Domyślne zdjęcie Legia.Net

Legijne i warszawskie obchody Święta Niepodległości

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

11.11.2010 09:15

(akt. 15.12.2018 07:28)

Dziś jest 11 listopada czyli polskie święto narodowe, obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Byli piłkarze i przedstawiciele Legii z tej okazji jak co roku wezmą udział w XXII Biegu Niepodległości. Klub zaprasza także do klubowego muzeum gdzie znajduje się wiele eksponatów związanych legionami marszałka. Również kibice warszawskiej Legii upamiętnią ten wyjątkowy dzień, składając tradycyjnie wieniec pod pomnikiem marszałka <strong>Józefa Piłsudskiego</strong> oraz zapalając liczne znicze.

Legia założona została w 1916 roku przez legionistów Piłsudskiego. Głównym pomysłodawcą nazwy "Drużyna Legionowa LEGIA" był żołnierz Stanisław Mielech. Po odzyskaniu niepodległości klub na stałe osiadł w Warszawie. W 1927 roku na Powiślu rozpoczęła się budowa stadionu, na którym Legia do dzisiaj rozgrywa swoje spotkania. Prace zakończyły się trzy lata później. W klubowym muzeum znajdują się liczne eksponaty upamiętniające pierwsze lata istnienia Legii  - m.in. maszyna do pisania Stanisława Mielecha, pagon legionisty, obraz Józefa Piłsudskiego, a także unikatowe fotografie z okresu pierwszych lat wolnej Polski. Wspominając odzyskanie przez nasz kraj niepodległości warto wybrać się na spacer przez historię Legii. Muzeum Legii (ul. Łazienkowska 3, wejście przy recepcji klubu) będzie czynne w czwartek 11 listopada w godz. 11:00 – 16:00.

Część kibiców Legii weźmie udział w Marszu Niepodległości, który wyruszy o godzinie 15. z Placu Zamkowego i przejdzie do pomnika Romana Dmowskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje Koncert Niepodległości, prezentujący kanony polskiej pieśni patriotycznej we współczesnych aranżacjach jazzowych. Początek o godz. 20.00 w Sali z Liberatorem.

Zamiast nudnych apeli urząd dzielnicy Praga Północ zaprasza wszystkich, którzy chcą wyrazić spontaniczną radość z wolności: słowa, wyznania, przekonań, dokonywania wyborów, wszystkich, którym bliskie są ideały tolerancji i równości do barwnej parady, która przejdzie ulicami Pragi. Uczestnicy spotkają się o godz. 15.00 przy ul. Kijowska w okolicy Dworca Wschodniego. O godz. 16.00 parada przejdzie ulicami Kijowską, Targową, 11 Listopada do Szwedzkiej. W tym miejscu odbędzie się manifestacja harcerzy, parada starych samochodów, występ zespołu Tilt Tomka Lipińskiego (ok. godz. 18.00 w okolicy Placu Wileńskiego), parada grup tanecznych i sportowych. O godz. 19.00 spodziewane jest przybycie ... Józefa Piłsudskiego i jego Legionów. Wszystko dzięki wykorzystaniu supernowoczesnej techniki mappingu architektonicznego. Projekcja zostanie wyświetlona na fasadzie dawnej siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74.

Już o godz. 10.00 rozpocznie się organizowany przez Muzeum Historii Polski Przystanek Niepodległość. W ogrzewanym namiocie na placu Teatralnym odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych związanych z wojną polsko-bolszewicką i kiermasz książki historycznej, o godz. 13.00 - czytanie przedwojennej literatury dla dzieci i młodzieży przez znanych aktorów. Fragmenty książki Bronisławy Ostrowskiej "Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie" będą czytali Wojciech Malajkat, Krystyna Tkacz i Magdalena Wójcik. O godz. 18.00 swój koncert rozpocznie grupa Raz Dwa Trzy.

Natomiast w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10 na dzieci czekają gry edukacyjne "Drogi do wolności". Przez cały dzień kursować będzie zabytkowy tramwaj, a miedzy Belwederem a placem Teatralnym tzw. ogórki, w których grupa przewodnicy.warszawa.pl opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze Świętem Niepodległości.

Udział we wszystkich atrakcjach Przystanku Niepodległość jest całkowicie bezpłatny.

Polecamy

Komentarze (54)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.