Pięciobój nowoczesny: Oktawia Nowacka zakończyła karierę

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Instagram

12-03-2020 / 20:55

(akt. 12-03-2020 / 20:56)

Oktawia Nowacka, zawodniczka STPP CWKS Legia Warszawa, reprezentantka Polski w pięcioboju nowoczesnym ogłosiła zakończenie swojej barwnej kariery. Jest m.in. brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 i wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy!

fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Oświadczenie Oktawii Nowackiej:

Czy istnieje dobry moment na przerwanie treningu? Pewnie jakiś tak. Najlepiej po najważniejszej imprezie sportowej i po największym sukcesie. Ale w życiu nie zawsze wszystko wychodzi książkowo.

Kochani, postanowiłam zrezygnować z przygotowań olimpijskich. I powodem mojej decyzji nie jest wirus. Decyzję tę podjęłam zanim jeszcze pojawił się w Polsce, ale musiałam się chwilkę wstrzymać z oficjalną informacją. Co "zabawne" dziś igrzyska stoją pod znakiem zapytania. Nie spodziewałam się, że sprawy przybiorą taki obrót, a to, co chciałam powiedzieć straci na znaczeniu.

Miniony sezon po powrocie do startów był całkiem dobry. Dosłownie otarłam się o kwalifikację olimpijską i miałam o nią powalczyć w tym sezonie. Przeszłam kawał trudnej drogi, żeby wrócić do treningu i bardzo się cieszę, że to zrobiłam. To była solidna lekcja, z której wyciągnęłam wiele dobrego. Dziś wiem, co znaczy przezwyciężyć traumę, depresję i wypalenie. Jestem bogatsza o nowe doświadczenia i czuję się spełnionym zawodnikiem.

Doskonale wiem też, co znaczy wygrywać i znam siłę woli oraz stan mentalny zwycięzcy. Moja współpraca treningowa nie układała się, a motywacja do osiągania kolejnych sukcesów stopniowo zaczęła wygasać. Wiedziałam, że nie wykrzesam w ten sposób wiele i podjęłam uczciwą decyzję o wycofaniu się z przygotowań. Mój komfort emocjonalny i osobiste szczęście postawiłam ponad kolejne sukcesy sportowe. To była bardzo trudna, ale słuszna decyzja.
Zostaję tu z Wami z kolejnymi fajnymi projektami, żeby dzielić się swoją pasją do sportu, życia i podróży. Dziękuję Wam, wierni kibice, że zawsze mogłam liczyć na Wasze słowo wsparcia i miły komentarz. Mimo, że nie wszystkich znam osobiście, to zdążyłam poznać Wasze imiona☺️

Dziękuję mojemu sponsorowi PKN Orlen za nieocenione wsparcie w minionych latach oraz wyrozumiałość i pomoc w ostatnich dniach. To był zaszczyt należeć do Orlen Teamu ???? Cały czas mentalnie czuję się Waszą częścią ☺️ Na oficjalne sportowe pożegnania będzie miejsce i czas. Może jeszcze zatęsknię za startami ???? A tymczasem razem z Wami trzymam kciuki za Igrzyska Olimpijskie w Tokio, w szczególności za naszą kadrę pięcioboju☺️


Oktawia Nowacka w 2016 wywalczyła brązowy medal Igrzysk olimpijskich w Rio. W 2015 została drużynową mistrzynią świata oraz brązową medalistką mistrzostw świata w sztafecie. Ponadto wywalczyła wicemistrzostwo Europy w sztafecie w 2013 oraz brązowy medal mistrzostw świata w 2014 w sztafecie mieszanej i brązowy medal Mistrzostw Europy w sztafecie mieszanej. W 2014 wygrała także zawody o Puchar Świata rozgrywane w Sarasocie.

W 2010 została brązową medalistką mistrzostw Polski, a w 2013 i 2014 wicemistrzynią Polski, w 2015 mistrzynią Polski.

Po otrzymaniu kwalifikacji olimpijskiej doznała kontuzji stopy, która utrudniła przygotowania do konkurencji biegowej w ramach pięcioboju nowoczesnego oraz stawiała pod znakiem zapytania start w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Ostatecznie zdążyła wyleczyć kontuzję, wystartować i zdobyć brązowy medal. Była jednym z dwudziestu sportowców nominowanych do nagrody dla Najlepszego Sportowca Polski 2016 w 82. plebiscycie Przeglądu Sportowego. Jest żołnierzem Wojska Polskiego. Od stycznia 2018 w stopniu kaprala.

Komentarze (4)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~Ik
  • 0 / 0
Mysle, że jeżeli sobie Pani życzy, to jeszcze wiele przed Panią w sporcie. Wszystkiego dobrego, w zgodzie z niejednym sportowym Legijnym hasłem oraz oczywiście podziękowania za medale.
Pułkownik
  • 1 / 0
Dzięki za te wszystkie pozytywne emocje. Szczególnie za medal olimpijski. Do zobaczenia na Ł3.
Młodszy chorąży
  • 0 / 0
Powodzenia!
Marszałek Polski
  • 2 / 0
Dziękuję Oktawio za heroiczny i sensacyjny bój na Igrzyskach w Rio. Ten twój "brązik" był bardzo miłą niespodzianką:)
Pozdrawiam i wszystkiego dobrego gdziekolwiek będziesz i czymkolwiek się zajmiesz:)