Olkowski o kulisach negocjacji z Legią

Marcin Szymczyk

Źródło: Przegląd Sportowy, przegladsportowy.pl

12-02-2018 / 11:39

(akt. 02-12-2018 / 11:36)

Tydzień temu pojawił się w mediach informacja, że Legia zarzuciła sieci na Pawła Olkowskiego. Ostatecznie sprawa upadła, a sam zainteresowany opowiada na łamach "Przeglądu Sportowgo" o tym, jak przebiegały rozmowy.

- Z Legią rozmawiałem o transferze od kilku tygodni. Był temat przenosin do klubu latem na zasadzie transferu definitywnego. Wyraziłem zainteresowanie i na tym w pewnym momencie rozmowy się skończyły. Nagle jednak Borussia Moenchengladbach wyłożyła dużą kwotę za Gumnego, Lech zgodził się go puścić i na gwałt potrzebował zawodnika na prawą obronę. W grę wchodziło wypożyczenie z możliwością transferu definitywnego latem. Wobec mojej sytuacji w Köln taka oferta wydawała mi się korzystna. Szukałem możliwości częstszej gry. Miałem oferty z 2. Bundesligi. Wolałem jednak trafić do mocnego klubu z ekstraklasy, który walczy o mistrzostwo Polski. Byliśmy dogadani. Resztę tej historii znamy. Gumny został w Lechu, ja w Kolonii.


