Christian Vital

Koszykówka: Lizbona zdobyta, Legia w ćwierćfinale FIBA Europe Cup!

07.02.2024 21:30

(akt. 07.02.2024 21:48)

Koszykarze Legii wygrali 99:86 ze Sportingiem w Lizbonie i – tak, jak dwa lata temu – awansowali do ćwierćfinału FIBA Europe Cup! Warszawiacy zmierzą się na tym etapie rozgrywek z hiszpańskim Surne Bilbao Basket (6 i 13 marca).

Legia, którą poprowadził Marek Popiołek (dotychczasowy asystent zwolnionego Wojciecha Kamińskiego), zaczęła mecz od celnej "trójki" Lorena Jacksona. Sporting odpowiedział serią 7:0, z czasem objął 9–punktowe prowadzenie, w pierwszej kwarcie lepiej rzucał z półdystansu i zza łuku, miał też mniej strat oraz więcej zbiórek. Warszawiacy starali się odgryzać, w pewnym momencie tracili 5 "oczek", ale po 10 minutach przegrywali 19:30 z Portugalczykami.

Zespół z Warszawy wszedł w drugą "ćwiartkę" tak, jak w pierwszą, czyli poprzez "trójkę", tym razem Christiana Vitala. Potem "Zieloni Kanonierzy" wypracowali serię trzech skutecznych kontr, którą przedzielił czas dla trenera gospodarzy. Wydawało się, że goście złapali rytm, lecz Sporting świetnie zareagował, o czym świadczyło szybkie wyjście na 14–punktowe prowadzenie i przerwa na żądanie dla Popiołka. W 17. minucie Portugalczycy odjechali na 16 "oczek", ale Legia odrobiła część strat i do przerwy przegrywała 44:53.

Koszykarze Legii bardzo dobrze wyglądali po przerwie, gdyż zdobyli 6 punktów z rzędu, wyrównali w połowie trzeciej kwarty, a po "trójce" Vitala objęli prowadzenie (65:62). To przełożyło się na ciekawą wymianę ciosów przy wyniku stykowym, czasami remisowym. Po pół godzinie gry było 75:72 dla "Zielonych Kanonierów".

Początek ostatniej kwarty okazał się dość spokojny, ale potem Legia powiększyła przewagę do 13 punktów poprzez serię 12:0, w trakcie której trener Sportingu dwukrotnie prosił o czas. Warszawiacy już do końca kontrolowali mecz, przez chwilę mieli o 15 "oczek" więcej niż gospodarze, wygrali 96:88 i awansowali do ćwierćfinału FIBA Europe Cup, w którym zagrają z hiszpańskim Surne Bilbao Basket (6 i 13 marca).

W najbliższą niedzielę, 11 lutego (godz. 15:30), Legia zagra na wyjeździe z Arką Gdynia w Orlen Basket Lidze.

6. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda): Sporting Lizbona – Legia Warszawa 86:99 (30:19, 23:25, 19:31, 14:24)

Sporting: Curry 15 pkt, LoVett 15, Clark 13, Ekiyor 13, Ventura 13, Moore 8, Cruz 5, Yussuf 4, Araujo 0, Loncovic 0, Cardoso 0, Gomes -,

Legia: Jackson 23 pkt, Vital 22, Sobin 14, Cowels 9, Kulka 8, Holman 8, Ponitka 8, Kolenda 7, Wyka 0, Wieluński 0

Terminarz najbliższych meczów Legii:

• 11.02 (ND) g. 15:30 Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia – Legia Warszawa [Emocje.TV]
  • 15.02 (CZ) g. 18:00 Polski Cukier Start Lublin – Legia Warszawa [Arena Sosnowiec, Polsat Sport Extra]
  • 02.03 (SO) g. 19:30 Arriva Polski Cukier Toruń – Legia Warszawa [Emocje.TV]