Źródło:

21.08.2005 05:57

(akt. 26.12.2018 22:39)

Czwarta seria spotkań piłkarskiej pierwszej ligi została zaplanowana na 20 i 21 sierpnia 2005 roku. Kibice oglądali mnóstwo bramek i emocjonujących pojedynków. Oczy całej Polski skierowane były na pojedynek Legii Warszawa i Groclinu Grodzisk Wielkopolski.
Tym razem tylko na siedmiu stadionach ze względu na odwołane derby Krakowa pomiędzy Wisłą i Cracovią kibice oglądali spotkania czwartej kolejki Idea Ekstraklasy. Większość spotkań odbyła się w sobotę 20 sierpnia 2005 roku, a zamykający kolejkę mecz Amiki Wronki z Pogonią Szczecin w niedzielę 21 sierpnia. Piechna - Polonia 3:2, tak można powiedzieć o pierwszym sobotnim meczu. Naprzeciw siebie stanęły Korona Kielce i Polonia Warszawa. Pierwsze, historyczne zwycięstwo beniaminka w ekstraklasie, to przede wszystkim zasługa świetnie dysponowanego Grzegorza Piechny. Król strzelców drugiej ligi popisał się hat-trickiem i został bohaterem Kielc. Mecz był niezwykle dramatyczny. Oba zespoły zagrały ofensywnie na czym tylko zyskało widowisko. Gorzej było z grą w defensywie - bramki strzelano po prostych błędach. Gospodarze prowadzili już 2:0, ale po przerwie „Czarne Koszule” doprowadziły do remisu. Decydujący cios zadał Piechna, który wywalczył rzut karny, a później go wykorzystał. Mecz kolejki Legia Warszawa - Groclin-Dyskobolia zakończył się rezultatem 0:2 (0:1). Legia nie ma szczęścia do Groclinu. Po raz ostatni klub z Łazienkowskiej wygrał w październiku 2001 roku. Nie zmieniło się to także po sobotnim meczu. Spotkanie, które miało być hitem 4. kolejki nie stało na najwyższym poziomie. Zawiedli przede wszystkim gospodarze. O kiepskiej dyspozycji piłkarzy Legii świadczy fakt, że mieli problemy ze skonstruowaniem składnej akcji. Groclin spokojnie czekał na swoją szansę i pewnie wypunktował drużynę Jacka Zielińskiego po golach Mico Vranjesa oraz Bartosza Ślusarskiego. W meczu dwóch śląskich drużyn Górnik Zabrze zremisował z Odra Wodzisław Śląski 1:1 (0:1) W spotkaniu przy Roosvelta bramki zdobywali tylko gospodarze. Najpierw samobójcze trafienie zanotował Juszkiewicz, a wynik w drugiej połowie ustalił Brazylijczyk Joao Paulo. Górnik zachował punkt przewagi nad Wodzisławianami i utrzymał się w górnej części tabeli. PMEDIADo sporej niespodzianki doszło w Łęcznej, gdzie miejscowy Górnik przegrał z beniaminkiem GKS-em Bełchatów 0:2 (0:1) Gospodarze zupełnie nie przypominali zespołu z pierwszych dwóch kolejek. Podopieczni Bogusława Kaczmarka ponieśli pierwszą, ale w pełni zasłużoną porażkę w tym sezonie. Ich pogromcami okazał się outsider Idea Ekstraklasy. Dla GKS-u to pierwsza wygrana w tym sezonie. Grad bramek i niesamowite emocje w Lubinie. Zagłębie gościło Lecha Poznań i po pierwszej połowie prowadziło. Po przerwie górą byli jednak goście strzelając aż trzy gole. Hattrikiem popisał się najlepszy tego dnia na boisku Piotr Reiss. Ostatecznie Zagłębie przegrało z Kolejorzem 4:5 (3:2) Po trzech kolejkach Idea Ekstraklasy zespoły Arki Gdynia i Wisły Płock można było śmiało nazwać mistrzami remisów. Tradycji stało się zadość w czwartej serii spotkań - oba zespoły ponownie podzieliły się punktami. Było to czwarty remis dla Gdynian, a trzeci dla piłkarzy Wisły. W jedynym niedzielnym meczu Amica Wronki pokonała Pogoń Szczecin 4:1 (1:0) i została nowym liderem Idea Ekstraklasy. Zwycięstwo przyszło Amice łatwiej niż się spodziewano. „Portowcy” rozpoczęli spotkanie w bardzo defensywnym ustawieniu. W pierwszej połowie oddali tylko jeden strzał na bramkę gospodarzy. Za to zespół Macieja Skorży od początku grał pomysłowo, ofensywnie, z polotem. Brakowało jedynie skuteczności. Worek z bramkami rozwiązał, tuż przed przerwą, Paweł Kryszałowicz. W drugiej połowie przewaga Amiki nie podlegała dyskusji i gospodarze zasłużenie zwyciężyli w tym spotkaniu. Mecz Wisła Kraków - Cracovia został przełożony ze względu na mecz mistrzów Polski z Panathinaikosem w Atenach w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. W siedmiu meczach czwartej kolejki padło 27 goli. Sędziowie pokazali aż 45 żółtych i siedem czerwonych kartek, a na trybunach zasiadło około 34 tysięcy widzów. Komplet wyników czwartej kolejki Idea Ekstraklasy: 20 sierpnia (sobota): Korona Kielce - Polonia Warszawa 3:2 (2:0) Legia Warszawa - Groclin-Dyskobolia 0:2 (0:1) Górnik Zabrze - Odra Wodzisław Śląski 1:1 (0:1) Górnik Łęczna - GKS Bełchatów 0:2 (0:1) Zagłębie Lubin - Lech Poznań 4:5 (3:2) Wisła Płock - Arka Gdynia 1:1 (1:1) 21 sierpnia (niedziela): Amica Wronki - Pogoń Szczecin 4:1 (1:0) Tabela(mecze, punkty, bramki):: 1. Amica Wronki 4 7 10:4 2. Wisła Kraków 3 7 8:3 3. Lech Poznań 4 7 10:9 4. Pogoń Szczecin 4 7 8:7 5. Górnik Zabrze 4 6 4:1 6. Legia Warszawa 4 5 3:2 7. Groclin Grodzisk Wlkp. 4 5 6:6 8. Odra Wodzisław 4 5 2:5 9. Arka Gdynia 4 4 3:3 10. Polonia Warszawa 4 4 5:6 11. Korona Kielce 4 4 5:7 12. Wisła Płock 4 4 4:6 13. Cracovia 3 4 1:3 14. GKS Bełchatów 4 4 2:6 15. Zagłębie Lubin 4 3 6:7 16. Górnik Łęczna 4 3 2:4