- Po tym jak zgłosił się Lech, Legia się odezwała i także wyraziła zainteresowanie, aby sprowadzić mnie już teraz. Sprawy się jednak bardzo przedłużały aż wystartowała ekstraklasa. Temat był rozmyty. Brakowało mi konkretu, jasnej decyzji. Nie chciałem robić niczego na siłę. Liga się zaczęła i to było dla mnie dość niekomfortowe, bo akurat ta pozycja w Warszawie jest mocno obsadzona. Wskakiwałbym do zespołu na aferę i mogłoby się skończyć tak, że potrzebowałbym czasu, żeby przekonać do siebie szkoleniowca. Gdybym mógł spędzić z drużyną część okresu przygotowawczego i pokazać się trenerowi, mówilibyśmy o zupełnie innej sytuacji. Dlatego zdecydowałem się zostać i walczyć o miejsce w Niemczech - dodał Olkowski w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Komentarze (33)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~K44
 • 1 / 0
Wychodzi na to, że zrobiliśmy wała Lechowi:) Niby go chcieliśmy, on się podjarał...temat upadł i wrócił dopiero jak słowiki się nim zainteresowały...można pomyśleć że się nasi o tym dowiedzieli i powodzili chłopaka dla picu żeby do kartoflaków nie poszedł:) Liga ruszyła to go olali :D Sprytne :D
Domyślny awatar Kapral
 • 0 / 0
Wychodzi raczej, że to Amica była bliska zrobienia nas w konia… Bo my pierwsi gadaliśmy z Olkowskim o transferze tyle, że w letnim okienku. Chłopak był zainteresowany, ale nam się nie śpieszyło. Amika dostała ofertę za Gumnego i była bliska zakontraktowania Olkowskiego. Z Gumnym nie wypaliło to Olkowski został na lodzie… Teraz nagle my znowu go chcieliśmy tylko, że nie w lecie ale już. Chłopak się wystraszył, że się nie przebije i odpuścił. Ja to przynajmniej tak zrozumiałem.
Taki przebieg spraw rodzi kilka pytań:
Czyżby miał odejść prawy obrońca jeszcze w tym okienku?
Czy skoro Olkowski rozważa powrót w lecie wróci temat?
~SHN
 • 0 / 0
Tylko granie w przyszłym sezonie w 2 BL da mu wielkie gówno bo MŚ są w tym roku...
Domyślny awatar Generał dywizji
 • 0 / 0
Teraz sobie Olkowski na bogato z ligi spada a zegar tyka, za rok już trochę starszy będzie grał w Sandecji to będzie mógł trochę wydać z tych przyoszczędzonych Euro..
Generał
 • 0 / 0
a może właśnie wtedy zacznie grać, bo za pewne kilku zawodników nie będzie w drużynie w 2 lidze, a dla niego i kasa lepsza i mówi się, że 2 Bundesliga lepsza niż nasz Ekstraklasa
Generał
 • 0 / 0
zapewne:)
~Bartek 81
 • 0 / 0
Temat wróci latem?Olkowski za Brozia?jestem na tak
Domyślny awatar Kapral
 • 0 / 0
Na to wygląda, że tak to sobie wymyślili… Plan niezły ale nie wiem czy wciąż aktualny skoro pytamy o tego obrońcę z Grecji…
Domyślny awatar Starszy szeregowy
 • 0 / 0
W tym świetle brzmi to całkiem rozsądnie.
~jo
 • 0 / 0
Jeśli gość boi się rywalizacji w Legii i mówi o mocno obsadzonej pozycji to niech podgrzewa ławkę w Niemczech. Przyszedłby gdyby miał pewne miejsce... leń i kombinator.
~Borsalino
 • 0 / 0
Myślę że obie strony miały świadomość o dość mocnej konkurencji na prawej stronie. Szybka sprzedaż Moulin'a i Sadiku i gotówka w kasie oraz kontuzja Vasovića, zmusiła do myślenia Legię i stąd oferta dla Olkowskiego.
Trochę na wariackich papierach, gdyż chłopak nie będzie grał w Koln a i u nas mógłby mieć problem z miejscem. Uważam jednak, że przydałby się jako poważna konkurencja dla Jędzy oraz jako skrzydłowy.
Domyślny awatar Sierżant
 • 0 / 0
Jeżeli w Koeln zatabiał 700k euro to nawet jakby u nas dostał 350k euro to jednak dużo jak na rezerwowego. Mamy już na tej pozycji Jędze który zarabia 800k euro i ja bym tu widział jako zmiennika raczej Turzynieckiego (chyba że sztab uważa że jest za słaby) Brozia już nie liczę, może coś jeszcze zagra ale zakładam że nie przedłużymy z nim kontraktu. Większy sens miałoby pozyskanie Olkowskiego gdyby Jędza miał odejść, ale gracz pewnie bez formy, to jednak ryzyko, nie wiadomo czy grał by lepiej od Jędzy.
~asta
 • 0 / 0
Henrik Ojamaa
Domyślny awatar Sierżant
 • 0 / 1
Ciekawe czy Legia złożyła w końcu konkretną ofertę czy nie? Czy to Olkowski zrezygnował czy Legia zmieniła zdanie - nie wynika to z tekstu jednoznacznie.
Legia wyraziła zainteresowanie żeby sprowadzić go już teraz ale sprawy się przedłużały, temat był rozmyty, ekstraklasa wystartowała i kiedy w końcu Legia złożyła konkretną ofertę to Olkowski zdecydował że zostaje w Niemczech czy Olkowski uznał że zostaje zanim Legia złożyła ofertę, której wobec tego już nie złożyła?
Brzmi sensownie to jedno.

A przy okazji, pokazuje - na co rzadko zwraca się uwagę - że o transferach i ich terminach rozmawia się dość długo, ze sporym czasem wyprzedzeniem.

Tutaj rozmawiano o letnim okienku, podobnie jak w przypadku Gumnego i Gladbach.

W przypadku Lewczuka też rozmawiano od początku lata a transfer dopiął się przedostatniego dnia jak Bordeaux wysypały się lepsze opcje.

Na pewno z takim sporym wyprzedzeniem ustalano Vesovicia czy Antolicia i dlatego byli od razu na zgrupowanie. Philipps też wydaje się opcja umówioną na wypadek odejścia Moulina, Kopy czy Jodłowca -podobnie Maiga, choć ten mniej konkretnie.

Piekarski wspomniał też, że był wstępny temat Pazdana do Włoch ale padł w momencie upadku transferu Salamona do Krasnodaru.

Widać, że bardzo często jeden ruch uruchamia lawinę a jego brak powstrzymuje z kolei inne wydarzenia.

