Młodość bez rezerwy
07.07.2007 13:25
Rozgrywki Młodej Ekstraklasy to w przypadku Legii na razie wielka niewiadoma. Nie ustalono jeszcze, kto będzie prowadził ten zespół. Prawdopodobnie szkoleniowcem młodzieży zostanie <b>Jacek Mazurek</b>. Do GKS Jastrzębie odszedł <b>Artur Jędrzejczyk</b>, działacze szukają klubów dla <b>Adriana Paluchowskiego</b> i <b>Jakuba Polniaka</b>. Niewykluczone, że zespół mający występować w ME, wzmocni <b>Dariusz Zjawiński</b>.
Przedstawiciele trzynastu zespołów I ligi głęboko wierzą, że Młoda Ekstraklasa to wielka szansa dla polskiej piłki. Kluby nie bały się zaryzykować i na rzecz młodzieżowej ligi zrezygnowały z prowadzenia zespołów rezerw. Młoda Ekstraklasa zadebiutuje 29 lipca. Dziś już widać, że nie będzie to przypadkowa liga. Będą w niej rządzić młodzieżowe gwiazdy. Regulamin dopuszcza jednak, by w drużynie grało także trzech zawodników starszych, urodzonych przed 1 stycznia 1986 roku.
Mocną stroną ME ma być oprawa meczy, która ma przypominać Orange Ekstraklasę. Wiadomo też, że nie zabraknie m.in. trzech kadrowiczów z ekipy Michała Globisza - Artura Marciniaka, Jakuba Fetera i Pawła Adamca. To oni mają być czołowymi postaciami. Kluby po cichu liczą jednak, że w ramach testów uda się wyszukać z niższych lig tak zdolnych zawodników, jak Kuba Błaszczykowski, którego Wisła znalazła w IV lidze. Wszyscy z niecierpliwością czekają na pierwsze mecze. Mają nadzieję, że ME to strzał w dziesiątkę...
Szykują się na nowe
Większość z 15 pierwszoligowych klubów (w ME nie zagra Widzew - przyp, red.) dopiero rozpoczęło przygotowania do rozgrywek. Trwa selekcja i dopinanie spraw organizacyjnych. W niektórych zespołach (Legia, Jagiellonia, Zagłębie Lubin) nie wyznaczono jeszcze trenerów, którzy przejmą młodzieżowe ekipy. Wszyscy jednak zapewniają, że będą gotowi przed inauguracyjną kolejką. Także organizator - Ekstraklasa S.A. twierdzi, że jest przygotowany. Przedstawicielom spółki nie psuje humoru nawet fakt, że nadal nie jest znany sponsor Młodej Ekstraklasy, a do startu rozgrywek zostały trzy tygodnie.
Z drugiej jednak strony liga musi być mocna, skoro prawie wszystkie kluby odważnie zdecydowały, że w nowym sezonie nie będą prowadziły zespołu rezerw. W zamian mają grać właśnie w ramach Młodzieżowej
Ekstraklasy. Jedynie władze Wisły Kraków uznały, że klub może sobie pozwolić na prowadzenie zarówno rezerw, jak i drużyny młodzieżowej (nad utrzymaniem rezerw zastanawiają się jeszcze w Białymstoku). Ostatecznie przeważył pogląd, że w klubie jest tyle zdolnej młodzieży, że będzie nimi można obdzielić dwa zespoły. O utrzymaniu rezerw przesądziły także wątpliwości związane z przyszłością ME. - A jeśli za rok rozgrywki te okażą się niewypałem, to nasze rezerwy musiałyby zaczynać od najniższej klasy rozgrywkowej - tłumaczy decyzję były prezes klubu, Mariusz Heler.
W Cracovii gorącym zwolennikiem młodzieżowych rozgrywek jest trener Stefan Majewski. Szkoleniowiec uważa, że nowa liga będzie ważnym wydarzeniem dla ligowej piłki. Dlatego klub zdecydował o wycofaniu drużyny rezerw z piątej ligi i stawia na młodość. - Lepiej, żeby młodzi zawodnicy grali w swoich rozgrywkach, niż biegali po piątoligowych boiskach - wyjaśnia zadowolony Majewski, który w trakcie letnich przygotowań obserwuje zawodników także pod kątem selekcji do Młodej Ekstraklasy.
Także w ekipie mistrzów Polski nie było wątpliwości, że drużyna ME będzie najlepszym miejscem do ogrywania wszystkich młodych piłkarzy. - Nie ma sensu trzymać zawodników, którzy przekroczyli 23 lata, a nie zdołali przebić się do pierwszego zespołu - podkreśla prezes Zagłębia Robert Pietryszyn.
Co ciekawe, mocno ryzykują działacze Legii. Po wycofaniu rezerw okazało się, że żaden piłkarz z zespołu występującego w ME nie zostanie zgłoszony choćby na listę rezerwową do rozgrywek Orange Ekstraklasy. W ten sposób pierwsza drużyna nie ma zaplecza... - By zgłosić zawodnika do OE, to musi być on co najmniej przez trzy lata szkolony w klubie. Na razie nikt nie spełnia tych kryteriów - wyjaśnia kierownik drużyny Ireneusz Zawadzki.
