Karuzela transferowa - podsumowanie okienka
04.09.2018 21:51
Dwa tygodnie opublikowaliśmy nasze jedenaste notowanie karuzeli transferowej, od tego momentu zrobiliśmy sobie małą przerwę, czekając na to, co wydarzy się w ostatnich dniach okienka. I tak jak się spodziewaliśmy, na kilka godzin przed zamknięciem rynku, sporo się działo, a najwięcej w gabinetach działaczy Cracovii. 31 sierpnia z „Pasami” pożegnało się aż siedmiu zawodników. Mateusz Cetnarski, Mateusz Szczepaniak, Szymon Drewniak i Adam Deja (może trafić do Arki Gdynia) pożegnali się z klubem na stałe, natomiast Adam Wilk, Radosław Kanach i Michał Wiśniewski zostali wypożyczeni do klubów z niższych lig. W krakowskim zespole, w ostatnich godzinach okienka, ruch nie trwał jednak tylko w jedną stronę, ponieważ jednocześnie Cracovia podpisywała umowy z nowymi graczami. Kibiców „Pasów” na pewno ucieszyło wypożyczenie Airama Cabrery, który w sezonie 2015/16, w barwach Korony Kielce, w klasyfikacji strzelców okazał się gorszy tylko od Nemanji Nikolicia. Cabrera to jednak nie jedyny zawodnik powracający do polskiej ligi. Barw Cracovii bronić będzie także Janusz Gol, ostatnio grający w rosyjskim Amkarze Perm, Pomocnik w przeszłości występował w Legii, a większość kibiców z pewnością ma do dziś w głowie jego bramkę zdobytą przeciwko Spartakowi Moskwa, która otworzyła „Wojskowym” furtkę do fazy grupowej Ligi Europy. Pozostając jednak przy Cracovii, oprócz Gola i Cabrery, podpisała ona także umowy z dwoma Brazylijczykami, będącymi raczej melodią przyszłości. Mowa o 19-letnim napastniku Viniciusu Fereirze oraz 18-letnim pomocniku Matheusu Santosie.
Nie tylko Cracovia dokonała w ostatnim dniu okienka ciekawych transferów, bo za takie na pewno można nazwać sprowadzenie Cabrery i Golu. Jeszcze głośniej było na temat Pogoni Szczecin, której graczem został Michał Żyro. Zawodnik, po transferze z Legii do Wolverhampton, nie potrafił przebić się w Anglii, choć trzeba oddać, że jego karierę przystopowały kontuzje. Żyro zaliczył udane wejście do „Wilków”, strzelił gola w debiucie, ale następnie uraz wyeliminował go na kilka tygodni. Gdy były legionista wrócił do gry, został sfaulowany przez jednego z rywali i doznał kolejnej kontuzji. Tym razem sprawa była poważniejsza, ponieważ Żyro nie mógł brać udziału w meczach przez rok. Po tej przerwie nie potrafił już wrócić do dawnej dyspozycji, nie pomogło mu nawet wypożyczenie do Charltonu. Do Szczecina został z kolei wypożyczony na rok, ale po sezonie i tak kończy się jego umowa z Wolverhampton, więc niewykluczone, że w barwach „Portowców” będzie występować dłużej, o ile nie przechwyci go inny klub. Pozostając przy Pogoni, warto także wspomnieć o transferze Tomasa Podstawskiego. Fani popularnej gry piłkarskiej „Football Manager” mogą kojarzyć to nazwisko, ponieważ Podstawski kilka lat temu był sporym talentem w jednej z odsłon tej gry. Rzeczywistość okazała się jednak gorsza dla tego pomocnika, zaliczył tylko 25. występów w najwyższej klasie rozgrywkowej, choć trzeba pamiętać, że ma on 23 lata, także być może jeszcze wiele dobrego przed nim, jak i Pogonią, która w swojej kadrze posiada takiego zawodnika. Ciekawostką jest fakt, że choć sam Podstawski jest Portugalczykiem, to jego ojciec pochodzi z Polski.
