Legię czeka 2300. mecz w ekstraklasie

04.07.2020 11:00

(akt. 04.07.2020 09:40)

W Poznaniu Legia Warszawa rozegra 2300. spotkanie w historii występów w ekstraklasie, licząc z meczami, które się nie odbyły, a przyznano walkowery, a także z anulowanym spotkaniem ostatniej kolejki sezonu 1992/1993, z Wisłą Kraków (6:0).

Pierwsze, historyczne spotkanie w najwyższej klasie rozgrywkowej miało miejsce 3 kwietnia 1927 roku w Warszawie, w Agrykoli. Legia rywalizowała wtedy z Warszawianką. Obie drużyny wystąpiły tym razem w składach z nowymi nabytkami. W Legii zagrali: Tadeusz Bednarowicz, Alfred Nowakowski, Teofil Terlecki, Stefan Śliwa, Antoni Amirowicz, Franciszek Wójcik, Zdzisław Wąsowicz, Wacław Przeździecki, Marian Łańko, Józef Ciszewski, Karol Krawuś.

W Warszawiance zaś: Stefan Domański, Tomasz Lisowski, Ryszard Redlich, Stanisław Luxenburg, Simplicjusz Zwierz, Ryszard Braun, Zdzisław Hasselbusch, Kazimierz Wiśniewski, Stanisław Jung, Bogdan Wróblewski, Jan Luxenburg. Legia przegrała 1:4, a jedyną bramkę w 61. minucie zdobył pozyskany z warszawskiego Orkana Przeździecki. Warto dodać, że w 11. minucie Ciszewski i Lisowski opuścili boisko z powodu kontuzji.

"Polska Zbrojna" (93/1927) po tym meczu pisała: - Legia, grając do przerwy ze znaczną przewagą dzięki słabej grze napadu, nie potrafiła jej odpowiednio wyzyskać. Warszawianka gra w tym czasie nerwowo i chaotycznie. Jest też pod każdym względem drużyną gorszą od Legii (…) Legia poza tem, że miała atak jakoś dziwnie niedysponowany, grała również z dużym pechem. Gra prowadzona była obustronnie ostro typowo na punkty.

Dotychczasowy bilans legionistów w najwyższej klasie rozgrywkowej, to 2299 meczów, 3308 punktów, 3850 zdobytych bramek, 2410 straconych goli. Legia odniosła 1135 zwycięstw, 570 meczów zremisowała, a 594 przegrała. W bilansie uwzględniamy oficjalnie anulowany ostatni mecz sezonu 1992/1993. Wówczas legioniści zwyciężyli na wyjeździe 6:0 z Wisłą Kraków. Mecz unieważniono z powodu domniemanego "przekupstwa", a Legię pozbawiono wywalczonego na boisku mistrzostwa Polski.

Wiele szczegółów odnośnie wszystkich oficjalnych meczów Legii można znaleźć w zakładce "Historia", do której link znajduje się tutaj.