Jacek Zieliński: Mam trzech kandydatów na trenera Legii

Maciej Ziółkowski

Źródło: TVP Sport, sport.tvp.pl

19-01-2022 / 12:47

(akt. 19-01-2022 / 12:50)

– Jest jakiś transfer, który jest blisko finalizacji? Mamy trzy tematy, które są bardzo bliskie realizacji. Ale… zobaczymy, ile z nich uda się pozytywnie sfinalizować – mówił, w rozmowie z TVP Sport, dyrektor sportowy Legii Warszawa, Jacek Zieliński.

– Szczerze mówiąc, w tym momencie powinniśmy mieć już zawodników na te pozycje, na które potrzebujemy piłkarzy. Wciąż poszukujemy, przeczesujemy rynek i rozważamy obsadę poszczególnych miejsc. Mam nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na selekcję i dobór piłkarzy.

Presja przy transferach istotnie jest, a to ma negatywne skutki, bo często dokonuje się… zbyt wielu zakupów. Też się z tym zmierzę, ale chciałbym wytrzymać ciśnienie, bo pozyskanie zawodnika ma być przede wszystkim zasadne. To istotne. Jakość, a nie ilość. Kluczowe jest, by dobrze zidentyfikować potrzeby zespołu i złożyło się w fajną całość. Czym więcej transferów, tym mniejsza szansa na spokojne poukładanie wszystkiego. Trzeba to zidentyfikować i stwierdzić, co jest nam najbardziej potrzebne.

Pojawiły się jakieś oferty dla piłkarzy Legii?

– To kwestia, którą zawsze trzeba brać pod uwagę. Może dojść do sytuacji, w której pojawi się oferta nie do odrzucenia, ale… uważam, że są na to bardzo małe szanse.

Vuković to trener tylko do końca sezonu czy może stać się tak, że poprowadzi Legię także w kolejnych rozgrywkach?

– To kwestia otwarta. Mam ogromny szacunek do Vuko, że w tej trudnej sytuacji zdecydował się podjąć wyzwanie i chce ratować Legię. Należy mu za to podziękować, bo podjął się wyciągania drużyny z kryzysu. To świadczy o jego przywiązaniu do naszych barw. Mogło być zupełnie inaczej.

Głównym serialem ostatnich tygodni była kwestia Marka Papszuna.

– To była dla mnie jedna z kluczowych decyzji, którą musiałem podjąć od razu na początku pracy. Potrzebowałem nieco czasu i przekazałem Markowi, że nie chcę decydować już w tej chwili. Mam do rozważenia kilka innych kandydatur, a na uwagę zasługuje także trener Vuković.

Nie mogłem podjąć decyzji w sprawie Papszuna z dnia na dzień. Gdyby tak było, to nie byłby mój wybór, a nie chciałem, by tak właśnie się stało. Marek także był pod presją czasu. Życzę mu powodzenia, bo przedłużył umowę z Rakowem. To jeden z najlepszych trenerów naszej ligi i był też świetnym kandydatem do prowadzenia Legii. Ale nie zmienia to faktu, że byłaby to zbyt szybka decyzja.

Papszun nie jest trenerem, który chce zbyt wiele i życzyłby sobie wielkiej władzy w kwestii decydowania?

– Rozmawialiśmy na temat sposobu pracy i sądzę, że byłby to temat, w którym moglibyśmy się znakomicie porozumiewać. Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji i nie chcę obiecywać terminu, w którym ona zapadnie.

Mowa o trenerach z Ekstraklasy czy opcjach zagranicznych?

– Ekstraklasa, ale i zagranica. Przede wszystkim liczą się dla mnie kompetencje, a na dalszym miejscu jest narodowość. Jeśli jakość jest wyrównana, to prędzej zdecyduje się na Polaka.

Całość można obejrzeć/przeczytać w serwisie sport.tvp.pl.

