Redaktor Redakcja Legia.Net

Redakcja Legia.Net

07.07.2021 22:50

(akt. 07.07.2021 23:49)

Reprezentacja Anglii wygrała 2:1 po dogrywce z Danią w drugim półfinale piłkarskich mistrzostw Europy. Anglicy zostali tym samym drugim finalistą tegorocznego Euro.

Drugie półfinałowe spotkanie Euro 2020 od początku toczone było w bardzo szybkim tempie. W meczu nie było przestojów, gra przenosiła się spod jednego pola karnego pod drugie. Wbrew przewidywaniom to Dania przejęła inicjatywę i jako pierwsza zaatakowała bramkę rywala. Okazji do otwarcia wyniku szukał Mikkel Damsgaard, jednak uderzenie skrzydłowego Sampdorii minęło bramkę Anglików. Pomocnik reprezentacji Danii był najlepszym piłkarzem pierwszych 30 minut, co udowodnił, zdobywając premierowego gola tego spotkania. Damsgaard przymierzył idealnie z rzutu wolnego i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Dopiero po stracie gola Anglicy ruszyli na poważnie do przodu. Brakowało jednak konkretów pod bramką strzeżoną przez Kaspera Schmeichela. Pierwszą groźną okazję do wyrównania Anglicy stworzyli sobie w 38. minucie. Raheem Sterling przegrał jednak pojedynek z duńskim bramkarzem. W kolejnej akcji angielski skrzydłowy już się nie pomylił. Po dograniu Bukayo Saki Sterling wbił piłkę do siatki z najbliższej odległości. Powtórki pokazały jednak, że to nie Sterling, a Simon Kjaer jako ostatni dotykał futbolówki. Bramka została więc zapisana jako trafienie samobójcze duńskiego stopera. Do przerwy w Londynie remis 1:1.

W drugiej połowie obraz meczu się nie zmienił. Nadal oglądaliśmy bardzo dobre widowisko z wieloma akcjami pod obiema bramkami. Wśród Duńczyków dwie dobre szanse na zmianę wyniku miał Kasper Dolberg. Strzały napastnika reprezentacji Danii były jednak za słabe. Po drugiej stronie boiska znakomitej okazji nie wykorzystał Harry Maguire. Stoper Manchesteru United przymierzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka nie wpadła do siatki, ponieważ kapitalną interwencją na linii popisał się Schmeichel. Im dłużej trwał mecz, tym większą przewagę osiągali Anglicy. W końcowych fragmentach podopieczni trenera Garetha Southgate'a raz po raz nękali duńską defensywę groźnymi atakami pozycyjnymi. Wciąż brakowało jednak ostatniego dotknięcia w polu karnym Duńczyków. Wynik ustalony w końcówce pierwszej połowy nie uległ zmianie. Na Wembley oglądaliśmy dogrywkę.

W dodatkowym czasie przewagę mieli Anglicy. Kilka minut po wznowieniu gry doskonałej szansy nie wykorzystał Harry Kane. Strzał kapitana reprezentacji Anglii obronił Schmeichel. Chwilę później z dystansu przymierzył rezerwowy Jack Grealish. I tym razem znakomicie zachował się duński bramkarz. W 102. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Anglii. Joakim Maehle podstawił nogę Sterlingowi, który wykorzystał delikatny kontakt i wywrócił się w szesnastce. Strzał Kane'a z jedenastu metrów obronił Schmeichel, jednak przy dobitce kapitana Anglików nie miał już szans. Jak się miało okazać, było to ostatnie trafienie tego meczu. Anglia awansowała do finału mistrzostw Europy.

Autor: Kamil Bloch

Anglia - Dania 2:1 pd (1:1)

Kjaer (39. min sam.), Kane (104. min.) - Damsgaard (30. min.)

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Phillips, Rice (95' Henderson) - Sterling, Mount (95' Foden), Saka (69' Grealish, 106' Trippier) - Kane.

Dania: Schmeichel - Christensen (79' Andersen), Kjaer, Vestergaard (105' Wind) - Stryger Larsen (67' Wass), Hoejbjerg, Delaney (88' Jensen), Maehle - Braithwaite, Dolberg (67' Norgaard), Damsgaard (67' Poulsen).