Euro 2020: Wygrane Holandii, Austrii, Danii i Belgii

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

21.06.2021 22:50

(akt. 21.06.2021 23:01)

W poniedziałek odbyły się cztery mecze mistrzostw Europy. Holandia zwyciężyła 3:0 Macedonię Północną, a Austria wygrała 1:0 z Ukrainą. Wieczorem Belgia zwyciężyła 2:0 Finlandię, a Dania pokonała 4:1 Rosję.

W dziewiątej minucie Ivan Trickovski otrzymał prostopadłe podanie na 30. metrze, wbiegł w pole karne, oddał płaskie podanie i umieścił piłkę w siatce. Gol byłego piłkarza Legii Warszawa nie został jednak uznany. Piłkarz był bowiem na spalonym. Kilka chwil później Goran Pandev świetnie zgrał piłkę na 18. metr do Aleksandara Trajkovskiego, który trafił w słupek. Holendrzy odpowiedzieli trafieniem w 24. minucie, po skutecznym kontrataku. Donyell Malen pojawił się po prawej stronie "szesnastki" i wycofał piłkę na 9. metr do Memphisa Depaya, który oddał płaski strzał w kierunku dalszego słupka.

Reprezentacja Holandii z przytupem rozpoczęła drugą połowę. Depay znalazł się po lewej stronie pola karnego i zagrał na 4. metr do Georginio Wijnalduma, który dopełnił formalności z bliskiej odległości. Oranje bardzo szybko podwyższyli wynik. W 58. minucie Depay otrzymał prostopadłe podanie w "szesnastkę". ale jego strzał został obroniony. Do dobitki dopadł jednak Wijnaldum, który pokonał Stole Dimitrievskiego. W 68. minucie Pandev opuścił boisko, kończąc karierę reprezentacyjną na 122 występach. Gdy schodził z murawy, to koledzy z drużyny utworzyli dla niego szpaler. Po chwili Darko Churlinov ruszył do prostopadłego zagrania, uderzył z 17. metra, trafił do siatki, ale został złapany na spalonym. Ostatecznie, Holandia zwyciężyła 3:0 Macedonię Północną.

Macedonia Północna – Holandia 0:3 (0:1)

Depay (24. min.), Wijnaldum (51. min., 58. min.)

Macedonia Północna: Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu, Alioski – Bardi (78’ Stojanovski), Ademi (78’ Nikolov) – Trickovski (57’ Churlinov), Elmas, Trajkovski  (68’ Kostadinov) – Pandev (68’ Hasani)

Holandia: Stekelenburg – Dumfries (46’ Berghuis), de Vrij (46’ Timber), de Ligt, Blind, van Aanholt – de Jong (79’ Gakpo), Wijnaldum, Gravenberch – Depay (66’ Promes), Malen (66’ Weghorst).

----------------

Spotkanie rozgrywane w Bukareszcie od początku było wyrównane. Obie drużyny były dobrze zorganizowane w obronie i nie pozwalały rywalowi na stworzenie sytuacji bramkowej. Nic nie wskazywało na to, aby któraś z drużyn zdobyła bramkę, jednak w 21. minucie Austriacy wyszli na prowadzenie. David Alaba dośrodkował z rzutu rożnego wprost na głowę Christopha Baumgartnera, który skierował piłkę do siatki. Ukraina mogła doprowadzić do wyrównania sześć minut później. Daniel Bachmann sparował piłkę do boku po strzale Szaparenki, sytuację próbował jeszcze wykorzystać Andrij Jarmolenko, ale nie zdołał sięgnąć piłki. W końcówce pierwszej połowy dobry strzał na skraju pola kranego oddał Konrad Laimer. Pewnie interweniował jednak Heorhij Buszczan. Piłkarze Franco Fody nie zamierzali zwalniać tempa i w 42. minucie stworzyli sobie stuprocentową okazję na zdobycie bramki. Alessandro Schopf podał z prawej strony na jedenasty metr do nabiegającego Marko Arnautovicia, ale piłkarz Shanghai Port źle uderzył i posłał piłkę obok lewego słupka.

