Legijne i warszawskie obchody Święta Niepodległości
11.11.2010 09:15
Legia założona została w 1916 roku przez legionistów Piłsudskiego. Głównym pomysłodawcą nazwy "Drużyna Legionowa LEGIA" był żołnierz Stanisław Mielech. Po odzyskaniu niepodległości klub na stałe osiadł w Warszawie. W 1927 roku na Powiślu rozpoczęła się budowa stadionu, na którym Legia do dzisiaj rozgrywa swoje spotkania. Prace zakończyły się trzy lata później. W klubowym muzeum znajdują się liczne eksponaty upamiętniające pierwsze lata istnienia Legii - m.in. maszyna do pisania Stanisława Mielecha, pagon legionisty, obraz Józefa Piłsudskiego, a także unikatowe fotografie z okresu pierwszych lat wolnej Polski. Wspominając odzyskanie przez nasz kraj niepodległości warto wybrać się na spacer przez historię Legii. Muzeum Legii (ul. Łazienkowska 3, wejście przy recepcji klubu) będzie czynne w czwartek 11 listopada w godz. 11:00 – 16:00.
Część kibiców Legii weźmie udział w Marszu Niepodległości, który wyruszy o godzinie 15. z Placu Zamkowego i przejdzie do pomnika Romana Dmowskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje Koncert Niepodległości, prezentujący kanony polskiej pieśni patriotycznej we współczesnych aranżacjach jazzowych. Początek o godz. 20.00 w Sali z Liberatorem.
Zamiast nudnych apeli urząd dzielnicy Praga Północ zaprasza wszystkich, którzy chcą wyrazić spontaniczną radość z wolności: słowa, wyznania, przekonań, dokonywania wyborów, wszystkich, którym bliskie są ideały tolerancji i równości do barwnej parady, która przejdzie ulicami Pragi. Uczestnicy spotkają się o godz. 15.00 przy ul. Kijowska w okolicy Dworca Wschodniego. O godz. 16.00 parada przejdzie ulicami Kijowską, Targową, 11 Listopada do Szwedzkiej. W tym miejscu odbędzie się manifestacja harcerzy, parada starych samochodów, występ zespołu Tilt Tomka Lipińskiego (ok. godz. 18.00 w okolicy Placu Wileńskiego), parada grup tanecznych i sportowych. O godz. 19.00 spodziewane jest przybycie ... Józefa Piłsudskiego i jego Legionów. Wszystko dzięki wykorzystaniu supernowoczesnej techniki mappingu architektonicznego. Projekcja zostanie wyświetlona na fasadzie dawnej siedziby Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej 74.
Już o godz. 10.00 rozpocznie się organizowany przez Muzeum Historii Polski Przystanek Niepodległość. W ogrzewanym namiocie na placu Teatralnym odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych związanych z wojną polsko-bolszewicką i kiermasz książki historycznej, o godz. 13.00 - czytanie przedwojennej literatury dla dzieci i młodzieży przez znanych aktorów. Fragmenty książki Bronisławy Ostrowskiej "Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie" będą czytali Wojciech Malajkat, Krystyna Tkacz i Magdalena Wójcik. O godz. 18.00 swój koncert rozpocznie grupa Raz Dwa Trzy.
Natomiast w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10 na dzieci czekają gry edukacyjne "Drogi do wolności". Przez cały dzień kursować będzie zabytkowy tramwaj, a miedzy Belwederem a placem Teatralnym tzw. ogórki, w których grupa przewodnicy.warszawa.pl opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze Świętem Niepodległości.
Udział we wszystkich atrakcjach Przystanku Niepodległość jest całkowicie bezpłatny.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.