Hutnik zmieni się w centrum sportu
22.05.2007 06:37
Dzięki Euro 2012 warszawiacy mogą dostać wieżę, a PZPN siedzibę. Boiska piłkarskie, hala sportowa, kryty basen, a nawet gmach zarządu polskiej piłki - to m.in. miałoby powstać na terenie dzisiejszego BKS Hutnik Warszawa. Centrum sportowe przy Marymonckiej 42 może być pierwszą w stolicy wielką inwestycją na Euro 2012. W przyszłości mógłby to być ośrodek przygotowań kadry narodowej.
Życie Warszawy dotarło do materiałów dotyczących zagospodarowania terenów pomiędzy ul. Marymoncką a Wisłostradą, na których znajduje się stadion Hutnika Warszawa. Chodzi o obszar o powierzchni 12,246 ha. Można go jednak powiększyć o 12,5 ha, czyli teren, który znajduje się między Hutnikiem a Rezerwatem Las Bielański.
Boiska, hala i basen
Wstępna koncepcja zakłada powstanie boiska piłkarskiego z widownią na pięć tysięcy miejsc, dwóch boisk treningowych z naturalną nawierzchnią i jednego ze sztuczną, hali widowiskowo-sportowej na trzy tysiące osób, 30-metrowej wieży widokowej i krytej 25-metrowej pływalni oraz czteropiętrowego hotelu. Teren przy ul. Marymonckiej 42 był częścią majątku Huty Warszawa. W wyniku przekształceń własnościowych hutę sprzedano, ale tylko jej część produkcyjną. Pozostałym majątkiem zarządzała specjalnie utworzona Agencja Kapitałowo-Rozliczeniowa.
Obecnie to własność Skarbu Państwa. W październiku 1998 r. za długi teren został przekazany przez tę agencję w dzierżawę wieczystą ówczesnej gminie Bielany. Obecnie zarząd nad terenem sprawuje miasto. Jednak przez dziewięć lat nie udało się tam nic zrobić.
Już ponad rok temu władze Hutnika podpisały umowę o współpracy sportowej z KP Legia Warszawa. Właściciele tego klubu - ITI - chcieli nawet zbudować ośrodek treningowy. - Inwestować chcieli też Chińczycy, którzy sami się do mnie zgłosili. Mają doświadczenie, bo budowali obiekty na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Pekinie. Niestety, nic nie można było zrobić - mówi Andrzej Strejlau, prezes Hutnika.
Nowe pomysły
W lutym 2006 r. decyzją Rady Warszawy Hutnika przekształcono w Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zapomniano jedynie poinformować o tym władze klubu obchodzącego w tym roku 50-lecie istnienia. Dopiero po zmianie władz miasta coś się ruszyło.
- To dla nas sprawa priorytetowa. Niestety, aż cztery miesiące zajęło ustalenie praw własności do tych terenów - mówi Zbigniew Dubiel, burmistrz Bielan.
- Teraz zajmiemy się opracowaniem szczegółowej koncepcji zagospodarowania terenu, a następnie przejdziemy do etapu projektowego. Wówczas zastanowimy się nad sposobem finansowania inwestycji. Sądzę, że na etapie projektowym byłaby to inwestycja miejska - tłumaczy Zbigniew Dubiel.
9 maja tego roku szef warszawskiego sportu Wiesław Wilczyński zaprosił na spotkanie zarząd Hutnika i władze Bielan. Podczas niego wiele spraw wyjaśniono. - Przede wszystkim chcemy, aby teren służył mieszkańcom Bielan i Warszawy, ale nie ma problemu, aby na nim trenowali piłkarze Hutnika - mówi Grzegorz Pietruczuk, członek zarządu dzielnicy Bielany. - To może też być znakomity ośrodek treningowy dla drużyn, które przyjadą na Euro 2012. Inwestycję szacowaliśmy na ok. 219 mln zł, ale teraz jej koszt wzrósł do 300 mln zł - dodaje Pietruczuk.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.