Reklama HEG

Legia otrzyma dotację od miasta

Piotr Kamieniecki

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

25-01-2019 / 21:47

(akt. 25-01-2019 / 22:44)

Legia Warszawa otrzyma dotację od miasta za promocję stolicy, ale inne kluby też mogą liczyć na przelew środków. Mistrzowie Polski mogą dostać do 1,5 mln złotych.

Dwa lata temu stołeczny ratusz uruchomił program dotacji dla klubów piłkarskich, z którego otrzymują one środki za promocję miasta. Na największe kwoty może liczyć Legia występująca w Ekstraklasie. Środki trafią również do innych stołecznych drużyn. Objęte będą tym również rezerwy "Wojskowych" z trzeciej ligi. 

- Kluby z ekstraklasy, w tym przypadku Legia, otrzymają od nas do 1,5 mln zł, a kluby III ligi, czyli Polonia, Ursus i rezerwy Legii - do 500 tys. zł - stwierdziła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. 

Komentarze (62)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Plutonowy
 • 0 / 0
Miasto Chorzów przekaże na Ruch Chorzów. 4 mln zł na promocję poprzez sport Klub w 2 lidze dostaje 4 a Mistrz polski ze STOLICY 1,5 po prostu ręce opadają
Domyślny awatar Starszy szeregowy
 • 0 / 0
Zawsze lepszy rydz niż nic.
Prezydent kukułka chce uchodzić za dobrodzieja i da "do 1.5 mln" Legii, a w Białymstoku dają Jadze 1,7 przy budżecie jakieś fynfset razy mniejszym niż w Warszawie.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 1 / 0
Zdecydowanie lepiej byłoby zmniejszyć opłaty oraz czynsz za stadion.
Ewentualnie jakby kwota dotacji pokryła chociaż sam czynsz, który jest po prostu astronomiczny...
Domyślny awatar Chorąży
 • 0 / 0
Do czyli ile?
1499999 zł
Domyślny awatar Plutonowy
 • 0 / 0
Jak dla mnie, to do tej pory, to że Legia nie wyciągała łapy po hajs publiczny, to był jeden z powodów, dzięki któremu noszę głowę wysoko jako jej kibic:)
Ja to nie wiem. Na nowe nitki metra nie ma, na kluby jest.
I nie, nie krytykuję tutaj tego, że Legia weźmie $$$. Jak dają, to głupi nie weźmie.
Z drugiej stony, myślałem, że może ktoś w tej Polsce w koncu pójdzie po rozum do głowy, i odetnie kroplówkę pijawkowym klubom. Może wtedy by się w Ekstraklasie normalnie zaczeło robić.
Dobra, za dużo politykuję.
Generał broni
 • 0 / 0
echo, jakieś ubogie jest twoje myślenie. Legia grająca w rozgrywkach europejskich to mega promocja dla miasta. Do tego napędzanie klientów restauracjom, hotelom etc. Ktoś przyjedzie do Warszawy to wyda pieniądze, które tu zostawi, pomyślałeś o tym? A czy zdajesz sobie sprawę z iloma chłopakami pracują kluby niższych rozgrywek? Dzieciaki są na boisku a nie przy kompach, bierzesz to pod uwagę?
~PaulVisco
 • 0 / 0
Dziwne wyjaśnienie, Robią swoje,grają w piłkę aby wygrywać i zarabiać. Z promocją miasta ma nie wiele wspólnego. Zastanowiles się jakie są też straty po kibicach? Rozwala to i tamto.
Oho zaraz będzie ujadanie- ze jak to tak się pomaga Legii z publicznych. ...dupa będzie pękać w całej Polsce , zapominając ze większość klubów bierze tak kasę kurła mac
Domyślny awatar Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Śląsk i Górnik by padły bez dotacji.
Domyślny awatar Generał
 • 1 / 1
Dotacje się koncża kiedyś. Miasto ma dość. Dalej wierzmy, że pieniądze to sie z dotacji biorą. Jakby dawano więcej wolności gospodarczej, to by było mnóstwo firm, które by w sport inwestowały. Niech by i to było 10 małych firemek które inwestują w klub. Samorząd niech by dawał na szkolenie, dotację dla młodych, czy budował boczne boiska, szatnie, itp. Dlatego kluby chińskie mają się super, bo tam jest prywatna kasa.
Moim skromnym zdaniem miasto powinno dać po pierwsze z 3 mln złotych a po drugie uwarunkowane musi być tym że za tą kasę klub musi kupić jakiegoś zawodnika. W ten sposób miasto przyczyni się do budowy silnej drużyny a tak nie wiadomo tak naprawdę na co to pójdzie.
Domyślny awatar Generał
 • 3 / 1
Jeśli w ogóle miasto ma na coś dawać to na szkolenie młodzieży. Na budowę obiektów treningowych, stypendia itp. Wszelkie dotacje tylko niszczą. To pokazuje przykład naszej kinematografii. W USa rząd złotówki nigdy nie dawał, a robią najlepsze filmy. Idąc dalej.. Jak ktos wie, że dostanie coś nie musi się starać. A co do finansowania Escoli.. W Warszawie śa nasze kluby czy szkółki. Nie finansujmy milionerów z Barcy. Chcą u nas działać - super, ale łapy precz od naszej kasy. A za x lat jeszcze będzie afera, że młody chłopak z Polski mógłby grac w naszej lodze, to Barca powie, że to ich zawodnik. Albo jak Bojan powie, że jest Hiszpanem.

