Koszykówka: Wysoka porażka na początek roku

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

01.01.2023 21:30

(akt. 03.01.2023 17:36)

Koszykarze Legii nieudanie rozpoczęli rok 2023. Warszawiacy przegrali na Bemowie aż 68:96 ze Stalą Ostrów Wielkopolski w 14. kolejce Energa Basket Ligi.

Warszawiacy rozpoczęli mecz ze Stalą Ostrów Wielkopolski z dwoma podkoszowymi – Geoffrey’em Groselle’m i Dariuszem Wyką, to właśnie ten ostatni zdobył pierwsze punkty dla Legii, a kolejne dołożył Groselle. Jednak początek spotkania należał do gości, którzy po 4 minutach prowadzili 11:4, dzięki dużo lepszej zespołowej grze. W kolejnych akcjach wreszcie uaktywnili się obwodowi gracze Legii i po skutecznych akcjach Grzegorza Kamińskiego i Raya McCalluma mieliśmy remis po 13. Niestety w kolejnym posiadaniu za trzy trafił, najlepszy w tej kwarcie na boisku, Ojars Silins, co zapoczątkowało mini serię punktową Stali 9:0 i ostatecznie przyjezdni prowadzili 22:15. Legioniści w pierwszej odsłonie spudłowali wszystkie 6 rzutów zza łuku, co bardzo ograniczało ich pole manewru w ataku.

Ponownie Legia kwartę rozpoczęła od atakowania strefy podkoszowej, gdzie skutecznym rzutem popisał się Wyka, ale potem Mateusz Zębski miał akcję 2+1. Niestety "Stalówka" robiła to z czego słynie w tym sezonie i trafiała kolejne rzuty za trzy punkty, co pomogło jej powiększyć przewagę w tej odsłonie do 16 "oczek". Koszykarze Stali od samego początku bronili bardzo agresywnie i wyglądali na lepiej przygotowanych fizycznie, pomimo krótszej, tylko 4-dniowej przerwy od ostatniego meczu. Po kolejnej "trójce", tym razem Damiana Kuliga, było już 42:24 i o przerwę na żądanie poprosił trener Wojciech Kamiński. Niestety na niewiele to się zdało, bo kolejne rzuty wpadły Joshui Perkinsowi i Stal prowadziła już 21 "oczkami". Niemoc "Zielonych Kanonierów" w ataku i pierwszy skuteczny rzut za trzy punkty dla Legii trafił Billy Garrett, jednak goście w tym momencie mieli już na koncie 9 takich rzutów. Ostatecznie koszykarze z Ostrowa Wielkopolskiego schodzili na przerwę prowadząc 53:29.

Po zmianie stron Stal dalej punktowała Legię z dystansu, za trzy trafiali Kulig, Jakub Garbacz oraz Adonis Thomas i goście prowadzili 62:32. Po 6,5 minutach trzeciej kwarty podopieczni trenera Andrzeja Urbana zdobyli aż 21 "oczek" pozwalając Legii na wywalczenie tylko 4 punktów i totalnie deklasując "Zielonych Kanonierów" w każdym elemencie gry. W końcówce tej odsłony warszawiacy nieznacznie poprawili skuteczność i po 30 minutach przegrywali 41:77.

Jeszcze na początku czwartej kwarty "trójkę" trafił Łukasz Koszarek, a przy rozstrzygniętym wyniku obaj szkoleniowcy delegowali na parkiet młodych rezerwowych: Jakuba Sadowskiego i Aleksandra Załuckiego. Ostatecznie Legia przegrała ze Stalą Ostrów 68:96.

Wyszliśmy na mecz kompletnie nieskoncentrowani, odpuszczaliśmy wszystkie piłki, które było można odpuścić, co pokazała statystyka zbiórek ofensywnych gości. Mogę tylko przeprosić kibiców, bo takie spotkania w ogóle nie mogą nam się zdarzać. Trudno powiedzieć, co się stało. W poniedziałek trzeba na spokojnie usiąść, wspólnie obejrzeć tę rywalizację od początku do końca, wyciągnąć wnioski. Musimy się poprawić, jeśli chcemy walczyć o najwyższe cele. Mamy przed sobą wiele pracy – powiedział zawodnik Legii, Kamiński.

Stal była dużo lepsza od nas. Weszliśmy w spotkanie bardzo pasywnie, mieliśmy swoje założenia, wiedzieliśmy gdzie rywal jest najmocniejszy, nie mogliśmy pozwolić mu dobrze wejść w mecz, jeśli chodzi o rzuty trzypunktowe. Niestety nie zagraliśmy z taką energią jak nasz przeciwnik i trudno było go zatrzymać, gdy już tak udanie rozpoczął rywalizację – mówił trener Kamiński.

W przyszłą niedzielę, 8 stycznia (godz. 15:30), "Zieloni Kanonierzy" zmierzą się na wyjeździe z Zastalem Zielona Góra.

14. kolejka Energa Basket Ligi: Legia Warszawa – Stal Ostrów Wielkopolski 68:96 (15:22, 14:31, 12:24, 27:19)

Legia: McCallum 14 pkt, Garrett 14, Kamiński 14, Wyka 12, Leslie 6, Groselle 5, Koszarek 3, Sadowski 0, Kulka 0, Kołakowski 0, Berzins 0.

Stal: Thomas 17 pkt, Djurisić 16, Zębski 15, Skele 13, Garbacz 11, Kulig 9, Silins 7, Perkins 5, Załucki 3, Rozpędowski 0, Rachwalski 0, Rutecki 0.