Pozostając chwilę przy ostatnich dniach okienka oraz transferach, których nie uwzględnialiśmy przy naszym ostatnim podsumowaniu, to można chociaż napisać o nowym pomocniku „Jagi”, Justasie Lasickasie. Skrzydłowy pochodzi z Litwy, a jak wiadomo, zawodnicy z tego kraju potrafią odnaleźć się w zespole Jagiellonii, przytaczając chociażby przykłady Fedora Cernycha czy Arvydasa Novikovasa. Co do samego Lasickasa, został on zapewne sprowadzony z myślą zastąpienia Przemysława Frankowskiego. Reprezentant Polski przez całe okienko był myślami przy zagranicznych klubach, ale ostatecznie w Białymstoku pozostał. Działacze „Jagi” rozwiązali za to kontrakt z innym skrzydłowym, Dejanem Lazareviciem, także Lasickasowi i tak ubył jeden konkurent do gry. Tak samo, jak o jednego rywala mniej do podstawowego składu ma Mateusz Żyro. Młody obrońca w ostatnim dniu okienka został wypożyczony z Legii do Miedzi Legnica, a kilka godzin później z klubu odszedł inny defensor, Jonathan de Amo. Do Miedzi trafił także Szczepaniak, o którym wspominaliśmy przy graczach odchodzących z Cracovii, a w ostatnich dniach okienkach transfer przeprowadził także Lech Poznań, Piast Gliwice, Korona Kielce oraz Górnik Zabrze.
Do Poznania trafił Dimitris Goutas, grecki obrońca nie potrafiący przebić się do kadry Olympiakosu Pireus. 24-latek był ostatnio wypożyczony do belgijskiego Koninklijke Sint-Truidense VV, w barwach którego strzelił jednego gola w 24. występach. Do Górnika z kolei trafił nowy napastnik, jakim jest Kamil Zapolnik. 25-letni atakujący ostatnio grał w GKS-ie Tychy. W rozgrywkach I ligi Zapolnik w bieżącym sezonie zaliczył już dwa trafienia. Nowi napastnicy pojawili się także w Piaście. Mowa o Karolu Stanku i Karstenie Ayongu. Obaj są młodzi, pierwszy ma 18 lat i ostatnio występował w Widzewie Łódź, z kolei Ayong 20-letni Czech, mający kameruńskie korzenie. W poprzednim sezonie zdobył sześć bramek dla 1. FK Pribram. Korona natomiast podpisała kontrakt z Michałem Miśkiewiczem, który wcześniej już trenował z kieleckim zespołem. Tym samym „Scyzory” wzmocniły obsadę bramki, będącej jednym z problemów po odejściu Zlatana Alomerovicia do Lechii Gdańsk. Kończąc watek ostatnich transferów, dodać należy także o Patriku Mrazie. Piłkarz, mogący grać na pozycji lewego obrońcy lub pomocnika, już jako wolny zawodnik podpisał kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec. Wygląda to na logiczny ruch ze strony beniaminka, wciąż potrzebującego doświadczonych piłkarzy. Już wcześniej do sosnowiczan dołączyli Adam Kokoszka, Piotr Polczak czy Szymon Pawłowski, mający doświadczenie w ekstraklasie.
I tym samym możemy przejść do podsumowania transferów, które opisywaliśmy już przy poprzednich notowaniach. Z pewnością kupno Pawłowskiego do Zagłębia wyglądało sensownie i ciekawie, to oczywiście nie równa się ono z bodaj najgłośniejszym transferem tego okienka. Mowa o transferze między ligowymi klubami, przejściu Carlitosa z Wisły Kraków do Legii. Król strzelców poprzedniego sezonu od początku przygotowań do sezonu nie trenował z krakowskim zespołem, więc jasne było, że prędzej czy później opuści „Białą Gwiazdę”. Na początku wszelkie znaki na niebie (i w mediach społecznościowych) mówiły o tym, że Hiszpan ma wzmocnić Lecha. Do gry wkroczyła jednak Legia, i to mistrzowie Polski stali się nowym pracodawcą Carlitosa. Poznaniacy musieli więc sięgnąć po innego zawodnika z Hiszpanii, a wybór padł na Dioniego. Napastnik przez ostatnie lata występował w niższych ligach rozgrywkowych w rodzimych klubach, a poprzedni sezon zakończył z dorobkiem 21 goli dla CF Fuenlabrady. Ciekawiej wyglądały jednak inne ruchy „Kolejorza”, gdy ten sięgnął po posiłki z Portugalii. To z tego kraju do Lecha przyszli Pedro Tiba i Joao Amaral, których sprowadzenie, przynajmniej na papierze, wyglądało naprawdę sensownie. Obaj gracze potrafili już nawet udowodnić swoją wartość i Lech może mieć jeszcze z nich wiele uciechy.
