Hormon stresu paraliżuje piłkarzy Legii
07.03.2009 19:51
Wszyscy mamy jeszcze w pamięci postawę piłkarzy Legii w meczu z Polonią przy Konwiktorskiej. Szkoleniowcy naszej drużyny momentami nie poznawali swoich zawodników, którzy na treningach i w grach kontrolnych prezentowali się zupełnie inaczej niż podczas 55. derbów Warszawy. Jaka była tego przyczyna? Trenerzy <b>Jan Urban</b> oraz <b>Ryszard Szul</b> mają tylko jedno wytłumaczenie – stres. A dokładniej kortyzol zwany hormonem stresu. Jest to naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Kortyzol ma wpływ na poziom glukozy we krwi, powoduje zwiększanie jej stężenia we krwi, co jest wskazane w reakcji na stres.
Hormon ten, niezbędny w szybkim reagowaniu na zagrożenie, dobrze wpływa na pamięć i nastrój. Nadmiar kortyzolu uruchamia głównie reakcje obronne przed niebezpieczeństwem - niezależnie od realnej sytuacji. – Jak dwa lata temu mówiłem o wpływie Kortyzolu na postawę zawodnika w czasie meczu to wszyscy się śmiali, że Szul wymyślił hormon stresu. A ja niczego nie wymyśliłem – mówi nam Ryszard Szul.
Najwięcej strat w spotkaniu z Polonią miał według naszych statystyk Roger Guerreiro – aż 17 razy tracił futbolówkę. Co go mogło tak zestresować? Może obecność Leo Beenhakkera na trybunach? Kolejny na liście strat był Tomasz Jarzębowski – na treningach spisuje się wyśmienicie, zaś derby jak sam twierdzi po prostu nie wyszły. Jaka tu mogła być przyczyna stresu? Chciał się pokazać, to pierwsze oficjalne spotkanie po powrocie do ukochanego klubu, poza tym jest rodowitym warszawiakiem i wiadomo jak ważny jest dla niego taki mecz. Najsłabszym zawodnikiem na boisku był zdecydowanie Takesure Chinyama. Najskuteczniejszego strzelca Legii przyjechali ponoć obserwować przedstawiciele jednego z klubów Bundesligi co mogło mieć wpływ na grę piłkarza.
Jak sobie radzić z hormonem stresu. – Tutaj najważniejsze jest nastawienie psychiczne, to jest pole do popisu dla psychologów – mówi trener Szul.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.