Piotr Barański

Źródło: Legia.net

10.10.2019 23:00

(akt. 10.10.2019 23:05)

Reprezentacja Polski wygrała z Łotwą 3:0 w spotkaniu siódmej kolejki grupy G eliminacji do EURO 2020. Swój debiut od pierwszej minuty zaliczył były zawodnik Legii Warszawa Sebastian Szymański, a z ławki rezerwowych poczynania swoich kolegów oglądał Artur Jędrzejczyk.

Od początku eliminacji drużyna Łotwy spisuje się bardzo słabo i zdecydowanie poniżej oczekiwań. Do tej pory nie zdobyła ani jednego punktu, mając fatalny bilans bramkowy 1-21 i zajmują ostatnie miejsce w grupie. Dyspozycja gospodarzy nie zmieniła się również i dziś i Polacy pewnie wygrali 3:0.

Nasza reprezentacja bardzo szybko wyszła na prowadzenie po bramce Roberta Lewandowskiego w 9. minucie spotkania po debiutanckiej asyście Sebastiana Szymańskiego  w barwach biało-czerwonych. Polacy rozegrali szybką akcję i po udanym prostopadłym zagraniu "Szymiego" napastnik Bayernu Monachium w sytuacji sam na sam z łotewskim bramkarzem wykończył akcję. Druga bramka dla Polaków padła zaledwie cztery minuty poźniej. Po akcji z lewej strony Kamila Grosickiego i podaniu po ziemi w pole karne, akcję ponownie wykończył Lewandowski. Po drugiej bramce nasi zawodnicy obniżyli loty i w pierwszej połowie zagrażali bramce Andrisa Vaninsa jeszcze tylko dwa razy, strzałem z dystansu Grzegorza Krychowiaka oraz indywidualną akcją Grosickiego, który przestrzelił w sytuacji sam na sam z bramkarzem gospodarzy. Łotysze w pierwszej połowie nie zaprezentowali praktycznie nic. Wojciech Szczęsny musiał wykazać się w bramce tylko raz, po dośrodkowaniu Martinsa Kigursa i strzale głową Marcisa Ossa.

Druga połowa, podobnie jak większość pierwszej, nie należała do najciekawszych dla oka. Gospodarze zupełnie nie istnieli na boisku, a Polacy chociaż dominowali posiadaniem piłki, to nie potrafili stworzyć zbyt wielu dogodnych sytuacji. Okazje marnowali Grosicki i Krzysztof Piątek, który pojawił się na boisku. W końcu po dosyć przypadkowej sytuacji, trzeci raz piłkę do siatki posłał Lewandowski w 76. minucie meczu. Więcej bramek już nie padło i Polacy wygrali mecz w Rydze 3:0.

Po dzisiejszym meczu biało-czerwoni mają już na koncie 16 punktów, o trzy więcej od Austrii i pięć od Macedonii Północnej. Obie reprezentacje wygrały swoje mecze, Austriacy 3:1 z Izraelem, a nasi najbliżsi przeciwnicy 2:1 ze Słowenią.

Łotwa - Polska 0:3, Lewandowski 9' 13' 76'

Żółte kartki: Vitalijs Maksimenko

Łotwa: Vanins - Rugins, Oss, Dubra, Jagodinskins, Maksimenko, Kigurs (Cyganisk 86'), Laizans (Tobers 72'), Ikaunieks, Gutkovskis, Rakels (Karasauskas 72')

Polska: Szczęsny - Kędziora, Glik, Bednarek, Rybus (Reca 80') - Klich (Piątek 60'), Krychowiak - Grosicki (Frankowski 76'), Zieliński, Szymański - Lewandowski