Na początku drugiej połowy żadna z drużyn nie zaznaczyła wyraźnie swojej przewagi. Ukraińcy rozgrywali piłkę, natomiast Austriacy cierpliwie czekali na błąd rywala, aby przeprowadzić szybki kontratak. Przez długi czas obie reprezentacje nie potrafiły zagrozić bramce rywala. Piłkarze Andrija Szewczenki często grali niedokładnie i nie mieli pomysłu na zaskoczenie obrony Austrii. Pierwszą dobrą sytuację mieli w 87. minucie. Roman Jaremczuk uderzył z ostrego kąta, ale piłka minęła lewy słupek. Żółto-błękitni szukali jeszcze szansy na wyrównanie w doliczonym czasie gry, ale wynik nie uległ już zmianie. Dzięki wygranej Austriacy awansowali do 1/8 finału, gdzie zmierzą się z Włochami.

Ukraina - Austria 0:1 (0:1)

Baumgartner (21. min.)

Ukraina: Buszczan - Karawajew, Zabarnyj, Matwijenko, Mykolenko (85' Besiedin) - Sidorczuk - Jarmolenko, Szaparenko (68' Marlos), Zinczenko, Malinowski (46' Cyhankow) - Jaremczuk

Austria: Bachmann - Lainer, Dragović, Hinteregger, Alaba - Schlager, Laimer (73' Ilsanker), Grillitsch - Baumgartner (32' Schöpf), Sabitzer - Arnautović (90' Kalajdzic).

W 38. minucie Dania objęła prowadzenie. Dwudziestoletni Mikkel Damsgaard oddał świetny strzał z prawej nogi, z ok. 22. - 23. metra, i pokonał bramkarza. Niecały kwadrans po zmianie stron Duńczycy podwyższyli wynik, wykorzystując błąd Rosjan w linii obrony. Ostatecznie, Yussuf Poulsen dopadł do piłki w polu karnym i skierował ją do pustej siatki. W 68. minucie sędzia główny podyktował rzut karny dla Rosji, który został na trafienie zamienił Artiom Dziuba.

W końcowych fragmentach spotkania Duńczycy strzelili trzeciego gola. Po olbrzymim zamieszaniu w polu karnym kadry Rosji, Andreas Christensen potężnie uderzył zza "szesnastki", z prawej nogi i pokonał Matwieja Safonowa. Chwilę później piłkarze prowadzeni przez wyprowadzili kolejny, zabójczy cios. Joakim Maehle zbiegł z lewej strony do środka i oddał płaski strzał z prawej nogi i zdobył bramkę. Ostatecznie, Dania wygrała 3:1 z Rosją i awansowała do 1/8 finału z drugiej pozycji w grupie.

Rosja – Dania 1:4 (0:1)

Dziuba (70. min. – k.) – Damsgaard  (38. min.), Poulsen (59. min.), Christensen (79. min.), Maehle (82. min.)

Rosja: Safonow – Kudriaszow (67' Karawajew), Dżikija, Diwiejew – Kuziajew (67' Muchin), Zobnin, Ozdojew (61' Żemaletdinow), Fernandes – Gołowin, Miranczuk (61' Sobolew) – Dziuba

Dania: Schmeichel – Vestergaard, Kjaer, Christensen – Maehle, Delaney (86' Jensen), Hojbjerg, Wass (60' Stryger Larsen) – Damsgaard (70' Norgaard), Braithwaite (85' Cornelius), Poulsen (60' Dolberg).

Do przerwy, w meczu Finlandii z Belgią, goli nie było. W 65. minucie Romelu Lukaku dopadł do piłki w polu karnym, a następnie - będąc pod presją rywala - uderzył z lewej nogi i umieścił futbolówkę w siatce. Był jednak na spalonym, przez co trafienie nie zostało uznane. Kilka chwil później Belgia wyszła na prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, Thomas Vermaelen skutecznie główkował z 7. metra - piłka odbiła się od słupka, od Lukasa Hradecky'ego, a następnie wpadła do siatki. W końcówce meczu zawodnicy Roberto Martineza podwyższyli rezultat. Lukaku otrzymał podanie od Kevina de Bruyne, a następnie oddał strzał w prawy, dolny róg bramki i strzelił gola. Ostatecznie, Belgia zwyciężyła 2:0 Finlandię i wyszła z grupy z pierwszego miejsca.

Finlandia – Belgia 0:2 (0:0)

Hradecky (74. min. – sam.), Lukaku (81. min.)

Finlandia: Hradecky – Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy – Raitala, Lod (90' Forss), Sparv (59' Schuller), Kamara, Uronen (70' Uronen) – Pohjanpalo (70' Kauko), Pukki (90' Jensen)

Belgia: Courtois – Boyata, Denayer, Vermaelen – Trossard (75' Meunier), de Bruyne (90' Vanaken), Witsel, Chadli – Doku (76' Batshuayi), Lukaku (84' Benteke), Hazard.