Wracając jeszcze do Legii, brała ona także udział w innej transakcji pomiędzy zespołami z ekstraklasy. Mowa oczywiście o transferze Pawła Stolarskiego. Prawy obrońca, mimo 23 wiosen na karku, ma już blisko 100 meczów w ekstraklasie. Wielu widzi przed nim podobną przyszłość, jaką miał Bartosz Bereszyński. „Bereś” również najpierw musiał trafić do Legii (z Lecha), aby pokazać się z dobrej strony, a następnie odejść do włoskiej Sampdorii, gdzie do dzisiaj może liczyć na regularną grę. Wracając do transakcji na linii Legia – Lechia, to w przeciwną stronę niż Stolarski, powędrował Konrad Michalak. Szybki skrzydłowy poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu w Wiśle Płock, gdzie szło mu nieźle, ale w Legii nie potrafił się przebić. Teraz swoich sił będzie próbował w Gdańsku, a jego klubowym kolegą został Artur Sobiech. Sprowadzenie tego napastnika do Lechii też nie obeszło się bez echa. Atakujący poprzednie sezony spędził w niemieckiej lidze, a w Hanoverze wyrobił sobie dobre zdanie u kibiców tego klubu. Jednakże Sobiech nie potrafił wygrzebać z siebie całego potencjału, a swoje zrobiły także liczne urazy. Teraz napastnik wraca do polskiej ligi, gdzie kiedyś błyszczał w barwach Ruchu Chorzów i Polonii Warszawa.
W zakończonym okienku transferowych miało miejsce jeszcze kilka ciekawych ruchów, jak np. zakontraktowanie przez Śląsk Łukasza Brozia, transfery Pogoni (oprócz wspomnianiego Żyro) czy przejście Christiana Maghomy (podstawowego zawodnika rezerw Tottenhamu) do Arki Gdynia, ale na tym zakończymy nasze podsumowanie. Odsyłamy oczywiście do poprzednich notowań, gdzie też można było przeczytać parę słów o nowych nabytkach poszczególnych klubów. Na koniec przedstawiamy wszystkie ruchy transferowe ligowych drużyn oraz zamieszczamy linki do pozostałych notowań letniej karuzeli transferowej.
Arka Gdynia:
Przyszli: Kolew, Repka, Danielak, Janota, Maghoma, Sulewski, Cvijanović, Staniszewski, Aankour, Marić, Klimczak
Odeszli: Marcjanik, Sobieraj, Szwoch, Kun, Kriwiec, Pilarz, Piesio, Janus, Esqueda, Jurado, Kakoko, Poungouras, Warcholak, Łukasiewicz, Repka, Więckowicz, Ryk
Cracovia:
Przyszli: Piszczek, Danek, Gostomski, Budziński, Oliva, Serafin, Elady, Rapa, Szczepaniak, Cetnarski, Sierdierow, Cabrera, Gol, Santos, Vinicius Ferreira
Odeszli: Piątek, Fink, Rakels, Brock-Madsen, Elady, Cetnarski, Deja, Drewniak, Kanach, Szczepaniak, Wiśniewski, Wilk
Górnik Zabrze:
Przyszli: Jimenez, Ryczkowski, Biedrzycki, Zapolnik
Odeszli: Kurzawa, Arcon, Grendel, Wieteska, Kądzior, Kasprzik, Szeweluchin, Przybylski, Kamiński
Jagiellonia Białystok:
Przyszli: Adamec, Sandomierski, Machaj, Klemenz, Klimala, Savković, Miszczuk, Lasickas
Odeszli: Wasiluk, Pawełek, Szymonowicz, Węglarz, Adamec, Bida, Guti, Gugeszaszwili, Nikołajuk, Lazarević, Wlazło
Korona Kielce:
Przyszli: Sokół, Arweladze, Górski, Firlej, Forbes, Kordas, Skrzecz, Marquez, Pucko, Miśkiewicz
