Grzegorz Miszczyk

Źródło:

03.09.2004 00:00

(akt. 30.12.2018 14:39)

Legia pokonała Wisłę 4:0 w towarzyskim meczu rozegranym w celu sfinanasowania remontu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Łupem bramkowym podzielili się: Tomasz Sokołowski I (dwie), Tomasz Sokołowski II i Marek Saganowski. Obie drużyny przystąpiły do tego meczu w składach daleko odbiegających od tych, które można określać mianem "podstawowych". Lista nieobecnych po obu stronach była długa - głównie na skutek powołań do reprezentacji i kontuzji. Pierwsze minuty należały do gospodarzy. Młodzi piłkarze Wisły nie zdołali udokumentować niezłej gry golem, ale dwukrotnie zagrozili bramce Legii: w 10. minucie niecelnie strzelał Ekwueme, a trzy minuty później piłka trafiła w poprzeczkę po "główce" Mysiaka. Po tej akcji legioniści uporządkowali grę, a mecz się wyrównał. W 18. minucie błąd popełniła obrona gospodarzy. Sokołowski II znakomicie wyszedł do prostopadłego podania, nie dał się dogonić obrońcy, a następnie strzałem między nogami Majdana umieścił piłkę w siatce. Po zdobyciu gola legioniści ruszyli do dalszych ataków. Wisła została zamknięta na własnej połowie, a chwilami nawet w obrębie pola karnego. Po dośrodkowaniach z rzutów rożnych najpierw Saganowski, a potem Dudek próbowali pokonać Majdana strzałami głową, ale bramka tym razem nie padła. Wisła odpowiedziała znakomitą akcją w 27. minucie. Ekwueme zagrał prostopadłą piłkę do Frankowskiego, ten znalazł się "sam na sam" z Krzyształowiczem, spokojnie przymierzył w długi róg... i trafił w słupek. Wiele szczęscia miał w tej sytuacji bramkarz Legii... W 35. minucie kibice Legii mogli zaśpiewać "Hej, sokoły...". Prawym skrzydłem uciekł Sokołowski II, po czym idealnie dograł do Sokołowskiego I, a ten z pięciu metrów umieścił piłkę w siatce. W 40. minucie pozazdrościł kolegom znakomitych akcji Marek Saganowski. Popularny "Sagan" przyjał piłkę w polu karnym, ośmieszył rozpaczliwie interweniującego Fechnera i pewnym strzałem pokonał Majdana. 3:0 dla Legii! Na drugą połowę Wisła wyszła w mocno zmienionym składzie. Na boisku pojawili się: Wojcieszyński, M.Magiera, Borowczyk, Mrowiec, Iwan, a opuścili je: Ekwueme, Husejko, Gajek, Mysiak i Fechner. Trener Kasperczak zmienił także ustawienie obrońców: najbardziej doświadczeni Mijailowić i Stolarczyk zostali przesunięci na środek defensywy. Zmiany przyniosły pewien efekt. Obrona Wisły nie popełniała już tak wielu błędów jak w pierwszej połowie i pomimo dużej przewagi legioniści nie byli w stanie stworzyć sobie czystych sytuacji podbramkowych. W 59. minucie bliski szczęścia był Marek Saganowski, ale jego strzał w ostatniej chwili zablokował Stolarczyk. W 67. minucie miała miejsce pierwsza zmiana w Legii: za Tomasza Jarzębowskiego wszedł na boisko Leo Kurauzvione. W 70. minucie udało się legionistom rozmontować obronę Wisły. Z lewej strony dośrodkował Poledica, a z pięciu metrów strzelał Dudek, ale trafił w poprzeczkę. Dobitka Sokołowskiego II trafiła w jednego z obrońców. W 74. minucie na boisku zameldował się Irenausz Kowalski (za Jacka Magierę), w cztery minuty później Eddie Stanford zmienił Marka Saganowskiego. W 84. minucie "Hej, sokoły" można było zaintonować po raz drugi. Znów prawym skrzydłem przedarł się Tomasz Sokołowski II, zagrał w pole karne do Tomasza Sokołowskiego I, a ten z kilku metrów pokonał Majdana, ustalając wynik meczu. Mecz Dobrej Woli zakończył się pewnym i wysokim zwycięstwem Legii. Było to jednak spotkanie towarzyskie, w dodatku obie drużyny przystąpiły do niego mocno mocno osłabione. Wynik może oczywiście cieszyć kibiców Legii, ale trzeba pamiętać, że prawdziwą wartość obu drużyn poznamy dopiero podczas meczu, który zostanie rozegrany na tym stadionie 30 października. Relacja "minuta po minucie" dostępna jest tutaj. Wisła Kraków - Legia Warszawa 0:4 (0:3) Bramki: Sokołowski II 17', Sokołowski I (35' i 84'), Saganowski (40') Żółta kartka: Mijailović (Wisła). Sędzia: Emilia Wnuk. Widzów: 10 tys. Skład Wisły: Majdan - Mysiak (46' M. Magiera), Fechner (46' Mrowiec), Stolarczyk, Mijailović - Husejko (46' Wojcieszyński), Ekwueme (46' Borowczyk), Cantoro, Gajek (46' Iwan) - Frankowski (61' Omeonu), Kuźba. Skład Legii: Krzyształowicz - Szala, Jóźwiak, Poledica - J. Magiera (74' Kowalski), Sokołowski I, Jarzębowski (67' Kurauvzione), Dudek, Surma, Sokołowski II - Saganowski (78' Stanford)