Nie finansujmy obcych projektów. Ja w ogóle uważam, ze mozna inaczej. Ułatwmy zakładanie firm, skasujmy podatek dochodowy i powstanie firm jak grzybów po deszczu. Które chętnie rzucą jakiś grosz. W latach 90 było mnóstwo naszych produktów, naszych firm. Polskie kluby z Polakami w składzie grały w CL. Polski kierowca za polską kasę był mistrzem Europy, a w mś walczył z pokoleniem gigantów. A jak teraz oramy mały polski przemysł czy małe polskie firemki to sie nie dziwmy, że jesteśmy uzależnieni od cwaniaków pokroju Filipiaka. To jest wszystko powiązane.

A rezerwy to nie dotacji potrzebują, tylko planu. Idąc dalej tym torem za x lat beda tam obcokrajowcy plus 3-4 młodych. W normalnych realiach rezerwy to młodzież plus 3-4 może 5 z "jedynki". Bo w III czy IV lidze młody uczy się walki i rywalizacji. A grając z rówieśnikami stoi w miejscu w pewnym czasie. Co z tego że błyszczy na tle rówieśników, jak nagle dostaje zderzenia ze ścianą w piłce seniorskiej. Kiedys faktycznie jak ktoś był dobry mając te 16-19 lat to grał w seniorach. Ok, jeden rozwija się szybciej, drugi wolniej.

Ale jaki sens ma sprowadzanie młodego zdolnego z I czy II ligi, żeby potem kopał w rezerwach.... I takich kwiatków jest więcej. Te dotacje to co najwyżej pomogą jednemu korki kupić czy wybudować boisko. Dużo, ale trzeba innego myślenia. W Bundeslidze 20 latek ma ponad 100 gier na najwyższym poziomie. A u nas ściągamy dziadów zagranicznych. Ja uwązam, że to dobre rozwiązanie na rok-dwa. Potem trzeba myśleć szerzej. Bo jak ktoś pisał kluby padły, jak skonczono finansowanie sportu.

To efekt tego, o czym wyżej pisałem. Jakby dano ludziom działac, w stolicy byłoby co najmniej 10 klubów na szczeblu centralnym plus kilka klubów młodzieżowych.
Domyślny awatar Pułkownik
 • 0 / 1
mam identyczne zdanie, wydawanie publicznych środków na kontrakty takich gwiazd jak Mączyński, Vacek, itd to głupota, która powinna być prawnie zabroniona
Domyślny awatar Pułkownik
 • 2 / 0
a duża kasa powinna iść na pomoc w budowaniu akademii i szkoleniu młodych chłopaków
Domyślny awatar Generał brygady
 • 0 / 0
kurek
Barca to pobiera od Escoli 100 tys EUR/rok za franszyzę. A jak będzie chciała kogoś z Polski to sobie go weźmie. Nie wiesz o czym piszesz, co raczej nie jest żadną nowością.
Escola wykonuje świetną robotę w Warszawie bo dobrze szkoli piłkarzy, ale przede wszystkim tworzy nową jakość wśród trenerów. To trenerzy są najważniejszym ogniwem w łancuchu szkoleniowym. Miasto powinno pomagać takim inicjatywom bo są rozwijające dla środowiska piłkarskiego, przyczyniają się do wzrostu poziomu szkolenia w Całym regionie. Inne szkółki i akademię patrzą na to co się robi w Escoli a to chyba dobry wzór do naśladowania.
Domyślny awatar Generał
 • 0 / 1
A co mnie to.. To jest obcy projekt. Sam jełopie nie wiesz o czym piszesz. Jeszcze trochę i wejdą tu obce szkółki i wykupią zdolnych naszych do siebie. Tylko potem nie płacz, że ktoś był, ale zagraniczni wzięli. A patrzeć niech każdy patrzy. Mnie nie interesuje jak szkolą, ale czy obcy kapitał nie sięga po nasze pieniądze, Dawajmy rodzimym projektom, a nie zagranicznym bogaczom.