Odeszli: Kaczarawa, Alomerović, Dejmek, Kiełb, Kapidzić, Gostomski, Miś, Cvijanović, Aankour, Kecskes
Lech Poznań:
Przyszli: Cywka, Szymański, Pedro Tiba, Tomczyk, Amaral, Dioni, Goutas
Odeszli: Situm, Chobłenko, Dilaver, Majewski, Moder, Serafin, Koljić, Mrozek, Barkroth
Lechia Gdańsk:
Przyszli: Maulana Vikri, Alomerović, Kubicki, Mikołajewski, Arak, Lewandowski, Fila, Mak, Makowski, Sobiech, Michalak
Odeszli: Gamakow, Gerson, Kuświk, M. Paixao, Milos, Sławczew, Wawrzyniak, Zelenika, Mila, Oliveira, Kałahur, Kobryń, Stolarski, Balde, Schikowski
Legia Warszawa:
Przyszli: Majecki, Hołownia, Nawotka, Nagy, Kulenović, Michalak, Wieteska, Kante, Carlitos, Stolarski, Martins
Odeszli: Mauricio, Broź, Bartczak, Kopczyński, Hildeberto, Iloski, Michalak, Żyro
Miedź Legnica:
Przyszli: Ojamaa, Skórski, Pikk, Kanibołockyj, Fran Cruz, Camara, Fernandez, Żyro, Szczepaniak
Odeszli: Deleu, Mystkowski, Bartkowiak, Kapsa, Gardzielewicz, Stasiak, Smołuch, de Amo
Piast Gliwice:
Przyszli: Sokołowski, Jorge Felix, Parzyszek, Mokwa, Ayong, Byrtek, Stanek
Odeszli: Zivec, Angielski, Bukata, Mójta, Rugasević, Szczepaniak, Kurek, Pociecha
Pogoń Szczecin:
Przyszli: Stec, Malec, Majewski, Benyamina, Kozulj, Guarrotxena, Podstawski, Żyro
Odeszli: Murawski, Piotrowski, Zwoliński, Kort, Stasiak, Obst, Pawłowski, Paczuk, Maćkowski, Rapa, Kusztan, Listkowski
Śląsk Wrocław:
Przyszli: Gąska, Szczepan, Łabojko, Radecki, Szczerbal, Golla, Ahmadzadeh, Broź
Odeszli: Riera, Kokoszka, Budzyński, Rieder, Mak, Lewandowski, Jović, Poprawa, Łyszczarz, Bergier, Kosecki, Buławski, Vacek
Wisła Kraków:
Przyszli: Lis, Grabowski, Bartosz, Kort, Pietrzak
Odeszli: Brożek, Głowacki, Brlek, Gonzalez, Llonch, Mitrović, Cywka, Cuesta, Skórski, Suljić, Bałaniuk, Carlitos, Fran Velez, Chorążka, Grym, Małecki, Grzybek
Wisła Płock:
Przyszli: Carlitos, Żynel, Szwoch, Angielski, Miś, Warcholak, Wieliczko, Ricardinho, Grym
Odeszli: Biliński, Kiełpin, Michalak, Rogalski, Reca, Kante, Sylwestrzak, Lemanowicz, Ogrodowski, Byrtek
Zagłębie Lubin:
Przyszli: Siemaszko, Kuchta, Bohar, Sirotow
Odeszli: Kubicki, Pietrzak, Todorovski, Szota, Nespor, Andrzejczak, Woźniak, Chodyna
Zagłębie Sosnowiec:
Przyszli: Torunarigha, Vokić, Polczak, Mello, Czaplak, Heinloth, Kokoszka, Pawłowski, Mraz
Odeszli: Sulewski, Makowski, Mularczyk, Lewicki, Krzykowski, Janosz, Kłosek, Puchacz
>>> Karuzela transferowa - jedenaste notowanie
>>> Karuzela transferowa - dziesiąte notowanie
>>> Karuzela transferowa - dziewiąte notowanie
>>> Karuzela transferowa - ósme notowanie
>>> Karuzela transferowa - siódme notowanie
>>> Karuzela transferowa - szóste notowanie
>>> Karuzela transferowa - piąte notowanie
>>> Karuzela transferowa - czwarte notowanie
>>> Karuzela transferowa - trzecie notowanie
>>> Karuzela transferowa - drugie notowanie
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.