Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Michał Grzegorczyk

Maciej Ziółkowski, Michał Grzegorczyk

14.04.2021 16:52

(akt. 14.04.2021 18:06)

Koszykarze Legii Warszawa przegrali 80:85 ze Stalą Ostrów Wielkopolski w pierwszym meczu półfinałowym. Rywalizacja o awans do finału toczyć się będzie do trzech wygranych.

W środę o 15:00 koszykarze Legii rozpoczeli rywalizację w półfinałach play-off EBL w sezonie 2020/21, rozgrywanych w bańce w Ostrowie Wielkopolskim z miejscową Stalą. Poczatek meczu należał do "Stalówki", która dużo lepiej wyglądała pod koszem i wydawało się, że to tam będzie jej najwieksza przewaga. Właśnie w tej strefie z poczatku bardzo dobrze radził sobie Josip Sobin. Oprócz Chorwata bardzo łatwo pod kosz Legii przedzierał się James Florence i to dobra postawa tej dwójki pozwoliła występującym w roli gości koszykarzom z Ostrowa wyjść na kilkupunktową przewagę. Gra Legii poprawiła się po wpuszczeniu na boisko rezerwowych. Bardzo dobrą zmianę dał Grzegorz Kulka, który szybko zdobył 8 punktów, a trójką równo z końcem pierwszych 10 minut wynik kwarty na 24:20 ustalił, dający dobrą zmianę, Benjamin Didier-Urbaniak.

W drugiej kwarcie oglądaliśmy dużo walki po obu stronach parkietu. Przez całą pierwszą połowę oba zespoły potrafiły zaskakiwać i na pierwszy plan wychodzili niespotykani aktorzy. Podopiecznych trenera Wojciecha Kamińskiego nie spodziewali się dobrej dyspozycja Marka Ogdena, który w tej odsłonie, aż trzykrotnie trafił zza łuku i to dzięki jego dobrej dyspozycji Stal długo prowadziła. Legioniści mieli spore problemy z przewinieniami szybko już po trzy z pięciu dopuszczalnych przewinień mieli na swoim koncie Jamel Morris i Walerij Lichodiej. Jednak dzięki dobrej postawie w końcówce tej odsłony Dariusza Wyki na koniec pierwszej połowy mieliśmy remis po 48.

Po zmianie stron gra koszykarzy z Warszawy zupełnie się nie kleiła. Ostrowianie znaleźli swój rytm i zaczęli dużo lepiej bronić. Bardzo dobre zawody rozgrywał Chris Smith, legioniści nie mogli znaleźć sposobu by go powsztrzymać, a jak uciekali się do podwojeń to rzucający Stali odgrywał do rozstawionych na otwartych pozycjach Jamesa Florence’a i Denzela Anderssona, którzy zdobywali łatwe punkty i po 30 minutach podopieczni trenera Igora Milicicia prowadzili 69:63.

Legioniści wrócili do gry dzięki dużo lepszej obronie, brylował w tym elemencie zwłaszcza, bardzo dobrze dysponowany tego dnia, Lester Medford. Rozgrywający Legii cały czas naciskał na swoich przeciwników i zmuszał ich do licznych błędów. Zupełnie nie widoczny w tym meczu był najlepszy strzelec Legii Jamel Morris, który trafił tylko 1 z 8 rzutów z gry w pierwszych 36 minutach meczu. Na 4 minuty przed końcem to jednak jego trafienie z rogu boiska pozwoliło zmniejszyć straty do zaledwie dwóch „oczek”. Do samego końca oglądaliśmy bardzo wyrównane spotkanie. W ostatniej minucie Legia nie wykorzystała swojej szansy na doprowadzenie do remisu, gdy jednego z dwóch rzutów osobistych nie trafił Morris. Zespół z Warszawy wyjątkowo źle w tym meczu radził sobie na linii gdzie spudłował aż 8 z 22 rzutów wolnych. W kolejnej akcji Legioniści dobrze wybronil akcję Smitha, ale oddali zbiórkę w ataku i tym razem musieli już faulować. Przy trzypunktowym prowadzeniu Stali na 8 sekund przed końcem, Jakub Karolak nie trafił rzutu z dystansu na remis. Po kolejnych celnych osobistych, drużyna z Ostrowa zapewniła sobie wygraną w pierwszym meczu półfinałowym 85:80.

Legia Warszawa - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 80:85 (24:20, 24:28, 15:21, 17:16)

Legia: Lester Medford 18 pkt. 1 zb. 6 as., Grzegorz Kulka 13 pkt. 7 zb. 2 as., Dariusz Wyka 12 pkt. 8 zb. 3 as., Jakub Karolak 6 pkt. 3 zb. 3 as., Jamel Morris 6 pkt. 4 zb. 1 as., Earl Watson 6 pkt. 8 zb., Nickolas Neal 5 pkt. 2 zb. 5 as., Benjamin Didier-Urbaniak 5 pkt., Grzegorz Kamiński 5 pkt. 1 zb., Walierij Lichodiej 4 pkt. 3 zb., Adam Linowski-, Jakub Sadowski-

Arged BMSlam Stal: Chris Smith 22 pkt. 7 zb. 2 as., James Florence 17 pkt. 4 zb. 6 as., Mark Ogden 13 pkt. 12 zb., Josip Sobin 10, Denzel Andersson 7 pkt. 3 zb., Trey Kell 7 pkt. 1 zb. 1 as., Jakub Garbacz 6 pkt. 2 zb. 1 as., Jarosław Mokros 3 pkt. 6 zb. 1 as., Maciej Kucharek 0 pkt., Łukasz Wojciechowski-, Marcin Pławucki-, Szymon Ryżek-

Terminy kolejnych meczów półfinałowych:
15.04 (CZ) g. 17:35 Legia Warszawa - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp.
17.04 (SO) g. 17:55 Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - Legia Warszawa
ew. 18.04 (ND) g. 20:25 Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - Legia Warszawa
ew. 20.04 (WT) g. 20:25 Legia Warszawa - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp.

Legia w 2020 roku

1/20 Pierwszym sparingowym rywalem Legii w 2020 roku było FC Botosani. Drużyna Aleksandara Vukovicia wygrała 2:1. Kto strzelił gole?