Domyślne zdjęcie Legia.Net

Kto mistrzem??

Zari

Źródło:

30.07.2002 13:36

(akt. 01.01.2019 17:24)

Już za kilka dni zaczyna się kolejny sezon naszej "kopanej". Jak przed każdym nowym sezonem, pytaniem, które najczęściej pada jest: "kto zostanie Mistrzem Polski?". I w tym roku nie jest inaczej. W gronie faworytów jest oczywiście aktualny Mistrz Polski, warszawska Legia, Wisła Kraków i Amica Wronki. Szeregi piłkarzy z Łazienkowskiej opuścili znaczący dla tego klubu piłkarze: Bartosz Karwan, Sylwester Czereszewski, Maciej Murawski i Mariusz Piekarski. Na ich miejsce przybyli nowi, lecz nie tak utalentowani jak ich koledzy: Krzysztof Szewczyk oraz Dariusz Dudek. Do Legii wrócili natomiast Marek Citko oraz Dariusz Solnica. Przez przerwę pomiędzy sezonami trenował również Marcin Mięciel, lecz w nadchodzącym sezonie nie będzie reprezentował barw Legii, ponieważ najprawdopodobniej podpisze kontrakt z Iraklisem. Cieżkie chwile przechodzili kibice Legii, kiedy dowiedzieli się, że Legia nie podpisała kontraktu z najlepszym polskim obrońcą Jackiem Zielińskim. Jednak wszystko zakończyło się dobrze i "Zielek" będzie nadal grał na stadionie WP.To nie wszystkie poważne zmiany w wojskowym klubie. Legia ma nowego prezesa, którym został Edward Trylnik, który zastąpił na tym stanowisku Leszka Miklasa. Mimo tych niewątpliwie strat, bo tak można nazwać odejście w/w piłkarzy to Legia nadal jest silna kadrowo i zapowiada nie tylko zwojowanie ligi, ale także Europy, po zakwalifikowaniu się do Ligi Mistrzów, co nie będzie sprawą łatwą. Legia, jeśli wyeliminuje w II rundzie macedoński Vardar Skopje, trafi na Barcelonę.
Trener Wiślaków Henryk Kasperczak ma przed sezonem nie mały ból głowy z tym, kogo w nadchodzącym sezonie postawić między słupkami. Ivan Trabalik odszedł z klubu, natomiast dotychczasowy nr 1 Artur Sarnat jest po operacji. Na Reymonta sprawdzana Angelo Huguesa, który wypadł w meczach kontrolnych dobrze. Jeśli 36-letni bramkarz nie podpisze kontraktu to w bramce będzie stał Adam Piekutowski. Z nowych twarzy w Krakowie można zobaczyć: Macieja Stolarczyka, Jacka Paszulewicza, braci Brożków i Łukasza Nawotczyńskiego. W ostatnich dniach głośno mówi się o Marcinie Kuźbie, który najprawdopodobniej zasili zespół z grodu Kraka. Z zespołu odeszli głównie obrońcy: Bogdan i Marek Zającowie, którzy wybrali grę w Zagłębiu Lubin. W ich ślady poszedł również Olgierd Moskalewicz. Do Szczakowianki odszedł Ryszard Czerwiec, który już od dłuższego czasu zapowiadał odejście do beniaminka naszej ligi. Nie małym osłabieniem jest kontuzja Tomasza Frankowskiego i choroba Igora Sypniewskiego. Planem na ten sezon jest oczywiście tytuł mistrzowski, ale także jak najlepszy występ w europejskich pucharach.
