Redaktor Redakcja Legia.Net

Redakcja Legia.Net

28.04.2021 20:55

(akt. 30.04.2021 17:46)

Oficjalnie 15. mistrzostwo Polski zdobyte przez Legię sprawia, że stołeczny klub został rekordzistą pod tym względem w historii rozgrywek ekstraklasy, czyli od 1927 roku.

Piłkarze Legii staną w tym sezonie na podium najwyższej klasy rozgrywkowej po raz 40. Na najwyższym stopniu 15 razy (a z 1993 rokiem - 16), 13-krotnie zajmowali 2. miejsce, 12 razy zdobywali brązowe medale. To wszystko w 84 sezonach, które rozegrali w ekstraklasie. Pod tym względem także są rekordzistami, druga w tym zestawieniu Wisła Kraków ma ich 81.

Po 14 tytułów mistrzowskich mają Ruch Chorzów i Górnik Zabrze, 13 razy ligę wygrywała Wisła Kraków. Biała Gwiazda jest za Legią w klasyfikacji liczby zdobytych medali – 36 razy stawała na podium. Ruch robił to 29 razy, a Górnik 25.

4 – Widzew Łódź, Pogoń Lwów
2 – Warta Poznań, Polonia Bytom, Śląsk Wrocław, Polonia Warszawa, Łódzki KS, Stal Mielec, Zagłębie Lubin

16 – Lech Poznań (7-3-6)
14 – Widzew Łódź (4-7-3), Warta Poznań (2-5-7)
9 – Cracovia (5-2-2)
8 – Polonia Bytom (2-4-2), Śląsk Wrocław (2-3-3), GKS Katowice (0-4-4)
7 – Pogoń Lwów (4-3-0), Polonia Warszawa (2-3-2), Zagłębie Sosnowiec (0-4-3)
6 – Łódzki KS (2-1-3), Stal Mielec (2-1-3)
5 – Zagłębie Lubin (2-1-2)
4 – AKS Chorzów (0-1-3), Pogoń Szczecin (0-3-1 lub 0-2-2)
3 – Szombierki Bytom (1-1-1), Piast Gliwice (1-1-1), Dyskobolia (0-2-1), Jagiellonia Białystok (0-2-1), Gwardia Warszawa (0-1-2)
2 – Garbarnia Kraków (1-1-0), Amica Wronki (0-0-2), Lechia Gdańsk (0-0-2)
1 – 1.FC Katowice (0-1-0), GKS Bełchatów (0-1-0), GKS Tychy (0-1-0), Wawel Kraków (0-1-0), Hutnik Kraków (0-0-1), Odra Opole (0-0-1), Odra Wodzisław (0-0-1), Zagłębie Wałbrzych (0-0-1), Raków Częstochowa (0-0-1 lub 0-1-0).

W sezonie 1951 ligę wygrała Wisła Kraków, 2. miejsce zajął Górnik Radlin, a 3. Legia. Tytuł mistrzowski przyznano wówczas jednak zdobywcy Pucharu Polski – Ruchowi Chorzów. W 1993 roku mistrzostwo zdobyła Legia, 2. miejsce zjął Łódzki KS, a 3. Lech Poznań. Jednak Zarząd PZPN, w związku z podejrzeniami o niesportową postawę, anulował wyniki meczów Wisła - Legia 0:6 i ŁKS - Olimpia Poznań 7:1, przyznając tytuł Lechowi.