News: Legia trzeci raz zagra w Gdyni na odnowionym stadionie

Legia trzeci raz zagra w Gdyni na odnowionym stadionie

Łukasz Pazuła

11.02.2017 10:30

(akt. 07.12.2018 11:01)

W sobotę Legia Warszawa wróci do zmagań w Lotto Ekstraklasie. Legioniści zmierzą się z Arką Gdynia na wyjeździe. Warszawiacy po raz ostatni w Trójmieście z „Arkowcami” grali w 2012 roku. „Wojskowi” zwyciężyli w Pucharze Polski 2:1. Było to jedno z dwóch spotkań, które rozegrali na zmodernizowanym obiekcie żółto-niebieskich.

Przebudowa starego stadionu w Gdyni rozpoczęła się w 2009 roku. Prace zostały zakończone niecałe dwa lata później. W meczu otwarcia Arka zremisowała 1:1 z bułgarskim klubem Beroe Stara Zagoza. Drużyna z Bałkanów była pierwszym przeciwnikiem „Arkowców” w europejskich pucharach - jeszcze w 1979 roku. To właśnie meczem z tym zespołem zdecydowano się zainaugurować oddanie obiektu do użytku. Gdynianie z jednokrotnym mistrzem Bułgarii mierzyli się w Pucharze Zdobywców Pucharu. Najpierw żółto-niebiescy wygrali 3:2, ale w rewanżowej potyczce przegrali 0:2 i odpadli z rozgrywek.

Legia swój premierowy mecz na odnowionym obiekcie w Gdyni rozegrała 25 maja 2011 roku. „Wojskowi” wygrali w ligowej konfrontacji z "Arkowcami" 5:2. Gole dla legionistów strzelali: Manu, Miroslav Radović, Michał Kucharczyk (dwie) oraz Ariel Borysiuk. Bramki dla gospodarzy zdobył obecny obrońca Górnika Łęczna – Maciej Szmatiuk. Dwie żółte, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Mateusz Siebert. Sędzia Włodzimierz Bartos odesłał defensora do szatni jeszcze przed ukończeniem pierwszej połowy spotkania. Później, gdy trener gdynian wykorzystał wszystkie zmiany, dwóch zawodników gospodarzy  – Ante Rozić oraz Paweł Zawistowski – zderzyli się ze sobą na murawie. Obydwaj nie byli w stanie wrócić już naboisko i żółto-niebiescy musieli sobie radzić w ósemkę.

W kolejnym sezonie Legia z Arką mierzyła się w półfinale Pucharu Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się w Gdyni. Legioniści wygrali 2:1. Premierowego gola strzelił Sławomir Mazurkiewicz. Ówczesny kapitan gdynian był niepilnowany. Doskoczył do piłki, która została wybita przed pole karne przez Jakuba Rzeźniczaka. Obrońca mocno huknął na bramkę Dusana Kuciaka i Słowak nie miał szans na udaną interwencję. Jednakże żółto-nebiescy, podobnie jak przy poprzednim spotkaniu obu drużyn, znów stracili jednego zawodnika przed przerwą. Tym razem czerwoną kartkę (dwie żółte) zobaczył wspomniany Mazurkiewicz. Defensor najpierw w 25. minucie sfaulował Michała Żyrę, a później w „szesnastce” nieprzepisowo zatrzymywał Ismaela Blanco, który za chwilę skutecznie egzekwował jedenastkę. Końcowy rezultat ustalił Danijel Ljuboja. Serb wykończył głową dośrodkowanie z rzutu wolnego Tomasza Kiełbowicza i pokonał Marcina Szalagę.

W obydwu spotkaniach wystąpili gracze, których w sobotę będziemy mieli okazję zobaczyć na boisku. W konfrontacji z 2011 roku na placu gry w barwach żółto-niebieskich przebywali Miroslav Bożok oraz Rafał Siemaszko. W Legii zaś zagrali Rzeźniczak, Radović i Kucharczyk. W drugiej potyczce zaś „Arkowcy” nie mieli żadnego zawodnika z obecnej kadry na murawie. W zespole gdynian był natomiast Tomasz Jarzębowski. „Jarza” niedawno zakończył swoją piłkarską karierę i rozpoczął już pracę przy Łazienkowskiej. Jarzębowski przez najbliższe miesiące będzie przyuczał się do zawodu trenera młodzieży w stołecznej akademii. „Wojskowi” zaś w podstawowym składzie znów wystawili Rzeźniczaka i Radovicia. Po przerwie Jakuba Wawrzyniaka zmienił za to Artur Jędrzejczyk.

Stadion Arki może pomieścić 15 139 kibiców. Na sektor gości może wejść 911 fanów. Podczas spotkań z Legią Warszawa w 2011 i 2012 roku na trybunach łącznie było 14 530 widzów (7580 kibiców na meczu ligowym, 6950 na meczu o Puchar Polski).