Nowa liga ma być także okazją na wypromowanie młodych szkoleniowców. Już w inaugurującym sezonie widać, że młodzież poprowadzą nietuzinkowi trenerzy, z ciekawą boiskową przeszłością. W Wiśle zatrudniono Tomasza Kulawika (257 spotkań w ekstraklasie, 37 bramek), a w Bełchatowie Andrzeja Lesiaka, który na polskich stadionach występował w barwach GKS Katowice (117 meczów, 7 goli), a w pierwszej reprezentacji Polski rozegrał 17 spotkań. - Myślę, że pierwszy sezon zadecyduje o powodzeniu tego eksperymentu - podkreśla Tomasz Kulawik. Trener miał niedawno ofertę pracy w pierwszoligowym Zagłębiu Sosnowiec, ale ostatecznie wybrał propozycję z Wisły. - Nie mam jeszcze uprawnień do prowadzenia zespołów w ekstraklasie, muszę poprawiać swój warsztat. Myślę, że praca z taką drużyną będzie wartościowa dla mojego rozwoju - dodaje.
Z kolei Andrzej Orzeszek (217 meczów w I lidze, 30 goli) poprowadzi zespół Zagłębia Sosnowiec. - Od dawna mówiłem, że takie młodzieżowe rozgrywki są w naszym kraju bardzo potrzebne -podkreśla trener. Młodzi zyskują dodatkowe trzy lata na zaprezentowanie umiejętności. Poza tym to wyzwanie dla szkoleniowców, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za dostarczanie talentów do pierwszej drużyny. To dla mnie sposób na pokazanie się.
RAPORT
- CRACOVIA KRAKÓW - W Cracowi bardzo poważnie traktują ligę młodych piłkarzy. - Robimy dwustopniowy przegląd. Priorytetem jest oczywiście podstawowa kadra Cracovii, a drugi stopień to przydatność do gry w "młodym" zespole - mówi trener pierwszej drużyny Stefan Majewski, który uważnie obserwuje na treningach młodych zawodników. Trenerem zespołu ME został Bartłomiej Zalewski, dotychczasowy asystent Majewskiego.
- GKS BEŁCHATÓW - Bełchatowianie będą rozgrywać spotkania na głównej płycie przy ul. Sportowej albo na jednym z boisk treningowych. Najbardziej doświadczonym graczem będzie Artur Marciniak, który rozegrał w I lidze już 22 spotkania. Barw GKS bronić będą też Paweł Adamiec (pozyskany ze Zdroju Ciechocinek) i Jakub Feter (z UKS SMS Bałua). Podpisano kontrakt z trenerem - byłym reprezentantem Polski Andrzejem Lesiakiem.
- GÓRNIK ZABRZE - Kadra młodzieżowej drużyny Górnika ma liczyć 24-25 zawodników. Włodarze zabrzańskiego ligowca nie kryją, że wiążą ogromne nadzieje z nowymi rozgrywkami. - To będzie przecież naturalne zaplecze dla pierwszej drużyny - podkreśla prezes Górnika, Ryszard Szuster. Na razie jeszcze jesteśmy na etapie selekcji. Przed młodymi graczami otwiera się niepowtarzalna szansa. Uczę, że ją wykorzystają.
- DYSKOBOLIA - W kadrze pierwszego zespołu jest kilku zawodników, którzy w tym sezonie będą ogrywali się w rozgrywkach ME. - To będzie zależało od trenera Jacka Zielińskiego. Sądzę jednak, że dla Adriana Bartkowiaka, Bartka Olejniczaka, Tomka Jodłowca, Mateusza Pikuli czy Mateusza Żyły te rozgrywki będą doskonałą okazją do podwyższenia umiejętności - mówi dyrektor do spraw sportowych, Tadeusz Fajfer, gorący orędownik ME.
- JAGIELLONIA - Działacze beniaminka bardzo liczą na rozgrywki ME. - Podpisaliśmy umowę z Miejskim Ośrodkiem Szkolenia Piłkarzy, dzięki czemu stworzymy młodzieżową drużynę z prawdziwego zdarzenia - podkreśla wiceprezes Jagiellonii, Artur Kapelko. W ciągu tygodnia zapadną ostateczne decyzje, kto poprowadzi zespół. Zastanawiamy się, czy nie powalczyć także w III lidze, bo do tej klasy awans wywalczyły rezerwy - dodaje wiceprezes
- KORONA KIELCE - Trenerami zespołu występującego w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy będą Sławomir Grzesik i Michał Gębura. - Mamy sporo młodych obiecujących graczy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w pierwszym roku istnienia tych rozgrywek będzie to swego rodzaju eksperyment - mówi dyrektor sportowy Kolportera, Paweł Janas. Drużyna młodzieżowa swe mecze będzie rozgrywała na starym stadionie przy ulicy Szczepaniaka. jap
- LECH POZNAŃ - Lech Poznań stworzył już zespół, który wystartuje w młodzieżowych rozgrywkach. Trenerem będzie Marian Kurowski. Trzon drużyny stanowić będą najzdolniejsi piłkarze z grup młodzieżowych. Kadrę uzupełni kilku graczy z zespołów juniorskich Lecha. Mecze rozgrywane będą we Wronkach. - Z najatrakcyjniejszymi rywalami, czyli Legią, Wisłą, czy Koroną zmierzymy się w Poznaniu - podkreśla trener Kurowski.
