Legia nie odzyska tytułu z 1993 roku
07.01.2007 13:50
Obradujące w Warszawie Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Statutowe PZPN nie zwróciło Legii Warszawa tytułu piłkarskiego mistrza Polski za sezon 1992/93. Sprawą przywrócenia stołecznemu klubowi mistrzostwa kraju zajmowała się specjalna komisja powołana na zjeździe PZPN w grudniu 2004 roku. Nie znalazła ona podstaw do oddania Legii tytułu, powołując się m.in. na zeznania kibiców Wisły Kraków oraz obecną atmosferę w polskim futbolu związaną z tzw. aferą korupcyjną. Wniosek komisji został przyjęty przez delegatów znaczną większością głosów.
Spodziewałem się takiej decyzji delegatów - powiedział dyrektor KP Legia Warszawa Leszek Miklas. - Zdaję sobie sprawę, że obecnie ze względu na tzw. aferę korupcyjną jest najgorszy moment do głosowania takich spraw. Musimy się zastanowić jak dalej postępować w tej kwestii, ale myślę, że wrócimy do niej podczas następnego zjazdu PZPN - dodał.
Wniosek o zwrot tytułu mistrza Polski Legia Warszawa złożyła podczas zjazdu PZPN w 2004 roku. Poparł go Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. Wówczas decyzji nie podjęto, a delegaci mieli wątpliwości m.in. co zrobić z Lechem Poznań, któremu w 1993 roku przyznano tytuł.
Członkowie komisji powołanej w 2004 roku to Jan Bednarek, Witold Dawidowski, Kazimierz Fiedorowicz, Kazimierz Greń, Romuald Jankowiak.
Tytuł mistrzowski został odebrany Legii na początku lipca 1993 roku. Kara była konsekwencją wydarzeń z ostatniej kolejki ligowej, która rozegrana została 20 czerwca.
O tytule mistrzowskim w sezonie 1992/93 miała zdecydować ostatnia seria spotkań. Szanse na pierwsze miejsce w końcowej tabeli miały trzy drużyny - Legia Warszawa, ŁKS Łódź i Lech Poznań. W Krakowie Legia pokonała Wisłę 6:0. W rozgrywanym równolegle spotkaniu ŁKS zwyciężył Olimpię Poznań 7:1. Według obowiązujących przepisów mistrzem Polski została Legia, tytuł wicemistrzowski przypadł łódzkiej drużynie, a trzecie miejsce zajął Lech. Wysokie wyniki dwóch meczów wzbudziły jednak wiele wątpliwości, pojawiły się zarzuty o korupcję.
Następnego dnia zebrał się zarząd PZPN, który stosunkiem głosów 5:4 podjął decyzję o ukaraniu wszystkich czterech drużyn karami po 500 milionów ówczesnych złotych. Ostateczne wyniki sezonu - Legia przed ŁKS i Lechem - zostały zatwierdzone. Jednak na lipcowym zjeździe PZPN sprawa powróciła; w celu jej wyjaśnienia powołano specjalną komisję, złożoną z dziewięciu osób. Po burzliwych obradach werdykt postanowiono wydać przy pomocy głosowania. Stosunkiem głosów 8:1 komisja opowiedziała się przeciwko odbieraniu Legii tytułu.
Problem nie został jednak zakończony. Ze zjazdowej trybuny głos zabrał były selekcjoner reprezentacji Ryszard Kulesza, który wypowiedział wielokrotnie cytowane później słowa: "Cała Polska widziała", mówiąc o rzekomej korupcji podczas meczów ostatniej kolejki. Mimo wcześniejszego werdyktu komisji, PZPN podjął decyzję o odebraniu warszawskiej drużynie mistrzostwa Polski, odjęto jej także trzy punkty przed następnym sezonem. Trzy punkty karne dostały również ŁKS, Olimpia i Wisła, a mistrzem został poznański Lech.
5 lipca 1995 roku Prokuratura Rejonowa w Krakowie umorzyła dochodzenie w sprawie rzekomego przekupstwa przez Legię meczu z Wisłą. W uzasadnieniu napisano, że nikt nie potwierdził zarzutów prasy i działaczy piłkarskich. PZPN nie zmienił jednak swojej decyzji.
Podyskutuj o tym na forum
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.