Piłkarska sekcja kobiet w Legii?

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

06-03-2019 / 12:50

(akt. 08-03-2019 / 23:06)

Legia otworzy sekcję piłki nożnej kobiet? To coraz bardziej realne. Już teraz w stołecznym klubie trenuje około 50 dziewczynek. Z czasem kibice przy Łazienkowskiej powinni móc dopingować również futbolistki na szczeblu seniorskim.

Fot: FB Legia Ladies

Od 2016 roku dziewczynki w Legia Soccer Schools trenują oddzielnie. Aktualnie istnieją trzy grupy żeńskie. - Łącznie trenuje u nas około 50 dziewczyn. Mają dedykowany sztab szkoleniowy. Dwa roczniki trenują na boisku przy ul. Zbaraskiej na Pradze, a kolejny ćwiczy przy ul. Annopol na Targówku.Odczuwamy na co dzień coraz większe zainteresowaniem tym, że mistrz Polski stawia na kobiecy futbol. Nasze dziewczyny były zimą na obozie w Hiszpanii, a po nim pojawiło się zainteresowanie dołączeniem do naszych drużyn futbolistek z całej Polski. Dwa zespoły występują w lidze mazowieckiej i wszystko podąża w stronę utworzenia drużyny seniorek - opowiada Marcin Harasimowicz koordynujący projekt LSS. 

Zespoły Legia Ladies występują aktualnie w ligach juniorskich, ale mają za sobą także grę na turniejach w całej Polsce. W przeszłości doszło również m.in. do spotkania legionistek z zawodniczkami w barwach drużyny TVP. - Na stulecie klubu dziewczynki zostały wyłączone z grup chłopięcych i stworzyliśmy damski zespół w Legia Soccer Schools. Ponad dwa lata później tworzy się historia. Do dalszego rozwoju niezbędna będzie odpowiednia infrastruktura. Myślę tu o boiskach od strony ul. Czerniakowskiej. Dziewczyny zwłaszcza te starsze potrzebują większej liczby treningów, a także treningów na dużym boisku. Teraz ćwiczą na mniejszych placach, a czasem uda się wejść na większe sektory lub całe boisko przy Łazienkowskiej. Brak własnej murawy i organizowanie zajęć poza klubem generują koszty. Mając więcej boisk do dyspozycji, mamy większe możliwości - dodaje menedżer Legia Soccer Schools. 

Co ciekawe, pojawiły się doniesienia o kuluarowych rozmowach w kwestii kobiecej piłki, które dotyczyły Ekstraklasy. W myśl tego, każda drużyna w najwyższej klasie rozgrywkowej mogłaby posiadać zespół damski. Póki co, żadne decyzje jeszcze nie zapadły i droga do tego daleka, lecz to kwestia zauważana, która w przyszłości może powrócić. Legia chce być na taką sytuację gotowa. - Kobiecej piłki nigdy nie było w Legii. Udało się to zapoczątkować w setną rocznicę. Finansowo nie jest to opłacalny projekt, bo potrzeba coraz więcej, a podniesienie składek zabiłoby projekt. Chcemy coś więcej zrobić dla dziewczynek, które chcą u nas trenować. Dodatkowo widzimy zainteresowanie zawodniczek z całej Polski, które mając możliwość skorzystania z internatu przy liceum, od razu chciałyby do nas dołączyć - uważa Adam Orlikowski z "LSS". 

Legia nie od razu stworzy seniorską drużynę. Projekt ma być stopniowo rozwijany. - Dziewczyny dorastają. Z roczników ’03 i ’04 mamy siedem zawodniczek, a kolejne, chcą do nas dołączyć. Przybywa ich, rozwijamy się i w konsekwencji powstanie drużyna seniorek. Nie myśleliśmy jeszcze, gdzie seniorki miałyby rozpocząć grę. Na razie mamy młodziczki i juniorki i nie weryfikowaliśmy możliwości występów w danych klasach rozgrywkowych. Kobieca Legia miałaby czerpać z zawodniczek lokalnych - kończy Harasimowicz. 

W Ekstralidze kobiet nie występuje aktualnie żadna drużyna ze stolicy. Mistrzostwo Polski należy zaś do zawodniczek Górnika Łęczna. Na zapleczu gra z kolei jeden zespół: Praga Warszawa. W stawce znajduje się również pobliski KS Raszyn. 

