Hiszpania Mistrzem Świata!

Jan Szurek

11.07.2010 20:25

(akt. 15.12.2018 21:49)

Dziewiętnaste Mistrzostwa Świata zwyciężyła Hiszpania. Po słabym meczu obfitującym w liczne brzydkie faule i bezbramkowych 90. minutach pokonali zespół holenderski 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił w 116. minucie spotkania Andreas Iniesta. Finały nie wyłoniły jednego króla strzelców. Pięć bramek zdobyli Thomas Müller, David Villa, Wesley Sneijder i Diego Forlán.

Oba zespoły przez cały mecz skupiły się na obronie własnej bramki. Akcji, po których mogła paść bramka było jak na lekarstwo. Mecz obfitował w wiele kartek, w tym jedną czerwoną. Choć tak wydawało się, że sędzia Howard Webb (po meczu został wygwizdany) pokazał ich z byt mało. Brutalne faule, w szczególności holendrów pokazały tą brzydszą stronę futbolu.

W 116 minucie spotkania po dośrodkowaniu Torresa błąd popoełnił obrońca holenderski wybijając futbolówkę pod nogi Fabregasa Ten natychmiast podał do niepilnowanego Iniesty, który nie dał szans Stekelenburgowi.

Holandia - Hiszpania 0:1 (0:0, 0:0)

Bramka: Andres Iniesta 116

Żółte kartki: Robin van Persie 15, Mark van Bommel 22, Nigel de Jong 28, Giovanni van Bronckhorst 54, John Heitinga 57, Arjen Robben 84, Gregory van der Wiel 111, Joris Mathijsen 117 - Carles Puyol 16, Sergio Ramos 23, Joan Capdevila 67, Andres Iniesta 118, Xavi Hernandez 120+1

Czerwona kartka: John Heitinga 109 (za drugą żółtą)

Sędzia: Howard Webb (Anglia)

Widzów: 85 tys.

Holandia: 1-Maarten Stekelenburg - 2-Gregory Van der Wiel, 3-John Heitinga, 4-Joris Mathijsen, 5-Giovanni Van Bronckhorst (105' 15-Edson Braafheid) - 7-Dirk Kuyt (70' 17-Eljero Elia), 6-Mark Van Bommel, 10-Wesley Sneijder, 8-Nigel de Jong (99' 23-Rafael van der Vaart), 11-Arjen Robben - 9-Robin Van Persie.

Hiszpania: 1-Iker Casillas - 15-Sergio Ramos, 3-Gerard Pique, 5-Carles Puyol, 11-Joan Capdevila - 14-Xabi Alonso, 8-Xavi (87' 10-Cesc Fabregas) , 6-Andres Iniesta, 16-Sergio Busquets - 18-Pedro 22. Jesus Navas(60' 22-Jesus Navas), 7-David Villa (105' 9-Fernando Torres).