katar

Mistrzostwa świata: Chorwacja z brązowym medalem

17.12.2022 16:00

(akt. 17.12.2022 20:09)

Mistrzostwa świata w Katarze dobiegają końca. W sobotę Chorwacja wygrała 2:1 z Marokiem i zajęła 3. miejsce w turnieju, a w niedzielę Argentyna zmierzy się w finale z Francją.

– Mundialowa edycja Typera – zachęcamy do typowania

W wyjściowym składzie Chorwatów zabrakło m.in. Josipa Juranovicia, byłego zawodnika Legii, który zachwycał w poprzednich spotkaniach, a z gry o 3. miejsce wykluczył go uraz łydki.

Mecz mógł się zacząć bardzo zaskakująco, bo od kuriozalnego samobója Bono. Bramkarz Maroka źle zagrał wzdłuż boiska, co sprawiło, że o mały włos nie skierował piłki do własnej siatki. Był to początek emocji, a następnie konkretów, gdyż w ciągu 2 minut padły 2 gole, po jednym dla Chorwacji i Maroka, oba po rzutach wolnych.

Jako pierwsi na prowadzenie wyszli Europejczycy. Znakomite rozegranie stałego fragmentu, świetne zgranie Ivana Perisicia spowodowało, że Josko Gvardiol dopadł do futbolówki i wspaniale główkował z 10. metra. Drużyna z Afryki odpowiedziała w najlepszy, możliwy sposób. Lovro Majer chciał zablokować centrę Hakima Ziyecha z wolnego, lecz podbił piłkę w taki sposób, że ta spadła na 5. metr, na głowę Achrafa Dariego, który pokonał Dominika Livakovicia.

Chorwaci mogli znowu ukąsić, mieli ku temu m.in. dwie sytuacje, ale najpierw Bono zatrzymał płaskie uderzenie Luki Modricia (16. metr), a potem Dari odciął Marko Livaję od dośrodkowania Andreja Kramaricia. Później lepiej prezentowali się Marokańczycy, którzy częściej przebywali w ofensywie, stworzyli dwie groźniejsze akcje, lecz tuż przed przerwą… stracili drugiego gola. Mislav Orsić otrzymał podanie w lewy sektor pola karnego, pięknie uderzył na dalszy słupek, od którego piłka się odbiła i wpadła do siatki.

"Vatreni" próbowali mocno rozpocząć drugą odsłonę, szukali szans na odskok, ale z czasem to Maroko starało się podkręcić tempo, choć nie miało łatwo, gdyż dwóch stoperów (Dari i Jawad El Yamiq) doznało kontuzji i musiało opuścić boisko. Później doszło do sporych kontrowersji, bo w trakcie jednej akcji Chorwaci oczekiwali "jedenastki", a ich rywale odgwizdania faulu przed polem karnym Europejczyków. To sprawiło, że spotkanie się zaogniło. W 87. minucie Mateo Kovacić ładnie zwiódł Achrafa Hakimiego, lecz jego płaskie uderzenie na dalszy słupek okazało się trochę niecelne.

W końcówce zespół z Afryki naciskał, walczył o wyrównanie, ale wynik nie uległ zmianie. Ostatecznie Chorwacja zwyciężyła 2:1 i zdobyła brązowy medal MŚ.

Mecz o 3. miejsce: Chorwacja – Maroko 2:1 (2:1)
Gvardiol (7. min.), Orsić (42. min.) – Dari (9. min.)

Żółte kartki: Ounahi, Amallah

Chorwacja: Livaković – Stanisić, Sutalo, Gvardiol – Orsić (90' Jakić), Majer (66' Pasalić), Modrić, Kovacić, Perisić – Livaja (66' Petković), Kramarić (61' Vlasić)

Maroko: Bono – Hakimi, Dari (64' Benoun), El Yamiq (67' Amallah), Attiat-Allah – Sabiri (46' Chair), Amrabat, El Khannous (56' Ounahi) – Ziyech, En Nesyri, Boufal (64' Zaroury)