euro 2020

Euro 2020: Włochy mistrzem Europy

11.07.2021 23:53

(akt. 12.07.2021 00:08)

Reprezentacja Włoch została mistrzem Europy. Pokonała Anglię po serii rzutów karnych. Spotkanie odbyło się na stadionie Wembley.

Anglia świetnie, bo już w drugiej minucie, objęła prowadzenie na stadionie Wembley. Kieran Trippier pojawił się po prawej stronie boiska, tuż przed polem karnym, i miękko dośrodkował na dalszy słupek. Tam znalazł się Luke Shaw – piłka, po jego strzale z 6. metra, odbiła się od słupka i wpadła do siatki. Piłkarze prowadzeni przez Garetha Southgate’a mieli przewagę, szukali szans m.in. po dokładnych zagraniach w boczny sektor i centrach w „szesnastkę”. Włosi mieli rzut wolny na początku meczu. Lorenzo Insigne zdecydował się wówczas na bezpośrednie uderzenie, które poszybowało nieco ponad poprzeczką. Reprezentacja Włoch próbowała z czasem podkręcać tempo, zbliżała się do pola karnego Anglików, którzy jednak mądrze się bronili i starali się kontrolować boiskowe wydarzenia. W 35. minucie świetną akcją indywidualną popisał się Federico Chiesa - minął rywala i oddał płaski strzał z dystansu, który okazał się minimalnie niecelny. W końcówce pierwszej połowy Ciro Immobile otrzymał podanie w „szesnastkę”, ale został zablokowany.

Tuż po przerwie Insigne mocno uderzył z rzutu wolnego, z 18. metra. Włoch się jednak trochę pomylił. Po chwili Insigne pojawił się po lewej stronie pola karnego, oddał strzał z ostrego kąta, ale Jordan Pickford był na posterunku. Po godzinie rywalizacji Chiesa wbiegł w „szesnastkę”, zbiegł z lewej strony do środka i zdecydował się na płaskie uderzenie w kierunku dalszego słupka, lecz Pickford popisał się skuteczną interwencją. W 67. minucie zrobiło się 1:1. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, zakotłowało się w polu karnym Anglików. W zamieszaniu najlepiej odnalazł się Leonardo Bonucci, który przechwycił piłkę tuż przed bramką – po tym, jak Marco Verratti trafił w słupek - i strzelił gola. Moment później Domenico Berardi dobiegł do kapitalnego, górnego podania z głębi pola, ale jego uderzenie z woleja okazało się zbyt mocne i zarazem niecelne.

Doszło do dogrywki. W końcówce jej pierwszej częściej Emerson nieźle dośrodkował z lewej flanki na bliższy słupek. Na piłkę czyhał Federico Bernardeschi, lecz nie zdołał jej musnąć. Po zamieszaniu, do futbolówki w polu karnym dopadł jeszcze Andrea Belotti, który został jednak przyblokowany. W 107. minucie Bernardeschi oddał mocny strzał z rzutu wolnego, ale w środek bramki. Pickford wybił piłkę przed siebie, lecz bardzo szybko ją przechwycił. Moment później nastąpiło zamieszanie w polu karnym reprezentacji Włoch, ale zawodnicy Roberto Manciniego wyszli z opresji.

Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, w których lepsi okazali się Włosi, i to oni zdobyli mistrzostwo Europy. Po stronie Włochów, "jedenastek" nie wykorzystało dwóch piłkarzy: Belotti i Jorginho, a po stronie Anglików: Marcus Rashford, Jadon Sancho (pojawili się na murawie w 120. minucie, tuż przed końcem dogrywki) oraz Bukayo Saka

Włochy - Anglia 1:1pd 3:2pk