euro 2020

Euro 2020: Czesi odpadli z turnieju, Pekhart na ławce

03.07.2021 22:50

(akt. 03.07.2021 22:51)

Reprezentacja Czech przegrała 1:2 z Danią w ćwierćfinale mistrzostw Europy i pożegnała się z turniejem. Piłkarz Legii Warszawa, Tomas Pekhart, oglądał spotkanie z ławki rezerwowych. Wieczorem Anglia zwyciężyła 4:0 Ukrainę i awansowała do półfinału.

Dania rozpoczęła mecz z przytupem – już w  5. minucie wyszła na prowadzenie. Jens Stryger Larsen dośrodkował z rzutu rożnego na 10. metr. Tam pojawił się niepilnowany Thomas Delaney, który skutecznie główkował.  Parę chwil później mogło być 2:0. Pierre-Emile Hoejbjerg posłał świetne, dalekie podanie za plecy obrońców. Do piłki dopadł Mikkel Damsgaard, który znalazł się po prawej stronie pola karnego, oddał strzał, ale futbolówkę, tuż przed linią bramkową, przechwycił Vladimir Coufal. W 17. minucie Delaney mógł zdobyć drugą bramkę, ale nieczysto trafił w piłkę, po świetnej centrze Strygera Larsena ze skrzydła. W 22. minucie zrobiło się groźnie w „szesnastce” Duńczyków. Lukas Masopoust prostopadle podał w pole karne do Tomasa Holesa, którego strzał został zablokowany. W końcówce pierwszej połowy Dania podwyższyła rezultat. Joakim Maehle fantastycznie dośrodkował z lewej flanki, zewnętrzną częścią prawej strony. Piłka dotarła na 6. metr, do Kaspera Dolberga, który umieścił ją w siatce.

Kilkadziesiąt sekund po zmianie stron, Czesi oddali dwa niezłe strzały z dystansu. Najpierw uderzał Michael Krmencik, a moment później – Antonin Barak, ale w obu sytuacjach czujny był Kasper Schmeichel. W 49. minucie reprezentacja Czech strzeliła gola kontaktowego. Coufal zagrał w pole karne do Patrika Schicka, który uderzył z prawej nogi w kierunku dalszego słupka i pokonał Schmeichela. Ostatecznie, Dania zwyciężyła 2:1 i awansowała do półfinału.

Czechy – Dania 1:2 (0:2)

Schick (49. min.) - Delaney (5. min.), Dolberg (42. min.)

Czechy: Vaclik – Coufal, Celustka (64’ Drabec), Kalas, Boril – Holes (46’ Jankto), Soucek – Masopust (46’ Krmencik), Barak, Sevcik (80’ Darida) – Schick (79’ Vydra)

Dania: Schmeichel – Christensen (81’ Andersen), Kjaer, Vestergaard – Stryger Larsen (71’ Wass), Hoejbjerg, Delaney (81’ Jensen), Maehle – Braithwaite, Dolberg (59’ Poulsen), Damsgaard (60’ Norgaard).

-------------------

Anglia objęła prowadzenie już 4. minucie meczu z Ukrainą. Raheem Sterling zbiegł z lewej strony do środka boiska i podał prostopadle w pole karne do Harry’ego Kane’a, który wykonał wślizg i skierował piłkę do siatki. Ciekawa okazała się końcówka pierwszej były. Obie drużyny zdołały wykreować kilka szans w ofensywie, ale wynik nie uległ zmianie.

Tuż po przerwie piłkarze Garetha Southgate'a podwyższyli wynik. Harry Maguire skutecznie główkował po centrze Luke'a Shawa z rzutu wolnego, z bocznego sektora boiska. Chwilę później było już 3:0. Drugą asystę miał Shaw, który dośrodkował z lewej strony na 6. metr, do Kane'a, a ten strzelił gola po uderzeniu z głowy. W 63. minucie padło czwarte trafienie dla Anglików. Mason Mount zacentrował  z rzutu rożnego na bliższy słupek. Tam pojawił się Jordan Henderson, który pokonał Heorhija Buszczana po strzale z głowy. Ostatecznie, Anglia wygrała 4:0 i znalazła się w najlepszej czwórce turnieju.

Ukraina – Anglia 0:4 (0:1)

Kane (4. min., 50. min.), Maguire (46. min.), Henderson (63. min.)

Ukraina: Buszczan – Mykołenko, Zabarnyj, Krywcow (35’ Cyhankow), Matwijenko – Karawajew, Sydorczuk (64’ Makarenko), Zinczenko – Szaparenko, Jarmołenko, Jaremczuk

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (65’ Trippier) – Rice (57’ Henderson), Phillips (65’ Bellingham) – Mount, Sterling (65’ Rashford), Sancho – Kane (73’ Calvert–Lewin).