Komentarz: Koniec sprawdzianu wytrzymałości duszy na ból

Adam Dawidziuk

Źródło: Legia.Net

05-09-2018 / 23:25

(akt. 02-12-2018 / 11:22)

Przeprowadźmy mały sprawdzian, wytrzymałości duszy na ból, pozwól mi się przekonać, jak wiele cierpienia potrafisz znieść - śpiewała Kasia Nosowska i zespół Hey. Odkąd los Ivana Kepciji i reszty chorwackiego (choć nie tylko) zaciągu był przesądzony, chyba nic lepszego mi do głowy nie wpadło. Na szczęście cierpienie się skończyło.

Nie, wcale nie uważam, że Kepcija wszystko zrobił źle. Szkoda, że nie udało mu się z Sebastianem Szymańskim, bo wtedy miałby przyzwoity bilans. Problem leżał gdzie indziej i zaraz postaram się to wytłumaczyć.


Aby to zrobić trzeba cofnąć się do czerwca poprzedniego roku. Wtedy to Kepcija i Viktor Bezhani przyjechali na Łazienkowską, przedstawili prezentację, ideę rozwoju akademii, bo w niej mieli pracować z widokami na przyszłość przy pierwszej drużynie. Życie napisało inny scenariusz. Porażka w Tiraspolu, zmiany, pochopne zdymisjonowanie Michała Żewłakowa, oddanie klubu w ręce niedoświadczonych osób (piszę w wielkim skrócie).


I tutaj właśnie popełniono błąd. Wiadomo, magia Dinama Zagrzeb działała. Uznano, że trzeba postawić grubą kreskę i budować od nowa. Przyszedł Romeo Jozak, do tego byli Kepcija i Viktor Bezhani. Dostali pełnię władzy, ale nie potrafili z niej skorzystać. Można sprowadzić dziesięciu nowych zawodników, owszem, ale pięciu z nich musi wypalić. W tym przypadku wypaliło łącznie półtora, a i tak nie w tym samym czasie.


Ale najgorsze było to, że w Legii, odnośnie transferów, nastąpiło rozbicie. Skauting wydawał negatywne opinie onośnie poszczególnych zawodników, a ci i tak trafiali do Legii. Kilka osób (chyba sześć) pracowało, a ich zdanie liczyło się tyle, co nic. Frustracja się zwiększała. I może to zabrzmi durnie, ale szkoda, że nikt nie poszedł na skargę. Z tego powstał zimowy zaciąg, pozbycie się na siłę zawodników (Czerwiński), płacenie niezrozumiałych odpraw (Dąbrowski). Wszystkiego twarzą był Jozak.


Sielanka bardzo szybko się skończyła. Przyszły słabe wyniki, Kepcija z Jozakiem popadli w konflikt, który trwa do dzisiaj, dlatego trener stracił pracę i zastąpił go Dean Klafurić. W takich warunkach rodziło się mistrzostwo Polski 2018. Zdobyte słabością innych, trzeba to jasno przyznać, ale zdobyte. Z tym, że przysłaniające rzeczywiste problemy. I to był właśnie największy kłopot.


Bo została uśpiona czujność. Pojawiały się myśli, że "może jakoś to będzie"... Ale nie było. Czasu również. Wciąż decydowała tzw. grupa chorwacka, a polska miała niewiele do powiedzenia. Pierwszy raz czerwona lampka zapaliła się przy transferze Carlitosa, zresztą o tym pisaliśmy. Chorwaci (tak dla uproszczenia ich nazwę) mieli innego faworyta do ataku (nie pamiętam nazwiska, ale był po rekonstrukcji więzadeł), nie chcieli Hiszpana. W końcu decyzję podjęto poza nimi.


Wiecie dlaczego tak się gubili? Bo nie czuli tego klubu, brakowało im doświadczenia. Myśleli, że jest jak w Chorwacji, w Dinamie, wyciągamy kogo chcemy i jesteśmy najlepsi. Nie, nie ten rozmiar, nie ten właściciel, nie te układy. Ale trudno było im to zrozumieć. Dlatego polegli.


Zwolnienie ich było jedyną słuszną decyzją. Nie pasowali do tego klubu, do naszej polskiej mentalności. Byli kosztem, który trzeba było ponieść aby zrozumieć, że filozofia Pewexu, czyli to co zagraniczne  z klucza lepsze, jest totalną bzdurą. Nie da się przeninieść pięciu osób z Dinama  i grać jak Dinamo. Gdyby się dało, to przecież każdy by tak robił.


