Euro 2020: Hiszpania i Włosi w półfinale

Redaktor Redakcja Legia.Net

Redakcja Legia.Net

02.07.2021 22:54

(akt. 02.07.2021 22:57)

Rozpoczęła się 1/4 finału mistrzostw Europy. W pierwszym ćwierćfinale reprezentacja Szwajcarii przegrała w serii rzutów karnych z Hiszpanią. Po regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 1:1. Wieczorem Włosi zwyciężyli 2:1 Belgię.

Od początku meczu przewagę mieli Hiszpanie, którzy częściej utrzymywali się przy piłce i wymieniali większą liczbę podań. Lepsza gra drużyny prowadzonej przez Luisa Enrique szybko przyniosła efekt w postaci premierowego gola. Po dobrze rozegranym rzucie rożnym piłka trafiła do Jordiego Alby, który oddał dokładny strzał sprzed pola karnego. Futbolówka odbiła się jeszcze od Denisa Zakarii i wpadła do bramki. W pierwszej połowie okazje do podwyższenia prowadzenia mieli jeszcze Cesar Azpilicueta i Ferran Torres, jednak wynik już się nie zmienił.

Po zmianie stron do głosu zaczęli dochodzić Szwajcarzy. Szanse na doprowadzenie do remisu mieli Zakaria i Steven Zuber, jednak udało się dopiero Xherdanowi Shaqiriemu. Po błędzie hiszpańskiej defensywy skrzydłowy Liverpoolu pokonał bramkarza z najbliższej odległości. Będących na fali Szwajcarów zatrzymała czerwona kartka dla Remo Freulera. Po tym wydarzeniu szwajcarska ekipa cofnęła się do głębokiej defensywy i wyczekiwała Hiszpanów na swojej połowie. Mimo wielu okazji do pokonania Yanna Sommera, w regulaminowym czasie gry więcej bramek nie oglądaliśmy.

Obraz meczu nie zmienił się w dogrywce. Nadal to Hiszpanie mieli ogromną przewagę, natomiast Szwajcarzy schowani za podwójną gardą czekali na okazje po kontratakach. Fantastycznie spisywał się Sommer, który raz po raz zatrzymywał kolejne ataki Hiszpanów. Pierwszego półfinalistę Euro 2020 musiała wyłonić seria rzutów karnych. W niej lepsi okazali się Hiszpanie, którzy zwyciężyli 3:1.

Autor: Kamil Bloch

Szwajcaria - Hiszpania 1:1 pd (0:1) 1:3 pk

Zakaria (8. min. sam.), Shaqiri (68. min.)

Szwajcaria: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Widmer (101' Mbabu), Zakaria (101' Schar), Freuler, Zuber (90' Fassnacht) - Shaqiri (81' Sow), Embolo (23' Vargas), Seferović (82' Gavranović)

Hiszpania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (113' Thiago), Alba - Koke (90' Llorente), Busquets, Pedri (119' Rodri) - F. Torres (91' Oyarzabal), Morata (54' Moreno), Sarabia (46' Olmo).

---------------------

W 31. minucie Włosi wyszli na prowadzenie. Nicolo Barella dopadł do piłki w polu karnym, minął rywali i oddał skuteczny strzał w kierunku dalszego słupka. Tuż przed przerwą było już 2:0. Lorenzo Insigne zdecydował się na kapitalne uderzenie zza "szesnastki" i pokonał bramkarza. Jeszcze przed końcem pierwszej połowy Belgia otrzymała rzut karny, który na gola pewnie zamienił Romelu Lukaku. Reprezentacja Belgii dążyła do wyrównania, kreowała sytuacje, ale Włosi dobrze się bronili i oddalali zagrożenie. W jednej z akcji Jeremy Doku świetnie zbiegł z lewej strony do środka boiska, minął kilku rywali i mocno uderzył z dystansu, a piłka przeleciała nieco ponad poprzeczką. Ostatecznie, zespół prowadzony przez Roberto Manciniego zwyciężył 2:1 i awansował do półfinału.

Belgia – Włochy 1:2 (1:2)

Lukaku (45. min. – k.) – Barella (31. min.), Insigne (44. min.)

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (69’ Chadli; 74’ Praet), Witsel, Tielemans (69’ Mertens), T.Hazard – De Bruyne, Lukaku, Doku

Włochy: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (80’ Emerson) – Verratti (74’ Cristante), Jorginho, Barella – Chiesa (90’ Toloi), Immobile (74’ Belotti), Insigne (79’ Insigne).