Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

26.06.2021 19:53

(akt. 27.06.2021 00:08)

W sobotę rozpoczęły się mecze 1/8 finału mistrzostw Europy. W pierwszym spotkaniu Dania zwyciężyła 4:0 Walię i awansowała do kolejnej rundy. Wieczorem Włosi zwyciężyli po dogrywce 2:1 Austrię.

W 10. minucie Gareth Bale zbiegł z prawej strony do środka boiska i zdecydował się na uderzenie zza pola karnego w kierunku dalszego słupka. Walijczyk pomylił się naprawdę nieznacznie. Z czasem zaczęli rozkręcać się Duńczycy, którzy w 27. minucie objęli prowadzenie. Kasper Dolberg pojawił się na 18. metrze i oddał precyzyjny strzał z prawej nogi - piłka wylądowała w siatce, tuż obok dalszego słupka.

Kadra Danii z przytupem rozpoczęła drugą połowę. Martin Braithwaite minął dwóch rywali, wbiegł w "szesnastkę" z prawej strony i płasko dośrodkował wzdłuż boiska. Jeden z rywali chciał wybić piłkę, ale dopadł do niej Dolberg, który strzelił gola po mocnym uderzeniu z 6. metra. W końcówce mogli podwyższyć wynik - Braithwaite trafił w słupek, a uderzenie Joachima Andersena przeleciało minimalnie obok bramki. Po chwili było już jednak 3:0. Joakim Maehle pojawił się z piłką po prawej stronie "szesnastki", zbiegł do środka i oddał skuteczny strzał przy bliższym słupku. Walia kończyła mecz w dziewiątkę - czerwoną kartką ukarany został Harry Wilson. Wynik rywalizacji ustalił Braithwaite, który dopadł do futbolówki w polu karnym i pokonał bramkarza po skutecznym strzale z lewej nogi.

Walia – Dania 0:4 (0:1)

Dolberg (27. min., 48. min.), Maehle (88. min.), Braithwaite (90. min.)

Czerwona kartka: Wilson (90. min. - Walia)

Walia: Ward – Roberts (40’ Williams), Mepham, Rodon, Davies – Morrell (60’ Wilson), Allen – Bale, Ramsey, James (78’ Brooks) – Moore (78’ Roberts)

Dania: Schmeichel – Vestergaard, Kjaer (77’ Andersen), Christensen – Maehle, Hojbjerg, Delaney (60’ Jensen), Stryger (77’ Boilesen) – Damsgaard (60’ Norgaard), Dolberg (70’ Cornelius), Braithwaite.

--------

Od początku spotkania rozgrywanego w Londynie tempo gry było wysokie. Lepiej prezentowali się Włosi. "Azzurri" z dużą łatwością rozgrywali piłkę  i stwarzali sobie kolejne okazje do strzelenia gola, a po stracie piłki momentalnie doskakiwali do Austriaków. W 17. minucie bliski trafienia był Nicolo Barella. Pomocnik Interu oddał mocny strzał w polu karnym, ale dobra interwencja Daniela Bachmanna uchroniła Austrię od straty bramki. Piłkarze Roberto Manciniego nie poprzestawali w atakach. Kolejną dobrą okazję mieli w 33. minucie. Ciro Immobile oddał znakomity strzał z dystansu, jednak piłka odbiła się od spojenia słupka z poprzeczką i opuściła boisko. W końcówce pierwszej połowy okazję miał jeszcze Leonardo Spinazzola. Piłkę na rzut rożny sparował jednak Bachmann. Na przerwę obie reprezentacje schodziły przy wyniku 0:0.

Na początku drugiej połowy obraz gry nie zmienił się. Włosi dominowali i nieustannie starali się zaskoczyć defensywę Austrii, która tego dnia spisywała się bardzo dobrze. W kolejnych minutach to Austriacy częściej dochodzili do sytuacji bramkowych i w 66. minucie Marko Arnautović trafił do siatki po uderzeniu głową. Anthony Taylor dostał jednak sygnał od sędziów VAR o potencjalnym spalonym i ostatecznie gol nie został uznany. W grze Włochów pojawiała się nerwowość. Obie drużyny szukały jeszcze swojej szansy na zdobycie bramki w końcówce meczu, ale wynik wynik nie uległ już zmianie. Po raz pierwszy na tym turnieju doszło do dogrywki.

"Azzurri" dopięli swego na początku dogrywki. Federico Chiesa przyjął sobie piłkę, a następnie uderzył lewą nogą w lewy, dolny róg bramki i pokonał Bachmanna. Chwilę przed zakończeniem pierwszej połowy dogrywki Włosi podwyższyli prowadzenie. Francesco Acerbi podał piłkę w polu karnym do Matteo Pessiny, który bez chwili namysłu uderzył na bramkę i strzelił swojego pierwszego gola na Euro 2020.

Austriacy mogli zdobyć bramkę na początku drugiej połowy dogrywki. Louis Schaub oddał mocny strzał, ale pewnie interweniował Gianluigi Donnarumma. W 114. minucie piłkarze Franco Fody strzelili gola kontaktowego. Schaub dośrodkował z rzutu rożnego, a Sasa Kalajdzic uciekł trzem obrońcom i trafił do siatki po uderzeniu głową. W ostatnich minutach nie brakowało emocji, jednak wynik już się nie zmienił i Włosi awansowali do ćwierćfinału Euro 2020.

Włochy - Austra 0:0 pd 2:1

Chiesa (95. min.), Pessina (105. min.) - Kalajdzic (114. min.)

Włochy: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (67' Pessina), Jorginho, Verratti (67' Locatelli) – Berardi (84' Chiesa), Immobile (84' Belotti), Insigne (108' Cristante)

Austria: Bachmann – Lainer (114' Trimmel), Dragović, Hinteregger, Alaba – Laimer (114' Ilsanker), Grillitsch (106' Schaub), Schlager (106' Gregoritsch) – Sabitzer, Baumgartner (90' Schopf) – Arnautović (97' Kalajdzic).