Legia prowadzi aktualnie nabór do drużyn dziewczęcych. Składka miesięczna wynosi 220 złotych. Więcej informacji na ten temat w tym miejscu.

Komentarze (19)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Domyślny awatar Młodszy chorąży
 • 0 / 0
a ja tam bym pojechal z seniorska reprezentacja na zgupowanie:-)....w jakiejkolwiek roli:-)
Domyślny awatar Porucznik
 • 0 / 0
Mam taką wątpliwość. Skoro budżet Legii pęka w szwach, na nic nie ma pieniędzy, to skąd wezmą się środki finansowe na sekcję piłkarska dla kobiet?
Podpułkownik
 • 1 / 0
No i dobrze !
Przyda sie w Warszawie taka sekcja, dziewczynki nie mialy gdzie trenowac i porzucaly marzenia o sporcie, jak chociazby corka znajomej. Jako dzieciak gdzies tam pograla a potem klops.
W skokach tez dziewczyny niedawno doszlusowaly.
Choc widownia i pieniadze mniejsze, ale z drugiej strony latwiej sie przebic, a z czasem poziom rosnie. Np. siatkowka Pań na niezlym poziomie byla, cos wygrywaly, choc np. co do kosza zupelnie nie kojarze czy jest w damskiej wersji ?
Klaf wróć :)
Podporucznik
 • 8 / 1
Trzeba było tego Klafuricia jednak zatrzymać, ale kto wiedział...
Podporucznik
 • 0 / 0
Lubię takie komentarze. Brawo:-)
Porucznik
 • 2 / 0
Będzie miał RSP kolejną opcje do zsylania piłkarzy z pierwszego składu :) a tak całkiem poważnie to już dawno taka sekcja powinna u Nas działać, skoro mamy byc na poziomie ajaxu..
Generał
 • 3 / 0
Absolutnie, bezwarunkowo wspieram i popieram babeczki grające w piłkę.
Sam w 70 latach miałem koleżankę w klasie, która nie chciała ćwiczyć na wuefach z babami tylko grać z nami w piłę. Budziło to sensację i u niektórych nawet zgorszenie. Co ciekawe - męska część klasy to wspierała i była za tym żeby Monika (tak miała na imię) mogła grac z nami. W meczach między klasami normalnie braliśmy ją do składu (graliśmy wtedy 9 na 9) i pykała na pomocy całkiem do rzeczy - szybka, z niezłą techniką. Fizycznie tylko trochę wątła - ale każdy faul na niej od razu mobilizował ośmiu zwierzaków plus ławka. Faulujący miał przesrane i musiał biegiem przepraszać - i to szarmancko.
Miałem na osiedlu kiedyś koleżankę co również grała z nami w piłkę. Dobra była. Fizycznie gorzej, wiadomo ale technicznie lepiej od niejednego.
~wiLanowiak
 • 0 / 0
Oczywiście wyniki nie są ważne w tym wieku, ale roczniki dziewczynek 2009, 2008, ale i starszych nie grają na specjalnie fajnym poziomie, porównując do innych klubów jak MUKS Praga, Varsovia czy stawiające na dziewczynki juz 6 letnie Diamonds Academy
Mecze piłkarskie w wykonaniu kobiet mnie nie interesują...wymiana koszulek po meczu i owszem.
~...
 • 0 / 0
Po zapleczu ekstraklasy gra jeszczcze Piastovia Piastów
No i po co było rozwiązywać kontrakt z Klaufuriciem?
Podpułkownik
 • 0 / 0
Podobno wraca ;-)
Oby się udało.Powodzenia życzę.
Super informacja. Najlepszy Klub w Polsce musi mieć swoją sekcję żeńską.
~M
 • 0 / 0
Wysokość składki to trochę dramat w porównaniu do innych żeńskich drużyn w Warszawie - na pewno nie będzie to czynnik przyciągający do sekcji, tym bardziej że autor artykułu zapomniał jeszcze o wpisowym...
~Nickt
 • 0 / 0
Przecież w seniorkach docelowo nie będzie żadnej składki + w juniorkach pewnie też nie. Ty chcesz dopłacać do wynajmu boisk/trenerów itp w rekreacyjnym bądź co bądź projekcie?
Plutonowy
 • 1 / 0
No w końcu!
Niech grają np. na stadionie Poloneza na Bródnie to te kilkaset osób zawsze się znajdzie do dopingowania (a przy dobrej akcji plakatowej może nawet więcej).