Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

13.12.2022 21:55

(akt. 13.12.2022 23:47)

W sobotę zakończyły się ćwierćfinały mistrzostw świata w Katarze, a we wtorek do finału awansowała Argentyna, która wygrała 3:0 z Chorwacją. Szczegóły poniżej.

– Mundialowa edycja Typera – zachęcamy do typowania

Na początku spotkania niewiele działo się na boisku. Obie drużyny grały bardzo ostrożnie i unikały prostych strat, przez co niestety brakowało sytuacji podbramkowych. Na pierwszy celny strzał trzeba było poczekać do 25. minuty – Enzo Fernandez uderzył zza pola karnego, ale czujny w bramce okazał się Dominik Livaković.

Spokój trwał do 34. minuty, kiedy bramkarz Chorwacji wpadł w "szesnastce" w Juliana Alvareza i sędzia wskazał na "wapno". Do piłki podszedł Lionel Messi i zamienił rzut karny na bramkę mocnym strzałem pod poprzeczkę. "Albicelestes" poszli za ciosem i 5 minut później podwyższyli prowadzenie. Alvarez przedarł się w polu karnym przez blokujących Josipa Juranovicia (były zawodnik Legii) i Borne Sose, i prostym podbiciem wpakował futbolówkę do siatki. Po chwili mogło być już 3:0, ale Livaković kapitalnie obronił uderzenie głową Alexisa Mac Allistera.

Obraz gry w drugiej połowie bardzo przypominał ten z początku meczu. Większą przewagę w posiadaniu piłki mieli Chorwaci, ale nie byli w stanie przebić się przez obronę rywala. Problemów ze złamaniem defensywy przeciwnika nie mieli za to Argentyńczycy, którzy w 69. minucie strzelili trzeciego gola. Znakomitą, indywidualną akcję przeprowadził Messi i w jej finalnej części wycofał na 5. metr do Alvareza, który dopełnił formalności. Od tego momentu tempo gry było dużo wolniejsze i kolejne minuty mijały dość spokojnie.

Ostatecznie Argentyna pewnie wygrała z Chorwacją 3:0, dzięki czemu szósty raz w historii zagra w finale mistrzostw świata.

1/2 finału: Argentyna – Chorwacja 3:0 (2:0)
Messi (34. min. – k.), Alvarez (39. min., 69. min.)

Żółte kartki: Romero, Otamendi – Livaković, Kovacić

Argentyna: E. Martinez – Molina (86' Foyth), Romero, Otamendi, Tagliafico – de Paul (74' Palacios), Fernandez, Paredes (62' Li. Martinez), Mac Allister (86' Correa) – Messi, Alvarez (74' Dybala)

Chorwacja: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa (46' Orsić) – Modrić (81' Majer), Brozović (50' Petković), Kovacić – Pasalić (46' Vlasić), Kramarić (72' Livaja), Perisić