Mariusz Ostrowski

Źródło:

24.04.2002 21:04

(akt. 31.12.2018 00:17)

Zdecydowanie na pierwszy plan tej kolejki wysuwał się mecz w Krakowie, w którym Wisła podejmowała lidera rozgrywek Legię Warszawa.

GRUPA MISTRZOWSKA

Wisła Kraków - Legia Warszawa 1-1 (1-0)
1-0 Frankowski 2`
1-1 Svitlica 69`

Mecz godny wydarzenia rundy wiosennej - 10 tysięcy widzów stworzyło na Reymonta atmosferę godną wielkiego piłkarskiego widowiska. Początek wymarzony dla gospodarzy. Tomasz Frankowski już w 2 minucie strzałem głową pokonał Radostina Stanewa. Szczęśliwy strzelec gola mógł zdobyć w pierwszej połowie jeszcze jedną bramkę ale w znakomitej, stojąc tuż przed bramką Stanewa, strzelił nad poprzeczką. Gospodarze przeważali do 30 minuty, ale póżniej inicjatywę przejęli goście. W drugiej połowie tempo jeszcze wzrosło, choć obydwa zespoły nie stworzyły klarownych sytuacji pobramkowych. W 70 minucie fatalny błąd defensorów Wisły bezlitośnie wykorzystał Stanko Svitlica. 1:1! Tuż przed końcem spotkania znakomitą okazję do zmiany wyniku miał jeszcze Kosowski, ale piłka po jego strzale minęła bramkę gości. W sumie remis nie krzywdzi żadnej ze stron. W grze obydwu zespołów dużo było nerwowości wynikającej z wysokiej rangi spotkania. Podobnie jak w poprzednim meczu tych zespołów, rozgrywanym w Warszawie, dużo było walki, mniej natomiast finezji i techniki. Obydwa zespoły dały jednak z siebie wszystko, dlatego zasługują na uznanie. Remis urządza jednak tylko Legię.

Ruch Chorzów - Amica Wronki 2:1 (0:1)
0-1 Dawidowski 19`
1-1 Jikia 68`
2-1 Surma 78`

W pierwszej połowie widzowie byli świadkami kiepskiego widowiska. To już trzeci mecz tych zespołów w rundzie wiosennej, być może dlatego piłkarze Ruchu i Amiki byli już sobą lekko znużeni. Jedyny gol w tej części gry padł po indywidualnej akcji Tomasza Dawidowskiego, który strzałem pod poprzeczkę nie dał szans na skuteczną interwencję rezerwowemu golkiperowi Ruchu - Waldemarowi Grzance. Niestety, była to jedyna ciekawa akcji w pierwszych 45 minutach. W drugiej połowie cudowna metamorfoza gospodarzy, którzy notabene występowali bez trzech asów: Śrutwy, Bizackiego i Gorawskiego.
Ofensywna i widowiskowa gra Ruchu przyniosła efekty w postaci goli Gruzina Dżikiji oraz Surmy. Goście twierdzili, iż zasłużyli co najmniej na remis, gdyż sędzia nie podyktował ewidentnego, ich zdaniem, rzutu karnego za faul Jarczyka na Dawidowskim. Punkty zostały jednak w Chorzowie i tym samym Amica straciła jakiekolwiek szanse na tytuł mistrza Polski.

Polonia Warszawa - Pogoń Szczecin 5-0 (2-0)
1-0 Kuś 38`
2-0 Gołaszewski 43`
3-0 Skrzypek 58`-sam.
4-0 Bykowski 61`
5-0 Tarachulski 81`

Decydujące wydarzenie miało miejsce w 21 minucie, gdy po faulu na Bykowskim, czerwoną kartkę zobaczył bramkarz gości - Sławomir Olszewski. Gospodarze znakomicie wykorzystali grę w przewadze i po golach zdobytych strzałami z dystansu przez Marcina Kusia oraz Igora Gołaszewskiego prowadzili po pierwszej połowie 2:0. Po przerwie osłabieni i zrezygnowani "Portowcy" stracili kolejne gole, dzięki którym Polonia odniosła najwyższe zwycięstwo w tym sezonie. Brawa dla gospodarzy za bezwzględne wykorzystanie przewagi liczebnej spowodowanej głupim i bezmyślnym faulem Sławomira Olszewskiego.

