Liga Narodów. Decydujący gol w końcówce, wygrana Polski ze Szkocją

Redaktor Krzysztof Muszyński

Krzysztof Muszyński

05.09.2024 19:48

(akt. 06.09.2024 17:41)

Reprezentacja Polski wygrała na wyjeździe 3:2 ze Szkocją w pierwszym meczu 4. edycji Ligi Narodów. Do przerwy biało-czerwoni prowadzili 2:0 po golach Sebastiana Szymańskiego i Roberta Lewandowskiego, w drugiej połowie gospodarze doprowadzili do wyrównania, ale w 7. minucie czasu doliczonego Nicola Zalewski zdobył bramkę na wagę zwycięstwa.

Oba zespoły od początku czwartkowej rywalizacji postawiły na grę podaniową, choć to najczęściej po błędach rywala tworzyły sytuacje bramkowe. Podobnie było w 8. minucie, kiedy Kacper Urbański przechwycił piłkę, która później trafiła do Sebastiana Szymańskiego, a ten z pokaźnej odległości, precyzyjnym strzałem przy słupku pokonał bramkarza Szkotów.

Potem inicjatywę przejęli gospodarze, będący zdecydowanie częściej w posiadaniu futbolówki. Gra Szkotów wydawała się bardziej zorganizowana, szybsza i być może lepsza, choć to Polakom dopisywało więcej szczęścia. Pod koniec pierwszej połowy Nicola Zalewski błyskotliwym wejściem w "szesnastkę" rywala wywalczył rzut karny. Do piłki tradycyjnie podszedł Robert Lewandowski, który tym razem pewnie zamienił "jedenastkę" na gola.

Reprezentanci Polski fatalnie rozpoczęli drugą połowę. Już w 46. minucie Billy Gilmour mocnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Zawodnikom Michała Probierza kompletnie brakowało pomysłu na rozegranie, a co gorsza coraz częściej pojawiały się problemy w defensywie.

Przyjezdni przetrwali cięższy moment, dzięki czemu mogli na chwilę odetchnąć i zaskoczyć Szkotów kilkoma kontrami. Niestety, z biegiem czasu miejscowi znów przyspieszyli i tym razem dopięli swego. W 76. minucie Scott McTominay sfinalizował świetną akcję gospodarzy, tym samym doprowadzając do wyrównania.

W końcówce Zalewski znów wywalczył "jedenastkę" i tym razem sam ją wykorzystał! Biało-czerwoni kilkadziesiąt sekund przed końcem wyszarpali zwycięstwo nad Szkotami, wygrywając 3:2. Kolejnym rywalem Polaków w Lidze Narodów będzie Chorwacja, z którą piłkarze Probierza zmierzą się już w niedzielę, 8 września (godz. 20:45), w Osijeku.

LIGA NARODÓW: SZKOCJA – POLSKA 2:3 (0:2)
Gilmour (46. min.), McTominay (76. min.) – Szymański (8. min.), Lewandowski (44. min. – k.), Zalewski (90. min. – k.)

ŻÓŁTE KARTKI: Dawidowicz, Zalewski, Slisz

SZKOCJA: Gunn – Ralston, Hanley, McKenna, Robertson – McGinn, Gilmour (82' Morgan), McLean (71' Doak), McTominay, Christie (71' Gauld) – Dykes (71' Shankland)

POLSKA: Bułka – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior (46' Walukiewicz) – Frankowski, Szymański (82' Slisz), Urbański, Zieliński (82' Moder), Zalewski – Piątek (72' Piotrowski), Lewandowski (72' Buksa)