Amica jako kolejny nasz zespół, który będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej ma "apetyt" na "majstra". W ubiegłym sezonie zajęli trzecie miejsce, co było najlepszym wynikiem od czasu powstanie tego klubu. Mirosław Jabłoński sprowadził do klubu m.in.:Mammie Dzikije i Pawła Skrzypka. Obecnie jest załatwiana sprawa Veselina Djokovica. Z klubu odszedł Mariusz Kukiełka, który przez długi okres czasu leczył kontuzje, do PAOK-u Saloniki. Natomiast do beniaminka, Wisły Płock, odeszli Jerzy Podbrożny oraz Piotr Mosór. Popularny "Jabłuszko" ma w tym roku problem z obroną, po odejściu Bosackiego oraz Mosóra trzeba poszukać nowych obrońców.
Polonia Warszawa, jako czwarty przedstawiciel w europejskich pucharach miała przed sezonem problem z ... dachem. Problem wynikał z wprowadzenia od tego sezonu licencji. Jeden z punktów brzmiał następująco: "...dysponującego zadaszoną trybuną honorową oraz prasową...". Dach w końcu jest i Polonia może myśleć już tylko o lidze i europejskich pucharach. Choć to nie koniec problemów, kolejnym problemem, jest oczywiście brak pieniędzy, co robi się niestety w naszej lidze już normalne. Jeśli natomiast chodzi o sytuację kadrowo, to z zespołu odeszli tylko Mariusz Pawlak oraz Bartosz Tarachulski. Do zespołu wrócili Arkadiusz Bąk, Jacek Dąbrowski, Emmanuel Ekwueme.
Bardzo znaczące transfery w przerwie letniej dokonało Zagłębie Lubin. Po tym jak podpisano kontrakt z nowym trenerem Adamem Nawałką do Lubina przyszli kolejki ludzie związani z Wisłą: Bogdan i Marek Zającowie oraz Olgierd Moskalewicz. Nie lada zaskoczeniem było zakotwiczenie się Pawła Drumlaka w stolicy polskiej miedzi. Ten utalentowany mógł brać m.in. w Legii czy Amice, lecz wybrał klub, który w tym roku chce powalczyć o europejskie puchary a nawet o mistrzostwo Polski. Z klubu odeszło kilku piłkarzy, którzy w Zagłębie grali już sporo czasu. Ten dobry humor przed sezonem zepsuła wiadomość o śmierci Pawła Piotrowskiego, ten młody i perspektywiczny piłkarz zginał w wypadku samochodowym.
Ambitne plany przed tym sezonem mają także beniaminkowie: Lech mierzy z europejskie puchary. Ściągnął już na Bułgarską Bartosza Bosackiego i Krzysztofa Piskułę, może jest Lechitów zasili Paweł Kaczorowski. Drugi z beniaminków Wisła Płock, na razie straszy rewolucjami. Po zmianie nazwy z Orlen na Wisła, przyszedł czas na rewolucje w składzie. Do zespołu przybyli: Jerzy Podbrożny, Piotr Mosór, Paweł Holc,Grzegorz Bonk, Sławomir Nazaruk, Marcin Wasilewski, Marcin Janus, Ariel Jakubowski. Z piłkarzy, którzy odgrywali znaczącą rolę w tym klubie, odeszli Mariusz Nosal oraz Jarosław Krupski. Planem minimum w tym sezonie jest utrzymanie się w lidze, ale po cichu każdy myśli o europejskich pucharach. Ale czy takie rewolucje w składzie dadzą pożądany efekt?
