
Lipawa - byłe polskie miasto, info dla wyjeżdzajacych
18.07.2012 14:30
(akt. 14.12.2018 13:52)
fot. spoki.lv
Historia:
Osada pod nazwą Lyva została założona na terenach obecnej Lipawy w XIII wieku przez plemię Kurów. W 1625 roku osada uzyskała prawa miejskie zatwierdzone przez Zygmunta III Wazę. Od 1793 roku był to jedyny port Rzeczypospolitej. Taki stan zmienił się dwa lata później, gdy Polska ostatecznie przestała istnieć. Nadmorskie miasto zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego, ale i tak pomagało naszym przodkom. To właśnie z Lipawy do kraju napływała broń, którą użyto m.in. w czasie Powstania Styczniowego. Podczas zaborów miasto rozwijało się wspomagane przez Rosjan, którzy doprowadzili do niego kolej. Gdy rozpoczęła się I Wojna Światowa, Lipawa była okupowana przez Niemców, a przed ogłoszeniem niepodległości Łotwy w listopadzie 1918 roku, pełniła nawet funkcję tymczasowej stolicy.
Łotewska Lipawa podobnie jak i Polska, niepodległością cieszyła się jedynie do II Wojny Światowej. Miasto uległo zniszczeniom, Niemcy wymordowali Żydów, a Rosjanie masowo deportowali mieszkańców na Syberię. Po wojnie Lipawa weszła w skład ZSRR i przestała rozkwitać. Wiele spraw zablokowali Rosjanie, którzy port handlowy przekształcili w bazę marynarki wojennej. Jak twierdzą niektórzy obywatele Łotwy, w czeluściach radzieckiej bazy przechowywano nawet broń masowej zagłady. W latach stalinowskich było to zamknięte miasto, farmerzy i okoliczni wieśniacy musieli dostać zgodę na wjazd. Dopiero w 1991 roku, gdy większość rosyjskich wojsk wyniosło się z Łotwy, port ponownie zaczął pełnić funkcje handlowe. Sześc lat później utworzono specjalną strefę ekonomiczną, która wspomogła szybki rozwój trwający do dziś.
Zabytki:
Najwięcej zabytków w Lipawie to obiekty sakralne. Każdy turysta zwiedzający miasto, obowiązkowo zagląda do kościoła luterańskiego św. Trójcy z osiemnastego wieku oraz jeszcze starszego, szesnastowiecznego kościoła św. Anny, w którym są piękne organy - swego czasu największe na świecie. Warto zwiedzić także latarnię morską, która wskazuje żeglarzom drogę do portu oraz spojrzeć na ładną starówkę. Jeżeli jednak ktoś pragnie przypomnieć sobie budowle socjalistyczne, to może udać się pod Uniwersytet przypominający o sowietach na Łotwie.
Do zabytków trudno zaliczyć plaże, ale są one chętnie odwiedzane przez turystów. Zachwalają oni ich czystość oraz małe zaludnienie. Do Lipawy często nad Bałtyk jeżdżą Niemcy, którym bardzo podoba się klimat na Łotwie.
Pogoda:
Generalnie klimat nie jest odmienny od tego panującego w Polsce. Łotwa jest jednak troszkę zimniejszym krajem w lecie, za to cieplejszym zimą. Średnia, najwyższa temperatura wynosi 16 stopni, najniższa to z kolei - 3 stopnie Celsjusza. W Lipawie możemy jednak spotkać się z chłodnym wiatrem od strony Bałtyku. Morze będzie już sprzyjało kąpielom, ale najlepiej wskakiwać do niego w sierpniu, gdy jest odpowiednio nagrzane.
Na 19 lipca, czyli dzień, w którym rozegrane zostanie spotkanie pomiędzy Metalurgsem, a Legią przewiduje się 17 stopni Celsjusza i deszcz. Z kolei w czasie pomeczowej nocy można spodziewać się burz i temperatury sięgającej 12 stopni Celsjusza.
Ciekawostki:
Mało kto wie, że to właśnie z Lipawy pochodzi ojciec byłego bramkarza reprezentacji Niemiec, Olivera Kahna. W tym mieście do gimnazjum chodził również pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz. Swoje pierwsze kroki w nadbałtyckim miasteczku stawiał również jeden z najbardziej znanych łotewskich piłkarzy, Maris Verpakovskis.
Lipawa to trzecie co do wielkości miasto na Łotwie. Znajduje się tu duży port handlowy, wielkie zakłady metalurgiczne oraz międzynarodowe lotnisko. Odbywa się również festiwal muzyczny, na którym prezentują się rodzimi artyści.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.