Dlatego z wielką ulgą przyjmuję powrót polskości do Legii. Radek Kucharski kilka razy się pomylił, ale też robił super transfery, dla niego to duże wyzwanie. Przy Chorwatach jest bardzo doświadczony. Kompetencji Jacka Zielińskiego czy Tomka Kiełbowicza chyba nikt nie będzie podważał. Świetna i bardzo dobra kariera, setki meczów, doświadczenie. Oczywiście jest możliwe, że im się nie uda. Ale wiecie co... ja już wolę opieprzać za błędy Polaków, niż przybyszów z lepszego piłkarskiego świata. Jakoś łatwiej przełknąć.


Prezes i właściciel Dariusz Mioduski długo dojrzewał do tej decyzji. Gdyby słuchał się tych osób, co wcześniej, może by się nie zdecydował na tak radykalne kroki. Ale zmienił optykę. Nie ma żadnej gwarancji, że tym razem się uda. Wiem, ile kosztowało go przyznanie się do błędu, może trwało to trochę za długo, ale po fakcie oceniać jest wygodnie, trudniej decydować na bieżąco. Podjął je i bardzo dobrze. Jego firma, jego odpowiedzialność, jego pieniądze.


Legia miała być bardziej polska - jest. Władzę mieli dostać ludzie z doświadczeniem - dostali. Mieli rządzić legioniści - rządzą. Teraz wszystko w ich rękach. Ale najważniejsze, że w końcu nastała normalność. Za mistrza Polski odpowiadają ludzie, którzy są świadomi, za co ... odpowiadają. Czy im się powiedzie? Nie wiem. Nikt tego nie wie. Ocenicie po ruchach i wynikach.

Komentarze (35)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~eyusocica
 • 0 / 0
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin <a href="http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/">18</a> http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
~equwyuxuuje
 • 0 / 0
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin No Prescription <a href="http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/">Amoxicillin 500mg</a> http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
~uyuyfuxx
 • 0 / 0
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin <a href="http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/">Buy Amoxil 500mg</a> http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
~ahufnxusehiju
 • 0 / 0
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules <a href="http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/">Amoxicillin Online</a> http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Tekst kopiuj wklej po przyjściu Josaka i reszty
Nadzieja na lepsze jutro i czekanie na cuda
Dla mnie to że Kucharski został dyr. sportowym i ma zarządzać klubem to słaba decyzja. To tak sama jak Josaka zrobiono trenerem zamiast szefem akademii.
~KWLMOKSL
 • 1 / 0
To jest po prostu nie możliwe żeby nie tak dawny dziennikarz profesjonalnej gazety PS pisał takie bzdury !

"Kompetencji Jacka Zielińskiego czy Tomka Kiełbowicza chyba nikt nie będzie podważał" - no tak bo nie ma czego podważać dlatego że doświadczenie tych byłych piłkarzy na poziomie poważnego futbolu jest ZEROWE . Dodatkowo zupełnie nie widzę Zielińskiego który coś tam brzdąka pod nosem i średnio nadaje się do rządzenia czymkolwiek i kimkolwiek w klubie. Śmaliście się z Żewłaka ale ten przynajmniej potrafił "wejść z buta " do baru żeby wypatrzeć SA . Zielińskiego jako trenera zapamiętaliśmy jako kompletnie bezjajecznego człowieka , który nie podołał grupie rządzącej w szatni . Syndromem Magiery śmierdzi z daleka. Kiełbowicz ? W szatni krążył dowcip że najcześciej wypowiadaną frazą przez Kiełbowicza było "tak panie trenerze" .
Sam Kucharski to jest zagadka . Nie są do końca jasne jego interesy przy transferze z Afryki ale Leśnodroski obdarzał go wielkim zaufaniem.

Przy tych wszystkich zmianach na największego dyletanta wychodzi Mioduski . Do tego jeszcze postąpił jak populista . Lud chciał głowy chorwata to ją dostał , lud chciał polskiej Legii to ją dostał . Mioduski ma ewidentny problem z podejmowaniem decyzji , raczej idzie za głosem podszeptów niż faktycznie rządzi klubem . A ja się zapytam kto będzie chciał w Europie rozmawiać z takim Kiełbowiczem ? Tu trzeba ludzi z notesem zawodników i z siłą przebicia jak Piekarski , Kucharski (obydwaj nierealni oczywiście ) a nawet Zewłakow a nie takie mimozy typu Kiełbowicz.
Porucznik
 • 0 / 0
Panie Dawidziuk czy Pana Bog opuscił że w tym tygodniu to juz drugi artykuł,pańskigo autorstwa,który z rzetelnym dziennikarstwem ma mało wspólnego.Teraz tylko wypada nam czekac na nowe przemyślenia redaktora AD pt"Co dalej z pomocnikami w Legii" bo Radowicz hebluje ławe(narazie rezerwowych,później na trybunach)
~klm
 • 0 / 0
Czyli dobre bo polskie? .. Szkoda nerwow, trzeba zatrudniac ludzi z umiejetnosciami, to jedyna rzecz ktora sie powinna liczyc.