Trzeci z beniaminków, który dostał się do ekstraklasy poprzez baraże, w których pokonał RKS Radomsko, wzmocnił się dwoma wysokiej klasy piłkarzami: Ryszardem Czerwcem oraz Markiem Kubiszem. Szczakowianka po raz pierwszy w swojej historii zagra w ekstraklasie. Ile czasu w niej pozostanie?
W GKS Katowice dzieje się źle. W klubu odeszli podstawowi zawodnicy: Marek Świerczewski, Marcin Janus, Artur Andruszczak, Marek Kubisz. Nie ma jako takich wzmocnień w zespole z Katowic. Jedynym znacznym będzie pozyskanie Marcina Bojarskiego. Trener Jan Żurek musi naprawdę się postarać, aby ten zespół utrzymał się w tym roku w lidze.
W tym sezonie zabraknie na stadionie GKS-u, osoby, która temu klubowi oddała całe serce, mianowicie Mariana Dziurowicza.
Z Górnik Zabrze odszedł Sebastian Olszar. Natomiast do zespołu dołączyli m.in. Mariusz Nosal i Marcin Szulik. Górnicy mieli trochę problemów z licencją, ale wszystko dobrze się skończyło dla tego klubu. W tym sezonie Górnicy pewnie będą walczyć o utrzymanie się w lidze, co będzie bardzo ciężko osiągnąć.
Jak na razie Groclin zaskoczył nas swoim budżetem, który wynosi 18 mln zł. i jest to drugi budżet w naszej lidze. Z Groclinem związali się Mariusz Pawlak, Artur Januszewski i Piotr Stokowiec, który powrócił z AB Kopenhaga. Jednak wszystkich w klubie wstrząsnęła nagła śmierć Benedykta Noconia.
Przed piłkarzami KSZO bardzo ciężki sezon. Z zespołu odeszli podstawowi gracze: Artur Toborek , Jacek Dąbrowski, Jerzy Gąsior, Bogdan Pikuta, Marcin Kaczorowski. W tym sezonie, tak jak roku temu, KSZO będzie pewnie broniło się od spadku.
Z Wodzisławia odeszli kilku piłkarz, którzy wiedli prym w Odrze, czy wzmocnienia piłkarzami z niższych klas rozgrywkowych okażą się pomocne? Do największych ubytków należy zaliczyć m.in. odejście Łukasza Sosina, Dariusza Dudka, Ariela Jakubowskiego, Jacka Matyji.
W Pogoni Szczecin przez przerwę było więcej osłabień niż wzmocnień. Największym osłabieniem jest niewątpliwie odejście Pawła Drumlaka, który wybrał Zagłębie Lubin. Odeszli także z klubu Maciej Stolarczyk oraz Paweł Drumlak. W Szczecinie natomiast pojawił się stary-nowy trener Albin Mikulski, który ma wyprowadzić tę drużyną na prostą.
W nadchodzącym sezonie grającym asystentem będzie zdobywca 99 goli w naszej ekstraklasie Mariusz Śrutwa. Z klubu odeszli m.in. Mamia Dzikija oraz Robert Górski. Nowym nabytkiem w zespole "niebieskich" jest Marcin Narwojsz, który ostatnio grał w Polarze Wrocław.
Widzew w tym roku po cichu liczy na europejskie puchary. Lecz będzie to niezwykle trudne patrząc przez prymat transferów, których w Widzewie była jak na lekarstwo. Więcej piłkarzy odeszło niż przyszło do łódzkiego klubu.

