Łodzianie w Ekstraklasie

Redaktor Piotr Kamieniecki

04.05.2019 22:40

(akt. 05.05.2019 11:13)

Łódzki Klub Sportowy pokonał w sobotę GKS Jastrzębie i zapewnił sobie awans do Ekstraklasy. Biało-czerwono-biali wracają na najwyższy poziom po siedmiu latach przerwy.

O awansie ŁKS-u zadecydowała sobotnia wygrana 2:0 z GKS-em Jastrzębie na wyjeździe. Dwie bramki dla łódzkiego klubu zdobył Łukasz Sekulski, który pokonał bramkarzy rywali w 29. oraz 45. minucie.

Łódzki Klub Sportowy wraca do Ekstraklasy po siedmiu latach przerwy. Ostatni raz biało-czerwono-biali występowali na najwyższym poziomie rozgrywek w sezonie 2011/2012 i zajęli wtedy przedostatnie, piętnaste miejsce. ŁKS zdobył wtedy 24 punkty, na które złożyło się pięć wygranych, dziewięć remisów i szesnaście porażek.

Łódzkiemu klubowi udało się zanotować trzy awanse z rzędu. Jeszcze w rozgrywkach 2016/2017, drużyna występująca na obiekcie przy Al. Unii Lubelskiej rywalizowała w trzeciej lidze z rezerwami mistrzów Polski.

Trenerem drużyny, która w sezonie 19/20 zagra w Ekstraklasie jest Kazimierz Moskal, który w przeszłości pracował m.in. w Wiśle Kraków czy Pogoni Szczecin. W kadrze ŁKS-u znajduje się trzech zawodników z przeszłością przy Łazienkowskiej. Kamil Rozmus, Jan Grzesik oraz Bartłomiej Kalinkowski grali w rezerwach mistrzów Polski. Trzeci z wymienionych wystąpił również w czterech spotkaniach pierwszej drużyny za kadencji Henninga Berga

ŁKS w przeszłości regularnie rywalizował z Legią. W historii doszło do 144 meczów pomiędzy obiema drużynami. 73 razy lepsi okazywali się warszawiacy, 30 razy padł remis, a 41 razy z wygranych cieszyli się piłkarze biało-czerwono-białych. Bilans bramkowy jest pozytywny dla "Wojskowych": 257 - 157.

Już wcześniej do Ekstraklasy awansował Raków Częstochowa, który prowadzi w rozgrywkach pierwszej ligi. Do końca sezonu na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej pozostały jeszcze dwie kolejki.