Nie trzeba doglebnych analiz zeby zauwazyc ze Polacy nie potrafia szkolic, ani nie potrafia ustawic skutecznej taktyki. Nie mamy tez wiekszych znajomosci zagranica. Gdyby trenerem nie byl Polak, nie bylo by np Vadisa. Dla mnie na dyrektora sportowego powinen isc ktos jak Hasi, a na trenera ktos kto potrafi ustawic taktyke pod druzyne (jak Czerczesow).
~Pudel
 • 0 / 1
Jeszcze tylko zmiana generała armii, co się doradcom nie kłaniał czyli Mioduskiego na prawdziwego managera sportowego i wracamy na normalne tory. Za jego rządów przyszłości nie widzę. Niech dalej bedzie właścicielem ale prezesurę niech odda w bardziej kompetentne , polskie ręce.
Pułkownik
 • 0 / 0
'I wiecie, drogie dzieci, bo to bylo tak .....'
Poza tym ciezko sie czyta, bez ladu i skladu.
Pułkownik
 • 0 / 0
"Oczywiście jest możliwe, że im się nie uda. Ale wiecie co... ja już wolę opieprzać za błędy Polaków, niż przybyszów z lepszego piłkarskiego świata. Jakoś łatwiej przełknąć."

Co za bzdury!

Wprawdzie przegramy, ale z honorem, My Polacy - i nikt nie odbierze nam tej polskości i pięknych porażek, albo jak potrafimy to nazywać My Polacy "moralnych zwycięstw"

a jak wiemy zwycięzców się nie sądzi - nawet moralnych (no chyba, że nie są nasi, swojscy, polscy)...

te felietony na naszym forum są co raz głupsze...
a teraz stańmy na baczność i zaśpiewajmy "Rotę", tylko Niemców zastąpimy Chorwatami...
Panie redaktorze, nic z tego bełkotu nie zrozumiałem, poza tym, że polskie jest najlepsze. Może ta gadka na marsz niepodległości ale nie felieton dotyczący klubu z aspiracjami. Cały futbolowy świat zatrudnia fachowców nie zaglądając im w paszporty i ten świat odjeżdża nam z każdym rokiem.
Takim dyrdymałami o rodzimych fachowcach, których czekają w ukryciu na eksplozję potencjału to możesz pan dzieci czarować
I jeszcze dopiszę. To w jakim miejscu znajduje się polska liga, to nie jest wina tego, że raz na parę lat obcokrajowiec się pojawia. W to miejsce na końcu peletonu zaprowadzili nas eksperci z tą wspaniałą polską mentalnością, bo to oni rządzą w polskiej piłce od zawsze
~Pan Wacuaw
 • 0 / 0
A jakie kompetencje ma Pan Kiełbowicz? Z tego co widziałem, na meczach L i innych druzyn z niższych lig, więcej siedział z nosem w telefonie, niż patzryl na boisko.
Z reszta, biorac pod uwagę, ze 90% piłkarzy to debile, czy zagranie x meczów gdziekolwiek, daje JAKIEKOLWIEK kompetencje?
Straszne bzdury, w tym artykule. STRASZNE.
Pochopne zdymisjonowanie Michała Żewłakowa? Dalej przestałem czytać...
~Krawat
 • 0 / 0
No dokladnie tak samo mialem!
Kapitan
 • 7 / 0
Nic mnie nie obchodzi, czy Legia będzie bardziej polska. Mnie interesuje czy będzie bardziej profesjonalna! Poza Kucharskim, czy można powiedzieć, że to profesjonaliści? Trudno powiedzieć ale raczej wątpię.