Koźmiński wspominał ostatnio, że wstrzymanie transferu pewnego napastnika do wielkiego klubu zahamowało transfer Polaka do innej znanej drużyny. Plotkowało się, że to niezrealizowany transfer Dżeko do Chelsea wstrzymał przejście Teodorczyka do Romy, choć mówiło się, że mogło też chodzić o HSV.
Domyślny awatar Major
 • 0 / 0
Rozumiem
~ddd
 • 0 / 0
brać go od lata
Generał
 • 0 / 1
Hmm niby rację można mu przyznać poniekąd, ale piłkarz bojący się rywalizacji nawet w takiej sytuacji to, co to za piłkarz? Tym bardziej, że forma Jędzy jeszcze nie dojechała z Rosji od roku i już powoli tracę nadzieję, że się odnajdą.
~(L )
 • 0 / 0
Logiczne tłumaczenie
~Marcinek
 • 0 / 0
To co mówi Olkowski ma sens bo lepiej siedzieć na trybunach w Kolonii za 700 tys euro rocznie niż siedzieć na trybunach w Warszawie za 400/500 tys euro rocznie
Domyślny awatar Podpułkownik
 • 1 / 0
Z punktu widzenia Olkowskiego, to dosyc logiczne argumenty. Przenoszenie się z jednego miejsca gdzie się nie gra do innego gdzie regularne granie jest bardzo trudne i do tego bez okresu przygotowawczego, nie ma sensu. Lepiej powalczyć o skład tam gdzie się jest, nawet jak szanse są małe. No i kasować kontrakt z Bundesligi. Podobno dostaje tam 700k EUR w Legii płacą chyba około połowy tego.
Czyli przestraszył się rywalizacji. Mamy mocny skład.Ajax w tym okienku oferował Legii 3,5mln euro za Szymańskiego,ale oferta została z miejsca odrzucona.Jozak i Kepcjia chcą za niego minimum 10mln euro .Chłopak ma dopiero 18lat i nie spieszą się z jego sprzedazą.Może odejść dopiero po 20-tce
Za Niezgode tez były oferty od 1,5 do 2,5mln euro.Za niego chcą minimum 6mln euro i chyba dobrze wyceniają jego potencjał patrząc na ostatni występ w Lubinie
Domyślny awatar Porucznik
 • 1 / 0
W końcu zaczynamy się cenić. Przeciez gdyby Szymanski grał w jakimś klubie na zachodzie i był francuzem, niemcem, anglikiem to by dawali ze 30mln
Szymański jeszcze nic wielkiego nie pokazał w ekstraklasie bo w Legii grał mało Ajax ,Liverpool itd obserwują go w meczach reprezentacji młodzieżowych.Jak zacznie błyszczeć w ekstraklasie to nie będzie problemu żeby go sprzedać za 10mln euro
Domyślny awatar Podpułkownik
 • 1 / 0
Kaaris, my się możemy cenić i żądać nawet jak za Mbappe, ale ważniejsze jest na ile nas cenią. To wychowankowie Legii muszą udowadniać że są warci takich i jeszcze większych pieniędzy.
Za 2-3 mln dzisiaj kupuje się obietnicę, inaczej zwaną potencjałem. Ci którzy potwierdzają ten potencjał kosztują wielokrotnie drożej.
Zadaniem Legii jest wypracowanie sobie takiej reputacji że sprzedawani przez nas piłkarze to nie tylko "potencjał" ale już zweryfikowane przez nas możliwości i wtedy będziemy mogli wskoczyć na poziom 6-10 mln EUR.
Na razie historia naszych poszukiwań i szlifowania "diamentów" tego nie potwierdza.
Podpułkownik
 • 1 / 0
Ciekawi mnie czy sam fakt że Szymański jest pod opieką takich specjalistów jak Jozak i Kepcjia ma wpływ na jego wartość
Bednar

Będzie miało za jakiś czas. Jest nadzieja poparta już jakimiś faktami że ten sztab będzie maszynką do robienia piłkarzy z materiału na piłkarzy.
jestem pewien, że ogromną.
~Logika
 • 1 / 0
Nie przestraszył się rywalizacji. Powiedział, że gdyby mógł rywalizować na zgrupowaniu to by wziął to na klatę. A teraz musiałoby minąć trochę czasu zanim Jozak by na niego postawił bo nie miał okazji pokazać się trenerowi.