euro 2020

Euro 2020: Juranović z asystą drugiego stopnia, występ Pekharta

22.06.2021 22:50

(akt. 22.06.2021 22:54)

We wtorkowy wieczór odbyły się dwa mecze grupy D. Chorwacja zwyciężyła 3:1 Szkocję, a Anglia wygrała 1:0 z Czechami. Josip Juranović rozegrał całe spotkanie i miał asystę drugiego stopnia przy trafieniu Nikoli Vlasicia. Z kolei Tomas Pekhart wystąpił w kadrze Czech - pojawił się na murawie w 75. minucie.

W 4. minucie Josip Juranović dośrodkował z prawego skrzydła na bliższy słupek, na 8. metr. Tam pojawił się Bruno Petković, który został uprzedzony przez rywala, a na dodatek - był na spalonym. Chwilę później John McGinn dośrodkował w pole karne w kierunku Che Adamsa, który wystawił nogę, ale został powstrzymany przez Dominika Livakovicia. W jednej z kolejnych akcji "Jura" znalazł się na wysokości 18. metra, zagrał do Nikoli Vlasicia, ten podał bez przyjęcia do Luki Modricia, który nie był w stanie dopaść do piłki. W 15. minucie Juranović posłał niezłe, prostopadłe podanie do Vlasicia, który - w walce o piłkę - popełnił faul w ataku.

Po chwili było już 1:0 dla Chorwacji. Przy akcji bramkowej spory udział miał "Jura", który wywalczył asystę drugiego stopnia. Wahadłowy Legii zacentrował z prawej flanki w pole karne, na dalszy słupek. Ivan Perisić zgrał piłkę głową na 9. metr do Vlasicia, który zdobył bramkę po uderzeniu z lewej nogi. W 22. minucie Juranović świetnie popędził prawą stroną, minął zawodnika w bocznym sektorze, podał do Vlasicia, który chciał zagrał do "Jury". Podanie zostało jednak przecięte przez przeciwnika. Moment później kadra Szkocji dwukrotnie zagroziła bramce Livakovicia, ale nie wykorzystała żadnej z tych sytuacji.

W końcówce pierwszej połowy Juranović znalazł się na 20. metrze, bliżej prawej strony boiska - oddał mocny strzał w kierunku dalszego słupka, który okazał się niecelny. W 42. minucie Szkoci wyrównali. Po dwóch centrach, z jednej i drugiej strony, zrobiło się spore zamieszanie. Ostatecznie, Callum McGregor dopadł do piłki przed polem karnym, uderzył płasko i pokonał Livakovicia.

Parę chwil po przerwie Juranović dośrodkował na lewą stronę "szesnastki", a Stephen O'Donnell wybił futbolówkę poza linię końcową. W 59. minucie, po dośrodkowaniu Stuarta Armstronga z lewej strony boiska na dalszy słupek, McGinn musnął piłkę - uderzenie okazało się jednak nieczyste i minęło bramkę Livakovicia. Chwilę później było 2:1 dla Chorwacji. Modrić otrzymał podanie na 18. metr i - po uderzeniu zewnętrzną częścią stopy - wpakował piłkę do siatki. Nieco później Scott McTominay dośrodkował w boczny sektor "szesnastki", ale "Jura" był czujny i wybił piłkę na rzut rożny. W 77. minucie "Vatreni" podwyższyli rezultat. Modrić dośrodkował z rzutu rożnego na bliższy słupek. Tam pojawił się Perisić, który wyskoczył i skutecznie główkował - futbolówka odbiła się od słupka i wpadła do siatki. Ostatecznie, Chorwacja wygrała 3:1 ze Szkocją i awansowała do 1/8 finału z drugiej pozycji.

Chorwacja - Szkocja 3:1 (1:1)

Vlasić (17. min.), Modrić (62. min.), Perisić (77. min.) - McGregor (42. min.)

Chorwacja: Livaković - Juranović, Vida, Lovren, Gvardiol (71' Barisić) - Kovacić, Brozović - Perisić (80' Rebić), Modrić, Vlasić (76' Ivanusec) - Petković (70' Kramarić)

Szkocja: Marshall - McTominay, Hanley (33' McKenna), Tierney - O'Donnel (84' Patterson), Robertson - Armstrong (70' Fraser), McGinn, McGregor - Adams (84' Nisbet), Dykes

-----------

W 12. minucie Anglicy objęli prowadzenie. Jack Grealish pojawił się po lewej stronie "szesnastki" i miękko dośrodkował na dalszy słupek, do Raheema Sterlinga, który skutecznie główkował. Nieco później Harry Kane znalazł się w sytuacji sam na sam z Tomasem Vaclikiem, który wybronił jego strzał. W 35. minucie, po zamieszaniu w "szesnastce" Anglików, do piłki dopadł Tomas Soucek, który mocno uderzył, ale nieznacznie się pomylił.

W 75. minucie na boisku pojawił się Tomas Pekhart. Kilka chwil później napastnik Legii Warszawa otrzymał podanie tuż przed polem karnym. Zawodnik wbiegł w "szesnastkę" i oddał strzał z prawej nogi, z 15. metra, w kierunku bliższego słupka - piłka nieznacznie minęła bramkę. Anglicy zwyciężyli 1:0 i wyszli z grupy D z pierwszego miejsca, a Czesi - z trzeciego.

Czechy - Anglia 0:1 (0:1)

Sterling (12. min.)

Czechy: Vaclik - Coufal, Kalas, Celustka, Bofil - Holes (84' Vydra), Soucek, Darida (64' Hlozek) - Jankto (46' Sevcik), Masopust (64' Kral), Schick (75' Pekhart)

Anglia: Pickford - Walker, Stones (79' Mings), Maguire, Shaw - Rice (46' Henderson), Phillips, Grealish (68' Bellingham) - Saka (84' Sancho), Sterling (67' Rashford), Kane.