Relacje z przygotowań Legii do rundy wiosennej - informacje, foto i wideo

Komentarze (100)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Uważam że działacze Legi w przerwie zimowej zrobili niewiele aby wzmocnić zespół uważam ze sztab i otoczka jest o wiele za duza a klasowych piłkarzy brak .
...zaczynam być jak ten kot na pustyni, co nie ogarnia tej kuwety. Jak Vuko się sprawdzi, to na/przed nowym sezonem go wy**bać? ...i znowu to samo, te same teksty nowych piłkarzy, trenerów od lat, i tak do usrania?! Takie wywiady nie napawają optymizmem chociażby Vuko, który potrzebuje wsparcia, przyszedł łatać dziury w tonącym statku...
Czyli jest szansa, że będziemy mieli czwartego trenera w tym sezonie, a dopiero jesteśmy na półmetku! Więcej, więcej, to na pewno pomoże!
Czy ktoś pamięta sezon z podobną częstotliwością wymiany szkoleniowców?
Wiadomo juz jedno, Jacek kolejny raz powedzial, ze wol trenera Polaka, lub takiego który po polskurozmawia ( Vuko)
Major
 • 0 / 0
Gdzie transfery?!
Ten upragniony przez kibiców to w Rakowie!
Chorąży
 • 2 / 0
Kalkulacja wydaje się prosta: Jeśli Vuko się uda (PP i przyzwoite miejsce w lidze), to zostanie, jeśli się nie uda, to odejdzie, a w 1 lidze nie będziemy potrzebować wybitnego trenera. W przypadku, gdy uratujemy byt ekstraklasowy, a nie zdobędziemy (co prawdopodobne) pucharu - wszystko będzie zależało od możliwości finansowych klubu. W dobie kryzysu, nie będzie Legii stać na bardzo dobrego trenera. Tu wolę nie rozważać, bo od lat nie rozumiem idei zakładania budżetu Legii, która w efekcie co roku przynosi dziesiątki milionów strat.
Podporucznik
 • 4 / 2
Tylko że za tego amatora wygrywaliśmy 7:0 4:1 po 3:0
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wtedy mieliśmy dobre wahadła, Luqi w formie na środku na 10tce.
Teraz przebojowe wahadła to Skibicki i Hołownia
Skibicki ma iść na wypozyczenie, a Holek to rezerwowy, wiec wachadla beda inne.
Wahadla *
Wtedy nie mieliśmy wahadeł tylko skrzydła, graliśmy innym ustawieniem, do którego powinniśmy wrócić. Z trójka obrońców sami prosimy się o bramki, a i z przodu nie wygląda to dobrze. To nie jest ustawienie dla nas!
Tylko my nie mamy zawodników na wahadła, na skrzydła też nie mamy. Kucharski fantastycznie zbudował tą kadrę.
Porucznik
 • 5 / 9
Niestety czeka nas coraz większy marazm, na trenera Legii po tym jak Papszun olał jacusia z tej buraczanej ligi nadaje się tylko Runajic.
Zostawienie vuko jest błędem, przez pół roku drużyny jeszcze bardziej się pogrąży w bezmyślnej kopaninie.
"Rozwój" pod okiem vuko widać w sparingach, 2 mecze i zero składnej akcji, jakieś odbiory i dzida na sęka.
Na utrzymanie pewnie wystarczy, na puchar niestety nie.
czas z vuko za sterami to czas stracony dla prawdziwego trenera...
Raków się zbroi. U nas cisza. Mam nadzieję że ci , których mamy po okresie przygotowawczym pokażą swoje umiejętności
Marszałek Polski
 • 2 / 3
Raków miał deficyt na skrzydłach, my nie mamy
U nas skrzydła tak mocno obsadzone , że trener będzie miał przed każdym spotkaniem kłopot na kogo postawić!
Porucznik
 • 3 / 4
Jacuś ściemnia nawet więcej niż czesio711
Kapitan
 • 0 / 3
Tylko Legia
Kapitan
 • 2 / 2
Panowie,tylko spokojnie.Obecny skład jest na tyle silny,że 6 miejsce jest w naszym zasięgu i do tego pp,wtedy będzie wesoło i radośnie.Miodek sypie groszem na transfery i kolejny sezon będzie masz.Tylko alegia
Takie "medialne zagrywki". Uprasza się o nieekscytowanie się !
Nikt nie przyjdzie do lata. Prawdopodobnie trwa jakaś gabinetowa rewolucja. Jeśli już będą transfery, to raczej będą to juniorzy do ogrania. W ubiegłym roku było podobnie, choć w ubiegłym roku była jeszcze nadzieja na puchary.
Być może Wszołi wróci na emeryturkę, ale na dziś wygląda, że dostał ofertę i czeka do końca na lepsze
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Z obecnej kadry to powinni wywalić trochę tego szrotu
Kapitan
 • 1 / 2
Dawać mi tu Szysza, Góralskiego i Białkowskiego.
Starszy sierżant
 • 2 / 1
Na mój gust to ten wywiad po to by podpisać umowę z Vuko na następny sezon. Tylko co to zmieni skoro klasowych uzupełnień nie będzie?
Generał broni
 • 0 / 1
Kolego żadnych poważnych wzmocnieni nie będzie. Nikt nie będzie dodatkowo zadłużał klubu. Nie mając pewnosci ze sie utrzymamy. Przykę ale prawdziwę. Ktoś na pewno przyjdzie,ale raczej do rywalizacji, niz konkretne nazwiaska
Generał dywizji
 • 3 / 1
Za moich czasów mówiono:
p*****lenie o Szopenie...
Marszałek Polski
 • 3 / 0
A teraz szopen jest prezesem
Nie ma wzmocnień w składzie to zaczyna się śpiewka o nowych trenerach. Miałoby jeszcze przyjść dwu piłkarzy i co się dzieje w tej sprawie? Nawet Raków przebija oferty Legii.
Generał broni
 • 4 / 1
Wypowiadać się teraz o potencjalnych następcach Vuco. To trosze nie elegancko p .Jacku. Niech się pan skupi na wzmocnieniach druzyny.
Generał broni
 • 3 / 0
Taki wywiad po to by pokazać że Pan Jacek działa a dziennikarz miał czym zapełnić ramówkę.
Marszałek Polski
 • 3 / 1
Wolałbym tytuł: mam trzech kandydatów mogących wzmocnić drużynę Legii! O trenerach to chyba najgorszy moment.
Generał dywizji
 • 4 / 4
Zdecydowanie to zły moment. Tym bardziej, że mamy trenera, który rzetelnie pracuje z zawodnikami na obozie.
W tym czasie dyrektor sportowy zamiast ogarniać 2 - 3 konkretne transfery udziela niefortunnych wywiadów na temat potencjalnych trenerów.

