Redaktor Krzysztof Muszyński

Krzysztof Muszyński

02.03.2024 12:50

(akt. 02.03.2024 19:33)

W najbliższą niedzielę, 3 marca (godz. 16:00), zawodnicy Legii zmierzą się z AZS-em UW Wilanów w 24. kolejce ligowej. Szóste derby stolicy w Futsal Ekstraklasie odbędą się przy ulicy Wiertniczej. Do symbolicznej wagi spotkania, dochodzi jeszcze zacięta walka o play-offy, w które zaangażowane są obie ekipy.

Co ciekawe, początki historii AZS-u sięgają 1916 roku, kiedy na Uniwersytecie Warszawskim postanowiono utworzyć sekcję lekkoatletyczną, piłkarską, gimnastyczną oraz łyżwiarską. W dzisiejszych czasach liczba dyscyplin jest znacznie większa, a uniwersytecki zespół futsalu nieprzerwanie od trzech sezonów występuje w Ekstraklasie.

"Akademikom" w trwających rozgrywkach udało się zgromadzić 7 zwycięstw, 6 remisów i 10 porażek (27 punktów), co jak na razie przekłada się na 10. miejsce w tabeli. Za największą gwiazdę niedzielnego rywala Legii uchodzi Moustapha Djiegue, Hiszpan grający na pozycji rozgrywającego, który do tej pory zdołał zdobyć 15 bramek.

W tym tygodniu AZS podejmował Rekord Bielsko-Biała. Zespół z Wilanowa nie przestraszył się wyżej notowanego rywala, bowiem w pierwszej połowie był nawet kilkukrotnie bliski objęcia prowadzenia. Mimo to, 2 minuty przed końcem pierwszej połowy Rekord wyszedł na prowadzenie. Później obrona "Azetesiaków" nieco się rozsypała, przez co rywalizacja zakończyła się zwycięstwem obecnego lidera ligi (5:2).

W poprzedniej kolejce, po meczu pełnym emocji, Legia (8. pozycja; 32 "oczka") zremisowała na wyjeździe z Ruchem Chorzów (5:5). Szczególnie szalona była końcówka. W ostatniej minucie "Wojskowi" najpierw stracili bramkę na 4:5, a następnie dzięki trafieniu Davidsona Silvy z powrotem doprowadzili do wyrównania. Świetnie w bramce stołecznej drużyny zagrał Michał Sobków, który zastąpił pauzującego za czerwoną kartkę Tomasza Warszawskiego.

Obecnie oba zespoły dzieli w tabeli zaledwie 5 punktów. Przy ewentualnej porażce legionistów i wygranej Red Dragons Pniewy w meczu z Constractem Lubawa, "Wojskowi" spadliby ze strefy gwarantującej grę w play-offach. Ponadto AZS zacząłby stąpać Legii po piętach, dlatego niedzielne derby (3.03, godz. 16:00, Centrum Sportu Wilanów) są tak istotne dla "Wojskowych".

TABELA FUTSAL EKSTRAKLASY (więcej informacji o futsalu znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji, TUTAJ):