euro 2020

Euro 2020: Włosi w finale

06.07.2021 23:40

(akt. 07.07.2021 12:54)

Reprezentacja Włoch wygrała z Hiszpanią po rzutach karnych i awansowała do finału mistrzostw Europy.

Już w czwartej minucie zakotłowało się pod bramką Hiszpanów. Nicolo Barella pojawił się po lewej stronie pola karnego, a następnie oddał techniczny strzał, który trafił w słupek. Po chwili został jednak odgwizdany spalony. Zawodnicy z Hiszpanii znacznie częściej utrzymywali się przy piłce, dobrze radzili sobie z grą do 25-20. metra, ale im bliżej bramki, tym Włosi oddalali zagrożenie. W jednej z akcji Ferran Torres sprytnie minął rywala i oddał płaski strzał zza „szesnastki”, który okazał się niecelny. W 25. minucie „La Furia Roja” mogła objąć prowadzenie. Dani Olmo uderzył z 12. metra, lecz został zablokowany. Hiszpan zdołał jeszcze dopaść do dobitki, ale jego strzał z prawej nogi świetnie wybronił Gianluigi Donnarumma. Tuż przed przerwą Lorenzo Insigne podał w boczny sektor pola karnego do Emersona, którego uderzenie obiło poprzeczkę.

Parę chwil po zmianie Mikel Oyarzabal wypatrzył na 17. metrze Sergio Busquetsa, który zdecydował się na strzał z prawej nogi - piłka przeleciała tuż ponad poprzeczką. Włosi odpowiedzieli akcją Federico Chiesy, który wbiegł w pole karne z prawej strony, ale jego uderzenie wybronił Donnarumma. Moment później Oyarzabal mocno uderzył z dystansu, lecz włoski golkiper spokojnie złapał futbolówkę. W 60. minucie Włosi wyszli na prowadzenie po kontrze. Ciro Immobile ruszył do piłki, ale został powstrzymany przed polem karnym. Futbolówkę przechwycił Chiesa, który znalazł się w "szesnastce" i pokonał Donnarummę po strzale z prawej nogi w kierunku dalszego słupka.

Spotkanie nabrało rumieńców. Hiszpania mogła szybko wyrównać. Koke kapitalnie, miękko dograł na 7. metr do Oyarzabala, który chciał główkować, ale nie trafił w piłkę. Parę chwil później Olmo uderzył zza pola karnego, ale nieznacznie się pomylił. Włosi odpowiedzieli strzałem Domenico Berardiego z prawej strony pola karnego, który trafił wprost w Unaia Simona. W 80. minucie "La Furia Roja" doprowadziła do remisu. Olmo podał w pole karne do Alvaro Moraty, który z zimną krwią umieścił piłkę w siatce.

Doszło do dogrywki – w jej pierwszej części dwukrotnie miało miejsce zamieszaniu w polu karnym Włochów. Hiszpanie nie zdołali jednak tego wykorzystać. W 110. minucie Berardi dopadł do piłki w bocznym sektorze "szesnastki", skierował ją do siatki, lecz był na spalonym. Do wyłonienia finalisty Euro 2020 potrzebne były rzuty karne. Już na starcie "jedenastek" nie wykorzystali Manuel Locatelli (wybroniony strzał) i Olmo (niecelne uderzenie). W piątej kolejce Simon wybronił strzał Moraty, a decydującego karnego wykorzystał Jorginho. Włosi awansowali do finału, w którym zagrają ze zwycięzcą meczu Anglia - Dania.

Włochy - Hiszpania 1:1 pd 4:2pk

Chiesa (60. min.) - Morata (80. min.)

Włochy: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (74' Toloi) - Barella (85' Locatelli), Jorginho, Verratti (74' Pessina) - Chiesa (107' Bernardeschi), Immobile (62' Berardi), Insigne (85' Belotti)

Hiszpania: Simon - Azpilicueta (85' Llorente), Laporta, Garcia (109' P. Torres), Alba - Koke (70' Rodri), Busquets (106' Thiago), Pedri - Olmo, Oyarzabal (70' Moreno), F. Torres (62' Morata).