Przykro, że to piszę, ale ja nie wierzę w Jacka Zielińskiego jako dyrektora sportowego. Nikogo spoza naszego podwórka on nie załatwi.
Sorescu już przepadł.
wściekliście się z tym rumunem czy tam bułgarem? Co to jest za zawodnik co to w wieku 25 lat dalej gra gdzieś na totalnym zadupiu prawdziwej piłki. No błagam serio jest taki swietny? Kto go widział niby jak i gdzie?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Albo "trzech sredniakow odchodzi z Legii"
"na totalnym zadupiu prawdziwej piłki" Tak jakbyśmy do tej pory czerpali garściami z lig pierwszej dziesiątki rankingu UEFA. Tak bułgarska jak i rumuńska ligi są wyżej od polskiej. Trochę pokory, zwłaszcza w tym sezonie, my szukamy piłkarzy grzebiąc w komisach i tak przez kilka okienek przynajmniej jeszcze będzie.
Dla tego jak już kogoś ściągać to z w/w lig tam jest nasze miejsce.
Generał brygady
 • 1 / 0
Zielu lubi najwyraźniej liczbę 3.
Porucznik
 • 11 / 2
Zieliński, ty sie nie zajmuj trenerami, ale ściągaj dobrych piłkarzy - zwłaszcza na prawą flankę, do pomocy i ataku oraz klasowego zmiennika dla Boruca w bramce. Robienie Vuko koło d..., gdy próbuje skonsolidować drużynę i natchnąć duchem walki, to głupota i sabotaż. Tym bardziej, że jesteśmy - przypominam - na przedostatnim miejscu w tabeli. Na pytania mediów o poszukiwania szkoleniowca Zieliński powinien zdecydowania odpowiadać, że Legia ma trenera, który nazywa sie Vuković i o zmianie póki co nie ma sensu rozmawiać!
Generał dywizji
 • 0 / 1
Zgadzam się!!!
Amatorka w 100%. Vuko ogarnia zgrupowanie a Ziel udziela teraz wywiadu i dzieli się że ma kilka opcji. To jest cyrk.
Trzech kandydatów. Zieliński, Gołębiewski no i trzeci zagraniczny. Vukovic.
Młodszy chorąży
 • 2 / 1
Czy jednym z tych tematow nie byl aby Sorescu. Jesli tak, to juz nieaktualne
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Zwalili tą sprawę
E tam jak Vuko zrobi duzy progres drużynie o co nie oszukujmy się nie trudno, bo gralismy piach a jeszcze chwilę temu zdobyliśmy MP czy ogralismy Spartak, to chlop zostanie.
Młodszy chorąży
 • 7 / 7
Juz raz Vuko zrobil taki progres ze polecial. Sorry, jak dla mnie totalny amator a nie trener.
Młodszy chorąży
 • 3 / 3
Jacek obawia sie, ze z Vuko mozemy poleciec wiec dlatego wstrzymal sie z wyborem trenera . Na cholere nam Papszun z gigantycznym kontrkatem w 1 lidze. tym bardziej ze w kasie pustki
Nie licz na to mordo, Legia na koniec będzie w górnej połowie tabeli z pp pod pachą.
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Oby!!!
Podpułkownik
 • 0 / 0
Szkoda że Lars Lagerback jest już taki wiekowy...
Może tak być może być inaczej. Pozostawienie Vukovica jak już zrealizuje cel, będzie świadczyło o jednym dobra o przynajmniej dwóch rzeczach. Raz ma pojęcie (choć styl gry na drewnianego napastnika to nie moja bajka) i dwa najważniejsze kapitan Zieliński ma prawdziwą autonomię, a po ostatnich latach rządów omnibusa Darka to już będzie krok we właściwą stronę.