Zielinski nigdy nie powinien zostać szefem akademii. Właśnie na tym stanowisku powinien być ktoś z zagranicy bo Polacy NIE POTRAFIĄ SZKOLIĆ!
~ikis
 • 0 / 1
I znowu zaczyna się od d...rugiej strony. Najpierw zatrudniono nowego trenera i sztab szkoleniowy a dopiero teraz zmiany na dyrektorskich stołkach. Ciekaw jestem jaki wpływ na Są Punto i jego wybory kadrowe będą mieli panowie Kucharski i Kiełbowicz? Zgaduję że żaden. Listki figowe będą przykrywać portugalskie deale.
Chorąży
 • 3 / 0
Dopiszcie do listy winowajców waszą redakcję, bo wiedzieliście i milczeliście. Może wówczas niektóre decyzje zapadłyby szybciej, może niektórych błędów by nie popełniono. Szkoda!
~Klon
 • 3 / 0
Bardzo nie podoba mi się ten artykuł.
Stawianie tak wyrazistego podziału "MY - ONI", dodatkowo podpartego sentymentami narodowościowymi, jest po prostu mierne. Tu liczyć się powinny tylko i wyłącznie umiejętności. Dobry specjalista z zagranicy będzie lepszy niż nasz własny kiep. Eksperyment chorwacki nie wypalił, bo wykonawcom brakowało umiejętności. Dyrektor sportowy został trenerem, dyrektor akademii - dyrektorem sportowym. To tu tkwi błąd pierwotny i to stąd brały się wszystkie inne. I nie chcę musieć przypominać, że obecne trenerem też nie jest Polak-Rodak tylko obcokrajowiec...
~ad
 • 0 / 0
Z doświadczeniem?! Jakie doświadczenie na stanowisku dyra sportowego ma Kucharski? Wg takiej definicji to Jozak był mega doświadczony.
~mofqowe
 • 0 / 0
Bełkot pod tezę - za rok bedzie kolejna zmiana asów Dyrektorow. Znowu mamy na górze towarzystwo wzajemnej adoracji
~rac
 • 0 / 0
Nareszcie !!! Zakończył się chorwacki zaciąg,który złapał jelenia na kasę.Nie zdziwię się jak koszty administracyjne klubu spadną o połowę.
Oczekuję,że nareszcie zacznie być i nas normalnie jak w innych klubach i wszystkim zacznie zależeć na rozwoju zawodników i wynikach poszczególnych drużyn.Że młodzi zaczną ogrywać się z doświadczonymi zawodnikami,którzy nie załapali się na ławę pierwszego zespołu.Że zawodnicy z jedynki którzy będą olewali grę w rezerwach pożegnają się z klubem.Że sztab szkoleniowy zrozumie,że dla utrzymania formy najważniejszą rzeczą jest aby zawodnik GRAŁ ,a nie cały sezon przesiedział na ławie w jedynce i kasował niemałą wypłatę ,jak to było dotychczas
~Mac
 • 1 / 0
Kolejny PR-owy artykuł na zamówienie.
Chorwaci be, kompetencji Kiełbika chyba nikt nie będzie podważał.A jakie on ma doświadczenie? 3 lata siedzenia na meczach jako skaut z nosem w komórce???
Trzeba było iść na skargę? A co to za szef, który nie wie, co dzieje się w jego firmie???

Qrwaaa, jeden wielki bełkot z tezą na zamówienie!

SKANDAL!!!
~Lesny Dziadek
 • 0 / 0
To odkryles Ameryke... Ale Wiesz co? W zwiazku z tym, ze nie przyjmujesz zadnej krytyki redaktorku od 7 bolesci, to skonczylem pisanie w tym smiesznym miejscu. Same frazesy, nie wnoszace nic do sprawy, ale co gorsze, nie jestes kibicem Legii. Bo ostatnie wypociny o tym swiadcza. Ty nie wiesz, a ja wiem - nareszcie Prezes idzie w dobrym kierunku, w przeciwienstwie do Legia Net. Ale to nie moj problem...
~Danie(L) Chima Chukwu
 • 0 / 0
"skonczylem pisanie w tym smiesznym miejscu"
No wydaje mi się, że chyba jednak nie, skoro tu piszesz xDDDD
I jeszcze jedno. Tak jak w przypadku pozostawienia Klafuricia. Bez własnego zdania, oceny, glebszej analizy. Tak najłatwiej bo wtedy jest asekuranctwo a nie odpowiedzialność za własne słowa.