To taki sam bezsens jak to, że rząd dopłaca do inwestycji Mercedesa.
Wszystko powinno zostać przeznaczone na akademię, albo boiska po strzelnicy
Domyślny awatar Kapitan
 • 1 / 5
Pieniądze wyrzucone w błoto
Generał broni
 • 5 / 0
kingotb, nie rozumiem dlaczego tak myślisz. Legia potrzebuje pieniędzy na inwestycje a zaplecze (3-cia liga) też pochłania środki finansowe i potrzebuje boiska do rozgrywania spotkań, co masz na myśli?
Domyślny awatar Kapitan
 • 1 / 0
Zbylu, nie miałbym problemu gdyby to szło na infrastrukturę. Ale to jest za "promocję miasta" czyli po prostu pójdzie na cokolwiek. Pójdzie do prywatnej kieszeni Mioduskiego na pokrycie strat spowodowanych przez jego błędy. Niech pokrywa te straty sam.
Kingtob, po pierwsze, prezes płaci za własne błędy, dał własną kasę do budżetu Legii. Po drugie, nie wiadomo na co pójda te pieniądze. Może na spłatę jakichś zobowiązań, może na akademię w Książenicach a może na boiska przy czerniakowskiej. Cholera wie. Póki nie zostały wydane to nie ma co się pieklić
Generał broni
 • 0 / 0
kingotb, no nie bardzo się zgadzam. Po pierwsze Legia to firma posiadająca właściciela, a jaki właściciel chce okraść siebie samego? Po drugie, wydaje się, że pieniądze z miasta to pieniądze celowe, tj. coś takiego jak budżet partycypacyjny. Ja tego nie wiem do końca ale samorząd działa tak, że pieniądze są przekazywane na podstawie uchwały Rady Miasta i są celowe. W związku z tym, nie ma takiej możliwości o jakiej piszesz.
Domyślny awatar Młodszy chorąży
 • 0 / 0
@kingotb w sumie miasto mogłoby stawiać na infrastrukturę. Załóżmy Legia ma co roku dostawać 1,5 mln pln. Miasto składa zapytanie do Klubu co potrzebują a wtedy np miasto buduje w dwa lata za 3 mln dwa boiska w tym jedno pod balonem. Wtedy kasa jest super wykorzystana. W pełni opłacalny ruch. Infrastruktura zostaje, a kopacze typu Eduardo, Pasquato, Philips, Sadiku, Chima Chukwu etc. grając w Legii nic jej nie dają a tyle samo kosztują co boisko.
Generał broni
 • 0 / 0
DiabeL, gdyby miasto tak uczyniło, boiska nie byłyby własnością klubu tylko miasta i znalazła by się taka Rada Miasta , która taki obiekt obciążyłaby podatkami.
Jakiś czas temu mówiło się, że miasto może porozumieć się z klubem w kwestii nadania nazwy stadionowi Legii, co miałoby oddziaływać na zwiększenie rozpoznawalności miasta oraz jego promocję. Nieoficjalnie pojawiała się przy tym nazwa Warsaw Arena.
Ciekawy jestem czy coś z tych pomysłów pozostało.
Wnaszej sytuacji każda kwota jest dobra
Generał dywizji
 • 0 / 0
Każda złotówka jest ważna więc nie ma co psioczyć.
Generał broni
 • 2 / 0
Jeżeli miasto daje, to znak, że współpraca poprawia się. 2 mln złotych do sporo, przynajmniej można by rozpocząć budowę bocznych boisk.
Generał dywizji
 • 1 / 0
No mam nadzieję, ze to boczne boiska to w tym roku jednak powstaną.
20 lat temu Miasto przerwało dotację dla warszawskich klubów. Z 600 warszawskich klubów w ciągu roku padło 500. Klub w którym byłem z 1,5 miliona dotacji nagle dostał 10 tyś. złotych. Padł już po miesiącu. Myślę, że wznowienie dotacji to dobra sprawa.
Generał broni
 • 1 / 0
Drumandi, zawsze podaję przykład warszawskiej Sarmaty. Takie kluby to wylęgarnia talentów. Jeżeli miasto nie pomoże, znikną. Przecież sport na każdym poziomie rozgrywkowym jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. To nie trudne do zrozumienia, że dla trudnej młodzieży to miejsce gdzie może rywalizować, pozdrawiam
Domyślny awatar Sierżant
 • 2 / 0
2 mln od miasta, a ponad 5 mln za dzierżawę+podatek dla miasta
~Lazienkowska3
 • 1 / 0
Gdyby ta Pani powiedziała jeszcze ile miasto korzysta z obecności w Warszawie takiej marki jak Legia? Okazałoby się, że 1,5 mln zł. to pikuś. Miasto się nie spoci od takich darów.
Bierzmy jak dają! Chciałbym zwrócić uwagę, że Ratusz jest w dość kiepskiej kondycji finansowej. Będą ciąć po wydatkach inwestycyjnych, w kulturze i jeszcze zdaje się gdzieś.