Pamiętaj jedno w naszej sytuacji komunikacja w tym momencie, że od nowego sezonu kto inny będzie trenerem to jest proszenie się o spadek. Nawet WIELKI SAF to przerabiał gdy ogłosił odejście i to 2 razy, natychmiast jego drużyna leciała na pysk i odwrotnie gdy przedłużał kontrakt następowało szybkie odrodzeni. To jest zbyt skomplikowany organizm, żeby to teraz sprawdzać.
Młodszy chorąży
 • 1 / 2
Nikt nie chce naszych gwiazdorow? Zdumiewajace!!
Kapitan
 • 2 / 0
"na koniec zostało mi trzech kandydatów"- czyli Akeksandar,Vukovic i Vuko.Po co to mydlenie oczu,skoro od początku wiadomo,że trenerem zostanie kolega Vuko.
Może tak być może być inaczej. Pozostawienie Vukovica jak już zrealizuje cel, będzie świadczyło o jednym dobra o przynajmniej dwóch rzeczach. Raz ma pojęcie (choć styl gry na drewnianego napastnika to nie moja bajka) i dwa najważniejsze kapitan Zieliński ma prawdziwą autonomię, a po ostatnich latach rządów omnibusa Darka to już będzie krok we właściwą stronę.

Pamiętaj jedno w naszej sytuacji komunikacja w tym momencie, że od nowego sezonu kto inny będzie trenerem to jest proszenie się o spadek. Nawet WIELKI SAF to przerabiał gdy ogłosił odejście i to 2 razy, natychmiast jego drużyna leciała na pysk i odwrotnie gdy przedłużał kontrakt następowało szybkie odrodzeni. To jest zbyt skomplikowany organizm, żeby to teraz sprawdzać.
Jest Vukovic i Zieliński nic nie może publicznie mówić. To chyba dobrze, że nie sra w gniazdo,jak 711np
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Czesiek to najpierw mówił a później myślał
Nie ilość lecz jakość po czym sprowadził Rosołka.
Naginasz. Przywrócił awaryjnie na wszelki wypadek, bo jeden napastnik wypadł.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Skoro nie ilość a jakość to trzeba zredukować obecną kadrę. Tam jest ilość ale jakości brak
Marszałek Polski
 • 2 / 0
" To była dla mnie jedna z kluczowych decyzji, którą musiałem podjąć od razu na początku pracy. Potrzebowałem nieco czasu i przekazałem Markowi, że nie chcę decydować już w tej chwili."
"Ale nie zmienia to faktu, że byłaby to zbyt szybka decyzja."

"Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. "

Panie Jacku, jak będziemy dalej szli w tą stronę, to nie przewiduje dla pana zbyt "dobrej prasy"
Porucznik
 • 0 / 0
Konsekwentnie. Podjął decyzję o pozostawieniu A.Vukovicia. Też myślę, że wprowadzanie zimą M.Papszuna zwiększyłoby chaos. Tym bardziej, że walczy o podium z Rakowem. J.Zieliński zostawił sobie trochę czasu na decyzję. W czerwcu odchodzi kilku zawodników i ewentualny nowy trener będzie mógł podjąć decyzję wspólnie z dyrektorem sportowym.
Podporucznik
 • 4 / 2
Ale wodolejstwo. Idealnie wpasowuje się w Legię Mioduskiego.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
PR musi być