A o tym że polskość oznacza normalność to już słyszeliśmy. Przy okazji Magiery. Znaczy normalnym jest branie batów od Kazachów i Moldawian...Ale skoro można i od Luksemburczyków to znaczy że normalne. I skoro normalny jest zamykanie budowy zespołu na Europę na Polakach - przypomnę propozycje Wolskiego. Mączyńskiego, Furmana i Możdżenia, choć w tym ostatnim przypadku chciałbym wierzyć że to nie tyle plotka o pomówienie. Powrotu do takiej normalności w skautingu i transferach bym jednak nie chciał.
~Mrt
 • 2 / 0
Magiera to też zwycięstwo ze Sportingiem, remis z Realem, czy wyjście z grupy w LM do LE.
Kapitan
 • 2 / 0
Polskość w piłce oznacza po prostu najczęściej bylejakość i podobnie jak ty chciałbym, aby w Legii nie było jej zbyt wiele. Niech prezes i dyrektor sportowy będą Polakami, którzy to nadzorują, ale robotę muszą robić zagraniczni fachowcy! Za 3 lata może Polacy się przy nich przyuczą i będą w stanie coś osiągnąć.
~Yorick
 • 5 / 0
Przede wszystkim nie trzeba było przygotowań na newralgiczny moment sezonu powierzać nowicjuszowi!
Bardzo chciałbym wspominać Klafa I. Zbawcę, który odszedłby z honorami i MP/PP w życiorysie, a zostawił drużynę komuś kompetentnemu. Ale niestety będę wspominał Deana "Sraczka" Klafurica, a straty klubu dadzą nam w kość na lata.
~x
 • 0 / 1
Wyważony komentarz, niestety pan Jakub Majewski znów będzie bronił kolegi Jacka Magiery i całego układu Soho-LSW-AGO-Weszło-Warsaw Sports Group-Unidos.
Podporucznik
 • 0 / 0
Fajnie, że wkoncu się zdecydował.
Fajnie też, że zrobił to teraz. W tym okresie końcówki kontraktów piłkarzy.
Fajnie, gdyby otoczył się lepszymi ludźmi do podszeptywania. Polecam legijnego twittera :)
Razem z Sa Pinto nowe kierownictwo może zrobić tu coś fajnego.
A jednak...tyle razy wspominałem że redaktorzy portalu mają wielką wiedzę i tylko w niewielkim stopniu się nią dzielą. A jak już to często tendencyjnie, pod kogoś albo pod tezę. Własną, kogoś innego lub jemu wygodną. Albo po czasie - jak w tym przypadku. W konsekwencji ze szkodą dla oceny rzeczywistości przez nią zainteresowanych.

Dużo łatwiej byłoby oceniać wydarzenia, mechanizmy czy osoby wiedząc więcej, najlepiej z wielu źródeł. Na tym chyba tez polegać rzetelna i profesjonalna robota dziennikarska. Jesli jest inaczej to trudno jako taką ją do końca postrzegać. To pod rozwagę, jesli można.


I dzis czytamy ze ktos - i to wielu - się nie sprawdził, ktos kogoś nie chciał, wolal za to innego itd. A może by tak jaśniej, odważniej? Kto? Kogo? Itd...

No chyba, że jedyne nazwiska jakie tu zobaczymy to te pupili... Rado i Arek już byli... Pora na wsparcie dla Kuchego... No bo przecież redakcja nie będzie się wyglupiala z Hama czy Eduardo.

A tak przy okazji, bardzo chciałbym by pillarzem września na tym portalu został Pasquato. Wtedy w parze z Jedrzejczykiem ( za sierpień) wyglądaliby przepięknie. A nagrody powinien wręczyć osobiście Pan Dariusz.
~sceptyk
 • 1 / 0
"Kompetencji Jacka Zielińskiego czy Tomka Kiełbowicza chyba nikt nie będzie podważał." A dlaczego? Przy całej mojej sympatii do obydwu, to obydwaj nigdy nie grali ani nie pracowali w żadnym klubie poważniejszym niż Legia. Doświadczenie zawodowe Ziela, to (pomijając krótkie i niezbyt udane epizody trenerskie w ekstraklasie), to bycie dyrektorem w Wigrach Suwałki. Jak mają wprowadzić nas na wyższy, europejski poziom ludzie, którzy nawet średnie europejskie kluby widzieli tylko w TV? Skąd mają wiedzieć jak powinien taki klub funkcjonować?
~Podaj nick
 • 0 / 0
Dlaczego nikt nie pisze prawdę o Radowiczu (skutecznie rozgrywał ) ale już z robieniem pompek miał problem ? Tak czy nie droga redakcjo ??