- LEGIA WARSZAWA - Rozgrywki Młodej Ekstraklasy to w przypadku Legii na razie wielka niewiadoma. Nie ustalono jeszcze, kto będzie prowadził ten zespół. Prawdopodobnie szkoleniowcem młodzieży zostanie Jacek Mazurek. Do GKS Jastrzębie odszedł Artur Jędrzejczyk, działacze szukają klubów dla Adriana Paluchowskiego i Jakuba Polniaka. Niewykluczone, że zespół mający występować w ME, wzmocni Dariusz Zjawiński.
- ŁKS ŁÓDŹ - Szkoleniowcami zespołu w ME zostaną od lat związani z ŁKS trenerzy młodzieży - Grzegorz Wesołowski i Wiesław Pokrywa. Wszystkie mecze "młodzieżowców" ŁKS rozegrane zostaną w Głownie. Właściciel klubu Daniel Goszczyński wciąż rozpatruje także możliwość wycofania z rozgrywek trzecioligowej Stali Gosso Głowno. Wtedy mecze Młodej Ekstraklasy miałyby zostać alternatywą dla tamtejszych kibiców. jap
- ODRA WODZISŁAW - W Wodzisławiu są już gotowi do startu Młodej Ekstraklasy. Trenerem drużyny został Jarosław Skrobacz. - Mamy siedemnastu piłkarzy urodzonych po 1. stycznia 1986 i trzech z kadry pierwszego zespołu, którzy także mogą grać w młodzieżowych rozgrywkach. Nie będziemy mieć więc problemów ze skompletowaniem zespołu - mówi prezes klubu Edward Socha. Drużyna będzie grata mecze na głównej płycie.
- POLONIA BYTOM - Zainteresowanie rozgrywkami ME jest w Bytomiu spore. Na pierwszym treningu pojawiło się ponad 30 zawodników - mówi dyrektor klubu Cezarjusz Zając. Trenerem młodych został Dietmar Brehmer. - Dopóki nie zacznie się remont, chłopcy grać będą na głównym stadionie na Olimpijskiej, na którym na razie nie można grać w OE. Później ewentualnie na obiekcie Rozbarku Bytom - dodaje Zając.
- RUCH CHORZÓW - Wczoraj rozpoczął treningi zespół, który ma wystąpić w Młodej Ekstraklasie. Trenerem drużyny został Karol Michalski. - Kadra będzie oparta na piłkarzach, którzy do tej pory grali w rezerwach Ruchu i wywalczyli awans do V ligi. Są to głównie chłopcy z rocznika 1988 - informuje dyrektor klubu Krzysztof Ziętek. Młodzi zawodnicy będą rozgrywać mecze na stadionie przy ulicy Cichej.
- WISŁA KRAKÓW - Drużynę w ME poprowadzi Tomasz Kulawik, który wcześniej był trenerem rezerw, którym nie udało się utrzymać w trzeciej lidze. Drużyna ta, złożona głównie z juniorów, nie była w stanie poradzić sobie z silniejszymi fizycznie rywalami, dlatego znacznie lepiej powinna spisywać się w nowych rozgrywkach. Ekipę rezerw poprowadzi z kolei były trener pierwszego zespołu, Kazimierz Moskal.
- ZAGŁĘBIE LUBIN - Zagłębie będzie miało swoją drużynę w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy, ale na razie nie wiadomo jeszcze, kto ją poprowadzi. - Rozważamy różne propozycje. Decyzji jeszcze nie podjęliśmy - mówi prezes mistrza Polski, Robert Pietryszyn. Wiadomo, że to właśnie w tej drużynie ogrywani będą wszyscy młodzi piłkarze. Swoją szansę m.in. dostanie sprowadzony niedawno do Lubina Brazylijczyk Andre Nunes.
- ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - Do Zagłębia zgłosiło się już kilkudziesięciu chłopców, którzy chcą grać w drużynie Młodej Ekstraklasy. - Mamy kilku zdolnych wychowanków i sporą grupę młodzieży, która chce u nas grać - mówi wiceprezes do spraw młodzieży, Paweł Hytry. - To dla nas wyzwanie, ale ja od dawna powtarzałem, że w naszym kraju takie rozgrywki są po prostu bardzo potrzebne - dodaje Andrzej Orzeszek, który poprowadzi drużynę.
OPINIE
- Jacek Magiera (drugi trener Legii Warszawa) - Jestem zwolennikiem tych rozgrywek. Lepiej, by młodzi piłkarze rozgrywali mecze z rówieśnikami na dobrych boiskach, niż np. w piątoligowych rezerwach, gdzie ich przeciwnikami często są zawodnicy grający po weselach. To też szansa dla utalentowanej młodzieży z mniejszych miejscowości.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.