Ciekawe czy jednym z trzech tematów był Sorescu, który podpisał z Rakowem. To jest chyba kocur. Staraliśmy się o niego i przegrywamy o niego walkę z Rakowem. To jest mega słabe, gdy dzieje się to jeszcze po awansie do grupy LE, za który zgarnęliśmy ciężki hajs. Jak tak dalej pójdzie to my wypadniemy na stałe z czołówki ligowej. Lech, Raków i Pogoń nam odjadą. O ile już to się nie stało... Powód jest oczywisty. Tam prezesi są profesjonalistami a nie zasilanymi w sobie do granic absurdu amatorami.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wątpię, na skrzydłach mamy konkret obstawę
Generał
 • 3 / 0
Rumak, Probierz, Bartoszek!!! ;)
Edziu Klejndinst
Plutonowy
 • 1 / 2
Szkoda ze nie 10. Vukovica napewno te slowa zmotywowały brawo Zielinski mistrzu przekazywania informacji :/
O ile wiadomo, Vukovic zadeklarował pomoc w osiągnięciu progresu w tabeli i do tego będzie się sprowadza jego rola, on już miał okazję się wykazać wystarczająco długo.
Vukovic będzie miał rundę, żeby udowodnić, że zasługuje na bycie trenerem Legii. Jeżeli wyciągnie Legię z kryzysu, zdecydowanie utrzyma zespół w lidze, ze sporą przewagą nad strefą spadkową oraz zdobędzie PP, to jego kandydatura będzie brana na poważnie.
Kapitan
 • 3 / 2
Zaczyna gadać jak ta kudłata pisda. Ofert za wiele nie będzie bo jakoś nikt się szczególnie nie wyróżniał na tle ligi czy nawet drużyny
Panie Jacku, jakich, trenerów zagranicznych Pan znalazł, że są porównywalni z polskimi. To może już nic nie zmieniajmy, gorzej nie będzie, ale możne chociaż być wesoło.
A w kwestii Sorescu, bo pewnie zaraz będzie burza na forum, to wg mnie bardzo dobrze się stało, że nie trafił do Legii. Przypomnijcie sobie chyba już roczny serial z jego przyjściem do nas. A to,że trafił do Rakowa, noc cóż, tez kiedyś wmieszaliśmy się w transfer nibylecha (Ojamaa) i wyszło nam bokiem.
Nie zdziwię się jak to będzie drugi Emreli.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Vukovic. Trener zagraniczny
Podporucznik
 • 1 / 0
To są pewnie jego kandydaci. Runjaic poza zasięgiem.
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Świetny moment na tego typu infoacje.
Podporucznik
 • 0 / 0
Vukovic, Berg i Banasik.
Generał
 • 5 / 0
Świetny trener tylko decyzją zbyt szybką.O co tu chodzi.Bzudurne tłumaczenie.Powiedz,że koszty wysokie albo,że Mourinho przychodzi.
Porucznik
 • 4 / 2
Wstyd. Skala żenadometru wyj....Jak tak można? Btw...Ja cuś transferów nie widzę!
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Przydałoby się najpierw 5 transferów z klubu
Porucznik
 • 0 / 0
Kto Twoim zdaniem?
Porucznik
 • 3 / 1
Jacku, sezon się jeszcze nie skończył. Myślę że kto będzie nowym trenerem Legii to trochę za wcześnie.
No Jacek Zieliński też tak uważa.
Podpułkownik
 • 4 / 8
Kompletne dno! Jak tak można? Zero przemyśleń z przeszłości????
Po co machać tak szabelką?
Plutonowy
 • 9 / 10
Wez Zielinski nie pierdziel bo zrobienie cie dyrektorem to kolejna niezrozumiala decyzja z d**y pana lokowanego
Generał dywizji
 • 9 / 3
Na Boga. To nie jest moment na tego typu wyznania. Zatrudniliście Vukovića to dajcie mu w spokoju pracować, a nie takie żenujące słowa wypowiadać w trakcie przygotowania przed sezonem.

