Komisja Ligi zadecydowała o zamknięciu "Żylety"
16.02.2014 13:28
Ostateczną decyzję w sprawie kary dyscyplinarnej za wydarzenia podczas meczu Legia – Korona Komisja Ligi podejmie na posiedzeniu w najbliższy wtorek, podczas którego dojdzie do wysłuchania przedstawicieli Klubu, którzy będą mieli możliwość ustosunkowania się do zebranego materiału dowodowego oraz przedstawienia swojego stanowiska.
- Bardzo zależało nam na szybkim działaniu. Nikomu tak jak nam nie zależy na bezpieczeństwie na stadionach Ekstraklasy, dlatego zamierzamy zawsze jednoznacznie i bez zbędnej zwłoki potępiać wszelkie przejawy łamania przepisów, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa – skomentował decyzję Komisji Ligi Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasy S.A.
Komentarz dr. Seweryna Dmowskiego, doradcy Zarządu Ekstraklasy S.A. do decyzji Komisji Ligi:
- Ekstraklasa od dawna stoi na stanowisku, że zamykanie stadionów lub poszczególnych trybun stanowi ostateczność i po środek ten należy sięgać tylko w przypadku największych zagrożeń. O ile race nie stanowią dziś realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, a w niektórych europejskich ligach są wręcz legalne, to niewątpliwie takim właśnie zagrożeniem jest odpalanie podczas meczu fajerwerków. Może ono doprowadzić w ostateczności do poważnej utraty zdrowia lub życia, czego przykładem jest chociażby zeszłoroczny przypadek meczu Copa Libertadores pomiędzy San Jose i Corinthians, podczas którego jeden z kibiców został trafiony fajerwerkiem w oko i zmarł. Nie dopuścimy do tego, aby taka tragedia przydarzyła się w Polsce.
- Ekstraklasa do problemu pirotechniki podchodzi niezwykle racjonalnie. Konsekwentnie podkreślaliśmy, że odpalane podczas meczu race stanowią naruszenie przepisów i zawsze spotkają się z sankcjami dyscyplinarnymi, ale nie powodują realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników imprezy i nie powinny być przyczyną zamykania stadionów. Skala tego problemu nie jest zresztą tak duża, jak się powszechnie uważa – w całej rundzie jesiennej na trybunach Ekstraklasy 34 razy odpalano pirotechnikę, podczas gdy w angielskiej Premier League tylko do grudnia takich incydentów odnotowano 96.
- W procesie prac nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych Ekstraklasa nie sprzeciwiała się podnoszonemu przez kibiców postulatowi ograniczonej legalizacji pirotechniki. Niektóre kluby, w tym Legia Warszawa, zapowiedziały próby profesjonalnego, bezpiecznego i zgodnego z prawem przeprowadzania pokazów pirotechnicznych podczas meczów. Tak długo jednak, jak przepisy zabraniać będą niekontrolowanego używania pirotechniki, działania te spotykać się będą z konsekwencjami dyscyplinarnymi – szczególnie surowymi w przypadku użycia fajerwerków.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.