Sparingi pierwszoligowców:
Amica Wronki: Aluminium Konin 5:1, Polar Wrocław 4:0, Gwardia Koszalin 3:1, Victoria Ziżkow 0:0, RW Essen 1:0, Unterhaching 3:2, Hansa Rostock 3:1, Partizan Belgrad 4:5.
Garbarnia Szczakowianka Jaworzno: LKS Marcówka 12:2, ŁKS Łódź 2:2, Zagłębie Sosnowiec 2:1, GKS Katowice 2:2, Hajduk Split 1:0, Grazkom 1:0, Zimbru Kiszyniów 1:4, Gaziantepspor 2:2.
GKS Katowice: Piast Gliwice 4:2, Garbarnia Szczakowianka Jaworzno 2:2, Hetman Zamość 0:0, ŁKS Łódź 0:2, KSZO Ostrowiec Św. 0:1, Włókniarz Kietrz 1:2.
Górnik Zabrze: Górnik Brzeszcze 1:1, Przyszowice 5:0, Pasjonat Dankowice 3:1, MTK Budapeszt 2:1, Vartex Varażdin 1:1, Zalaegerszeg 1:1, Vartex Varażdin 0:1, GKS Bełchatów 1:1, Gawin Międzybórz 3:0.
Groclin Grodzisk Wlkp.: Pogoń Świebodzin 6:0, Lech Poznań 2:0, Dynamo Tbilisi 0:0, Slavia Praga 1:2, Kocaelispor 3:3, Bursaspor 3:3, Karlsruher S.C. 3:2, Śląsk Wrocław 4:1.
KSZO Ostrowiec Św.: Tłoki Gorzyce 0:0, Stal Stalowa Wola 3:0, Odra Wodzisław 1:1, Hetman Zamość 0:0, GKS Katowice 1:0, Ruch Radzionków 2:0, ŁKS Łódź 0:0, MZKS Kozienice 2:0.
Lech Poznań: Darzbór Szczecinek 4:3, Victoria Września 2:2, Aluminium Konin 5:1, Sparta Miejska Górka 8:1, Groclin Grodzisk Wlkp. 0:2, Pogoń Szczecin 1:0, Polonia Chodzież 1:0, Lech Czaplinek 5:0, Krefeld FC 3:4, Maccabi Hajfa 2:2, MSV Duisburg 0:2, Energie Cottbus 2:2.
Legia Warszawa: Dolcan Ząbki 8:0, Zagłębie Sosnowiec 3:0, Ceramed Bielsko-Biała 0:0, Świt Nowy Dwór Maz. 5:2, Sparta Praga 1:4, RW Erfurt 0:0, St. Johann 9:0, Hertha Berlin 1:0, Kocaelispor 2:1, Okęcie Warszawa 1:0.
Odra Wodzisław: Turbacz Mszana Dolna 7:0, Hetman Zamość 5:0, KSZO Ostrowiec Św. 1:1, Górnik Łęczna 0:1, RKS Radomsko 1:4, Piast Gliwice 1:2, Banik Ostrawa 1:1.
Pogoń Szczecin: Błękitni Stargard Szczeciński 2:0, Pogoń Świebodzin 7:1, Lech Poznań 0:1, Ruch Radzionków 2:2, Kuźnia Ustroń 7:0, RKS Radomsko 3:0, Cracovia Kraków 2:2, ŁKS Łódź 4:1, Piotrcovia 2:1, Flota Świnoujście 0:1.
Polonia Warszawa: Świt Nowy Dwór Maz. 1:2, Hetman Zamość 1:2, Tłoki Gorzyce 4:1, Górnik Łęczna 1:1, Stal Mielec 4:0, Stal Stalowa Wola 0:1, Cracovia Kraków 1:0, ŁKS Łódź 2:1
RKS Radomsko: Stasiak Opoczno 1:3, Zagłębie Sosnowiec 0:1, Piotrcovia 1:0, Odra Wodzisław 4:1, ŁKS Łódź 0:0, Pogoń Szczecin 0:3.
Ruch Chorzów: Andaluzja Piekary Śląskie 8:0, Wisła Płock 2:0, Widzew Łódź 1:0, Ceramika Opoczno 0:0, Piotrcovia 2:1, Okęcia Warszawa 3:0, GKS Bełchatów 2:3.
Widzew Łódź: Ceramika Opoczno 3:3, Sibenik 1:3, Dravograd 2:1, Aluminium Kidricevo 1:0, Ruch Chorzów 0:1, Cukarićki Stankom Belgrad 1:1, Dynamo Panćevo 4:4, Partizan II Belgrad 3:1, Świt Nowy Dwór Maz. 1:1.
Wisła Kraków: Kadra Podhala 4:1, Górnik Łęczna 4:2. Arka Gdynia 2:1, Lyon 0:2, Lens 0:1, Le Havre 0:3, Caen 2:1
Wisła Płock: Piotrcovia 2:0, Banika Ostrawa 0:3, Ruch Chorzów 0:2, Ruch Radzionków 4:0, Marbet Ceramed Bielsko-Biała 1:0, Żalgiris Wilno 5:2, Sturm Graz 1:3, FC Neunberg 4:2, Zimbru Kiszyniów 2:3.
Zagłębie Lubin: Arka Gdynia 2:0, Eintracht Brunszwik 2:3, Slovan Liberec 2:0, Babelsberg 1:2, Skalinikiem Gracze 3:0.

Polecamy

Komentarze (0)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.