Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

25.09.2022 20:45

(akt. 25.09.2022 23:00)

Reprezentacja Polski wygrała w Cardiff 1:0 z Walią w Lidze Narodów, dzięki czemu utrzymała się w najwyższej dywizji rozgrywek i trafiła do pierwszego koszyka w losowaniu eliminacji mistrzostw Europy 2024. Jedyną bramkę, po asyście Roberta Lewandowskiego, zdobył Karol Świderski. Powołania na obecne zgrupowanie kadry narodowej nie dostał żaden zawodnik Legii Warszawa.

Początek spotkania był bardzo intensywny. Walijczycy szybko ruszyli do ataku i starali się zaznaczyć swoją przewagę, z kolei po stracie piłki momentalnie doskakiwali do Polaków, co z resztą przynosiło zamierzony efekt. Trzeba jednak dodać, że biało-czerwoni bez zarzutu spisywali się w defensywie i nie dopuszczali rywala pod własną bramkę. Po niespełna 20 minutach świetną okazję miał Szymon Żurkowski. Piotr Zieliński podał prostopadle do zawodnika Fiorentiny, dzięki czemu ten znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale pogubił się w kluczowym momencie i stracił piłkę. Gospodarze odpowiedzieli w 32. minucie – dwa razy uderzał Daniel James, lecz w obu przypadkach lepszy był Wojciech Szczęsny

Na boisku więcej było walki i twardej gry niż klarownych sytuacji. Walijczycy nie odstawiali nóg, przez co niejednokrotnie oglądaliśmy polskich piłkarzy leżących z bólu na murawie. Końcówka pierwszej połowy obfitowała w emocje. Najpierw błąd popełnił bramkarz Walii, który prawie wpakował piłkę do własnej siatki, a po chwili zrobiło się groźnie w drugim polu karnym, gdyż futbolówka po strzale Brennana Johnsona o centymetry minęła prawy słupek. Gole jednak nie padły i do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis.

Biało-czerwoni dobrze rozpoczęli drugą połowę i w 57. minucie wyszli na prowadzenie. Robert Lewandowski zgrał piłkę w pole karne do Karola Świderskiego, który z zimną krwią sfinalizował akcję strzałem w prawy, dolny róg bramki. "Smoki" mogły bardzo szybko doprowadzić do wyrównania, ale Szczęsny instynktownie wybronił uderzenie Johnsona. Strzelony gol podziałał motywująco na Polaków – odważniej atakowali na bramkę gospodarzy i zyskali przewagę na boisku.

Dobry fragment gry nie trwał długo i Walijczycy ruszyli do odrabiania strat. Na szczęście świetnie między słupkami spisywał się Szczęsny, który wiele razy ratował zespół w ważnych momentach. W samej końcówce piłkarze Czesława Michniewicza mogli mówić o dużym szczęściu, gdyż piłka po główce Garetha Bale'a trafiła w poprzeczkę. Ostatnie minuty w wykonaniu Polaków przypominały obronę Częstochowy, ale finalnie udało się dowieźć zwycięstwo do końca. Polska wygrała z Walią 1:0 i utrzymała się w najwyższej dywizji Ligi Narodów.

Autor: Jakub Waliszewski

Liga Narodów: Walia – Polska 0:1 (0:0)
Świderski (57. min.)

Żółte kartki: Norrington-Davies, Williams, Johnson, Moore – Krychowiak, Bereszyński, Glik

Walia: Hennessey – Roberts (85' Thomas), Rodon, Cabango, Norrington-Davies (58' Moore) – James, Morrell, Levitt (72' Colwill), Williams – Johnson, Bale

Polska: Szczęsny – Bednarek, Glik, Kiwior – Bereszyński (90' Gumny), Krychowiak, Żurkowski (83' Szymański), Zalewski – Zieliński, Lewandowski, Świderski (65' Piątek).