EURO 2024

EURO 2024. Wysoka wygrana Niemców w meczu otwarcia

14.06.2024 21:00

(akt. 14.06.2024 23:18)

W piątek, 14 czerwca, rozpoczęły się mistrzostwa Europy. Tego dnia Niemcy (gospodarz turnieju) wygrali aż 5:1 ze Szkocją w meczu otwarcia.

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 zagrają 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczną EURO 2024 od niedzielnego meczu z Holandią (16.06, godz. 15:00, Hamburg), potem zmierzą się z Austrią (21.06, godz. 18:00, Berlin), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Niemcy od początku przeważali, przebywali w ataku pozycyjnym, często posiadali piłkę, a w 10. minucie objęli prowadzenie po golu Floriana Wirtza, któremu asystował Joshua Kimmich. Utalentowany zawodnik Bayeru Leverkusen oddał strzał z 17. metra (bez przyjęcia), a piłka wpadła do siatki po odbiciu od Angusa Gunna i słupka. Była to pierwsza bramka, jaka padła na EURO 2024.

Gospodarze turnieju poszli za ciosem i szybko podwyższyli wynik. W 18. minucie Kai Havertz otrzymał płaskie podanie prostopadłe za linię obrony, następnie wycofał do Jamala Musiali, który potężnie uderzył z 12. metra.

Reprezentacja Niemiec miała kapitalne wejście w turniej, imponowała na boisku, konstruowała ciekawe akcje, dominowała, a tuż przed przerwą prowadziła już 3:0 ze Szkotami i grała w przewadze. Ryan Porteous został ukarany czerwoną kartką za brutalny faul na Ikay'u Gundoganie we własnym polu karnym, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał Havertz.

Zespół Juliana Nagelsmanna kontrolował grę w drugiej połowie, kreował kolejne szanse, a w 68. minucie znowu uradował mnóstwo osób na stadionie w Monachium. Gospodarze przeprowadzili kombinacyjną akcję, którą zakończył perfekcyjny strzał Niclasa Fullkruga w prawe okienko.

W końcówce piątkowego spotkania nieco radości Szkotom dał... Antonio Rudiger, strzelając gola samobójczego po zamieszaniu po rzucie wolnym. Rezultat ustalili gospodarze, konkretnie Emre Can, który skutecznie uderzył zza "szesnastki". Ostatecznie Niemcy wygrali aż 5:1 w meczu otwarcia EURO 2024.

MECZ OTWARCIA EURO 2024: NIEMCY – SZKOCJA 5:1 (3:0)
Wirtz (10. min.), Musiala (19. min.), Havertz (45. min. – k.), Fullkrug (68. min.), Can (90. min.) – Rudiger (87. min. – sam.)

Żółte kartki: Andrich, Tah – Ralston
Czerwona kartka: Porteous (44. min., Szkocja, bezpośrednia)

NIEMCY: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich (46' Gross), Gundogan, Kross (80' Can) – Musiala (74' Muller), Havertz (63' Fullkrug), Wirtz (63' Sane)

SZKOCJA: Gunn – Hendry, Porteous, Tierney (77' McKenna) – Ralston, McGregor (67' Gilmour), McTominay, Robertson – McGinn (67' McLean), Adams (46' Hanley), Christie (82' Shankland)