Kuźwa. To ma być profesjonalizm? To jest kuźwa amatorszczyzna!!!!!!!!!!!!!!!
Starszy sierżant
 • 14 / 4
Żenady ciąg dalszy... Może od razu zakontraktujemy 5 trenerów z czasem rozpoczęcia pracy co 2 miesiące???
Dopiero co Vuko wrócił... zaczyna budować drużynę, a ci już [email protected]#[email protected]#@ o zmianie na nowego. Jak zatem zawodnicy mają się odnosić do niego jak do trenera? Jak budować cokolwiek trwałego???
Z takim podejściem to naprawdę spadek zaczyna być realny...
Z wywiadu wnioskuje, ze Vuko jest pewniakiem.
Chyba, ze zespól bedzie gral slabo.
Starszy sierżant
 • 5 / 0
Dokładnie. Zaczyna być przygotowywany grunt na przedłużenie umowy z Pinokiem
Młodszy chorąży
 • 1 / 1
A moim zdaniem ściągną Banasika, pytanie tylko kiedy.
Brawo tak dalej a pierwsza
liga coraz bliżej. Masakra a u nas cisza z transferami. 2 lata zabiegamy o gościa a taki Raków robi to w tydzień
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Spokojnie, na skrzydłach mamy przebojowych skrzydłowych
https://gol24.pl/deian-sorescu-pilkarzem-rakowa-czestochowa-rekordowy-transfer-stal-sie-faktem/ar/c2-16005019
No i super, zobaczymy jak będzie wyglądał na tle naszej ligi
Generał dywizji
 • 7 / 0
Podejrzewam, że dla właściciela Rakowa kusztyczek w nos dany Legii i Mioduskiemu za akcję z Papszynem był bardzo ważny.
Sierżant
 • 2 / 2
Super to by było, gdyby trafił do nas. Tu mamy kolejny przykład jak powinien być zarządzany temat transferów w poważnym klubie. Legia od najmniej roku stara sie pozyskać piłkarza, a tu wyskakuje Raków z budżetem kilkukrotnie niższym i kupuje gracza na którym mu zależy.
Kolejny pstryczek w nos dla naszego prezesunia. Jeśli klub w innych obszarach jest zarządzany tak jak w obszarze transferów, to nie dziwota, że znajdujemy się dziś w miejscu w jakim jesteśmy.
Pułkownik
 • 2 / 3
Właściciel Rakowa pokazał Miodkowi miejsce w szeregu
Czy na pewno go chcieliśmy? Czy to jest właśnie ten jedyny? Może być zupełnie inaczej niż sie wam wydaje?
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Na szczęście mamy dobrze obsadzone skrzydła. Skibicki, Hołownia