Ciekawe, ponadto, jakie to warunki będą dołączone do tej sumy: czy może jakieś nowe wymogi miasto podyktuje jeśli chodzi o promocję Warszawy przez Legię. Nie wiemy tego na razie.

Osobiście nie za bardzo widzę w jaki sposób kluby z trzeciej ligi promują Warszawę? Może powinni im dawać te fundusze z jakiegoś innego tytułu. Powiedzmy, sportowego wychowania młodzieży.
"Jest nowy budżet stolicy. Wydamy 19 miliardów złotych, zainwestujemy trzy" to tytuł artykułu z 26.01.2019
No i dobrze. Półtora miliona wydaje się nie dużo ale to początek tego rodzaju współpracy. Potem może być jeszcze lepiej. No i niech te boiska przy czerniakowskiej w końcu powstaną. Ile można tolerować sekcję strzelecką co się nie chce wynieść? Miasto nie może pomóc?
Oby też znaleźli finansowanie na Hutnik, bo pierwszy przetarg unieważniony i rozpisano drugi. 15 mln kontra 40 mln. Różnica spora. Ale projekt bardzo fajny, trzymam kciuki za powodzenie tej inwestycji.
http://stadiony.net/projekty/pol/stadion_hutnika_warszawa
Domyślny awatar Generał brygady
 • 3 / 0
Hutnik to świetny projekt, tylko żeby zarządzał tym ktoś kto ma pojęcie. Uważam że powinien zostać oddany jakiemuś biznesowi. Ale miasto daje ciała, bo chce budować 2 trybuny na 600 osób które spełniają warunki do III ligi. Rozumiem że na dzisiaj więcej nie potrzeba, ale przecież mozna zbudowac jedną a jak Hutnik będzie miał możliwość awansu to dobudować.
W Warszawie działa ponad 150 szkółek i z tego musi sie uzbierać sporo zawodników których nie ma gdzie posłać dalej w zespołach seniorskich. Potencjał na taki rozwój mają oprócz Legii jeszcze Polonia, Hutnik i Ursus. Escola powinna dostać pomoc w postaci jakiegoś obiektu, np, stadion Marymontu. Jestem za powstaniem piłkarskiego Księstwa Warszawskiego ale to musi być logicznie poukładane.
Dobrą robotę dla Legii robią Varsovia i SEMP ale one nie mają szans na rozwój zespołów seniorskich. Trzeba w Warszawie zorganizować futbol na wszystkich szczeblach lig centralnych, wtedy nasi zawodnicy nie będą musieli jeździć po Polsce.
Szkoda, że zaprzepaścili modernizację Olimpii. To też dobre tereny z miejscem na kameralny stadion i dwa boiska. To co tam jest teraz to koszmar jakiś. Zrobiono remont, postawiono dwie trybuny za bramkami i tyle. Pieniądze w błoto.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 2 / 0
sportowaWarszawa
Mnie się wydaje że to wszystko jest robione bez jakiegoś planu. Teoretycznie wiadomo że docelowo mamy w Warszawie 2 kluby które powinny grać w eklasie, czyli Legię i Polonię. Mamy jeszcze ze dwa których potencjał w postaci terenu i tradycji pozwoli im na awans do I ligi, to jest Ursus i Hutnik.
Jest kilka upadłych klubów w których nie mają pomysłu na rozwój i są kluby takie jak Escola, czy Varsovia które umiejętnie inwestują w rozwój zawodników ale nie mają obiektów. I mamy sytuację typową dla Polski obiektami zarządzają dotowani przez miasto ludzie którzy nie mają innej koncepcji i są ludzie z pomysłem których miasto wspiera słabo. Ponieważ tereny klubów to dobro wspólne, to ja bym chciał żeby zarządzali nimi ludzie którzy chcą i potrafią coś na nich stworzyć a nie tylko zamazywać publicznymi pieniędzmi marazm i przeciętność.
Szału to nie robi kwota jak na warunki stolicy
Taki Białystok daje 4mln zł na Jagiellonie
Domyślny awatar Generał brygady
 • 1 / 0
A Zabrze, Chorzów i Wrocław jeszcze więcej i co, dobrze im się powodzi?
Jestem przeciwny finansowaniu klubów pieniędzy podatników, ale skoro nie może być tak że wszystkie miasta nie dotują, to niech i Legia coś dostanie. Natomiast wg mnie kierunek dotacji powinien być jasny, 0 zł na pensje 30 latków z zagranicy, dotacja tylko i wyłącznie na klubowe akademie, czyli na młodzież. Niech oni mają szanse się piłkarsko wykształcić i pojechać za granicę by tam zarabiać. Taki sposób dotacji mogłbym zrozumieć. Inna sprawa oczywiście wysokość takiej dotacji, Warszawa delikatnie mówiąc nie rozpieszcza Legii, wysoka cena za wynajem, wysoki podatek, a potem łaskawie 1,5 mln zł. Niech zmniejszą koszt najmu o te 1,5 mln i sie nie ośmieszają taka dotacją, bo więcej przy tym zachodu, łaski i reklamy niż faktycznej pomocy.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 2 / 0
Albo niech w końcu wyprdolą tą strzelnice która blokuje budowę boisk i sfinansuję balony nad tymi boiskami które Legia chce budować. Wkurza mnie taki populizm i rozdawanie kasy bez gwarancji jej własciwego wykorzystania. I nie chodzi mi konkretnie o Legię bo u nas te pieniadze nie pójda w komin, ale to jest brnięcie w ślepy zaułek. Bo w Polonii je wypłacą na zaległe pensje a w Ursusie nawet nie wiem, ale chyba nie maja planów rozwoju a więc też zagospodarują na pensje.
Kapitan
 • 2 / 0
Henning, sto procent racji. Mialem napisac dokladnie o wszystkim tym samym. Ten system jest chory.
Boras44