Odra Wodzisław - GKS Katowice 0-0

W derby Śląska jak zwykle walka na całego, czego efektem cztery żółte kartki, ale w pierwszej połowie żaden z zespołów nie stworzył dogodnych sytuacji podbramkowych. Po przerwie gra była ciekawsza, ale piłkarze z Wodzisławia i Katowic pudłowali na potęgę. Przy bezbramkowym wyniku mówi się zazwyczaj, iż na wysokości zadania stanęli bramkarze i obrońcy. W meczów dwóch śląskich drużyn największą "zasługę" w takim a nie innym wyniku mieli jednak kiepsko dysponowani napastnicy. Remis nie krzywdzi jednak żadnej ze stron.

GRUPA SPADKOWA

Groclin Grodzisk Wlkp. - KSZO Ostrowiec 4-0 (1-0)
1-0 Moskała 26`
2-0 Moskała 60`
3-0 Rasiak 68`
4-0 Rasiak 89`

W meczu dwóch desperatów, którzy wciąż walczą o utrzymanie się w ekstraklasie, lepszy okazał się Groclin. Gospodarze wreszcie zagrali skutecznie i widowiskowo. Łupem bramkowym zgodnie podzielili się dwaj napastnicy: Tomasz Moskała i Grzegorz Rasiak. To dobra wiadomość dla trenera Jerzego Engela, gdyż zarówno jeden jak i drugi wciąż pretendują do występów w reprezentacji Polski. Przewaga Groclinu nie podlegała dyskusji, szczególnie ostatnie pół godziny były popisem podopiecznych Bogusława Kaczmarka. KSZO coraz bliżej drugiej ligi?

Stomil Olsztyn - RKS Radomsko 1-1 (0-0)
0-1 Kowalczyk 78`
1-1 Terlecki 88`

Remis gospodarze uratowali dopiero na dwie minuty przed końcem spotkania po golu, imponującego ostatnio skutecznością, Macieja Terleckiego. Podział punktów jest...porażką Stomilu, który wciąż przecież walczy o utrzymanie się w ekstraklasie. W Radomsku po "małym trzesięniu ziemi" jakim była ubiegłotygodniowa porażka 0:3 na własnym boisku z Zagłębiem Lubin, wszystko zdaje się wracać do normy.

Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1-2 (0-1)
0-1 Wasilewski 30`-k.
0-2 Nazaruk 70`
1-2 Niciński 86`

Dwie czerwone kartki, 13 żółtych kartek, rzut karny i cztery gole w tym jeden nieuznany - to wszystko wydarzyło się w jednym ligowym spotkaniu. Czy w tej "paradzie kolorowych kartoników" nie pogubił się sędzia Krzysztof Słupik? O tym zadecyduje PZPN, natomiast po raz kolejny na uwagę zasługuje znakomity występ Śląska Wrocław. Wygrać na wyjeździe z czołowym zespołem grupy spadkowej to duża sztuka, ale zainkasować komplet punktów grając w osłabieniu, gdy dwóch zawodników zostaje usuniętych z boiska to wyczyn godny najwyższego uznania. Brawa dla ambitnych piłkarzy z Wrocławia na czele z bohaterem spotkania, bramkarzem Krzysztofem Pyskatym.

Widzew Łódź - Górnik Zabrze 2-0 (0-0)
1-0 Węgrzyn 58`
2-0 Bąk 73`-k.

W meczu drużyn, które utrzymanie w ekstraklasie maja juz zapewnione, zwycięstwo odnieśli gospodarze. Do przerwy żadnej ze stron nie udało się zdobyć bramki. Dopiero w 58` kazimierz Węgrzyn po raz pierwszy pokonał Bledzewskiego. Piętnascie minut później, okazji do podwyższenia wyniku nie zmarnował Arkadiusz Bąk, który strzałem z rzutu karnego ustalił wynik tego meczu.

AKTUALNA SYTUACJA W TABELI I KLASYFIKACJA STRZELCÓW W DZIALE "TABELA" I "STRZELCY"