Jan Leszczyński Jakub Adkonis

EURO U-17: Porażka z Portugalią i odpadnięcie z turnieju, grali legioniści

30.05.2024 18:50

(akt. 30.05.2024 19:08)

Reprezentacja Polski U-17 przegrała 1:2 z Portugalią w ćwierćfinale mistrzostw Europy i pożegnała się z turniejem. W wyjściowym składzie biało-czerwonych znalazło się dwóch zawodników Legii, czyli Jakub Adkonis i Mateusz Szczepaniak, którego w 68. minucie zmienił napastnik "Wojskowych", Stanisław Gieroba. Kolejny piłkarz stołecznego zespołu, Jan Leszczyński, pojawił się na murawie w 80. minucie.

Jakub Adkonis, występujący w środku pola, mocno angażował się w grę defensywną, doskakiwał do rywali, przeciął nieco zagrań, uczestniczył w pojedynkach fizycznych. Pracował w różnych sektorach boiska, rozrzucił trochę piłek, podawał za linię obrony, dośrodkowywał z akcji i stałych fragmentów. W 9. minucie płasko uderzył z 17. metra na bliższy słupek (bez przyjęcia), ale futbolówka przeleciała obok bramki. Po godzinie meczu zawodnik Legii został zablokowany w "szesnastce" Portugalii. W 80. minucie przejął opaskę kapitańską.

Mateusz Szczepaniak, ustawiony na prawym wahadle, pracował w grze obronnej, doskakiwał do przeciwników, wchodził w drybling, miał kilka indywidualnych rajdów (np. po zejściach do środka) i dośrodkowań. W 64. minucie oddał niecelny strzał z trudnej pozycji, z bocznego sektora pola karnego. "Szczepan" był aktywny, nieustępliwy.

W 68. minucie Szczepaniak został zmieniony przez napastnika Legii, Stanisława Gierobę, który tuż po wejściu na murawę zablokował dośrodkowanie w bocznym sektorze. Chwilę później dopadł do górnego zagrania z głębi pola i wygrał pojedynek fizyczny z Afonso Sousą, który sfaulował go po lewej stronie boiska. W 85. minucie niecelnie główkował. Potem wygrał walkę o pozycję, wychodził sam na sam, ale ostatecznie został zatrzymany w zamieszaniu.

Jan Leszczyński, stoper "Wojskowych", pojawił się na murawie w 80. minucie. Wchodził w defensywne pojedynki 1 na 1 z rywalem, miał celne zgranie głową, wybicie z własnego pola karnego i nieudany przerzut, przeciął zagranie na kontrę, ale też wyżej podchodził i pressował. Tuż przed czasem doliczonym jego płaski strzał z 18. metra został zablokowany.

ĆWIERĆFINAŁ EURO U-17: PORTUGALIA – POLSKA 2:1 (1:1)
Felicissimo (5. min.), Mora (59. min.) – Izunwanne (34. min.)

Żółte kartki: Quenda – Wróblewski, Pietuszewski, Brzyski

PORTUGALIA: D. Ferreira – E. Mota, R. Silva, R. Mota (45' Sousa), Cunha – Mora (88' T. Ferreira), Felicissimo, Simoes (59' Daiber) – Quenda, G. Silva (88' Patrao), Fernandes (59' Varela)

POLSKA: Jeleń – Kriegler (80' B. Mazurek), Potulski, Szwiec – Szczepaniak (68' Gieroba), Sarapata (60' Brzyski), Dziewiatowski (80' Leszczyński), Adkonis, D. Mazurek (60' Wróblewski) – Pietuszewski, Izunwanne