Niech wy3,14erdolą jak najszybciej, ale czy zimą można?
Domyślny awatar Generał brygady
 • 0 / 0
Najwyższy czas. Większość miast wspiera kluby sportowe. Warszawa tego nie robiła. Z tymże, te pieniądze powinny być podzielone na: wsparcie młodzieży i do wykorzystania jak Legia chce.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 0 / 0
Tam gdzie płyną pieniądze miejskie do klubów rodzi się korupcja i kombinatorstwo. Legii może to nie grozi, ale innym klubom juz tak.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
To nie ma co już grozić bo tak funkcjonuje spora grupa naszych klubów od lat
Domyślny awatar Generał brygady
 • 1 / 0
No i to jest chore. Po co to powtarzać w Warszawie?
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Niech obniżą opłatę za stadion:)
Domyślny awatar Generał brygady
 • 1 / 0
A czy z podatku od nieruchomości nas zwolnili, bo juz nie pamiętam?
Marszałek Polski
 • 1 / 1
stadion budynek:)
1.5 mln to dostają za promocje miasta powiatowe
Naprawdę dużą sprawa
Ale lepiej to niż nic.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 0 / 0
Niby dobrze, ale uważam że te pieniądze powinny być przeznaczone na szkolenie młodzieży i inwestycje związane z tym szkoleniem. Np. stawianie balonów nad boiskami. Uważam że piłka zawodowa powinna być finansowana przez kluby.
W Nowym Sączu działacze Sandecji zatrudnili 125 osób w administracji i zadłużyli klub na 10 mln.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 0 / 0
A dlaczego Escoli nie dali? Przecież to jest klub który robi świetną robotę w Warszawie i o wiele bardziej promuje miasto nić Ursus.
Domyślny awatar Podpułkownik
 • 0 / 0
No zaciekawiłeś mnie Escolą. Dlaczego bez dotacji.
Swoją drogą te 1.5 mln to chyba nie zaduża kwota, tak na moje oko.
Tym bardziej jeżeli na horyzoncie pojawia się ambicji gry w europejskich pucharach.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 0 / 0
Nie mam pojęcia dlaczego bez dotacji. Może dlatego że u nas się nie lubi jak ktoś robi coś dobrze i pierwszym odruchem jest mu udowodnić że nie jest takim kozakiem. Taki mamy klimat.
Zeby nie było, to uważam że Legii tez nie pomagają właściwie. Nie chodzi o dawanie pieniędzy wprost, ale miasto powinno się bardziej przyłożyć do budowy sportu młodzieżowego.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
uuu mieć a nie mieć:)