Domyślne zdjęcie Legia.Net

PiS: Zakaz wywieszania flagi złamaniem konstytucji

Marcin Szymczyk

Źródło:

26.08.2009 08:12

(akt. 17.12.2018 07:21)

Poseł <b>Mariusz Błaszczak</b> z PiS skierował interpelację do ministra sportu <b>Mirosława Drzewieckiego</b> w związku z zeszłotygodniowym artykułem "Gazety Polskiej" "PZPN i ITI zakazują antykomunizmu". - Decyzja władz KP Legia jest niezgodna z obowiązującą konstytucją i regulaminem PZPN - czytamy w niej. Sprawa dotuczy zakazu wywieszania na meczach piłkarskich flagi kibicowskiej grupy Old Fashion Man Club, z powodu przekreślonego nań sierpa i młota oraz hasła "Better dead than red"
Interpelację do ministra sportu w tej sprawie złożył poseł PiS. - Kieruję do Pana interpelację po artykule prasowym opublikowanym na łamach Gazety Polskiej (18.08.2009) "PZPN i ITI zakazują antykomunizmu" i wymianie korespondencji z przedstawicielami grupy kibiców Legii Warszawa "Old Fashion Man Club" [...]. Decyzja władz KP Legia jest niezgodna z obowiązującą konstytucją i regulaminem PZPN" - czytamy. Poseł pyta dalej ministra Drzewieckiego, czy będzie reagował na opisane w mediach przypadki sprzecznych z orzeczeniem Komisji Ligi działań przedstawicieli władz KP Legia. - Czy wesprze Pan kibiców Legii Warszawa w ich dążeniu do zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do swobodnej wypowiedzi i prezentacji postaw patriotycznych? - pyta Błaszczak. Kolejne pytanie brzmi: - Jakie działania zamierza Pan podjąć w sprawie ewidentnego przypadku stosowania cenzury przez władze KP Legia i Wydział ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich PZPN?. W tej samej sprawie poseł skierował pismo do Adama Toczyńskiego, przewodniczącego Komisji Ligi Ekstraklasa SA. - Pańska komisja w sprawie eksponowania bardzo podobnej flagi na stadionie Lechii Gdańsk słusznie uznała, że antykomunistyczne hasła są również hasłami patriotycznymi i jako takie mogą być swobodnie eksponowane podczas meczów piłkarskich - zwraca uwagę poseł. Pismo do PZPN skierowało też Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa. Kibice nazywają zakaz "przejawem otwartej dyskryminacji środowisk patriotycznych". Tomasz Alchimowicz z SKLW zwraca uwagę, że to nawiązanie do tradycji PRL: - Komunizm w Polsce zabraniał m.in. upamiętniania Świąt Narodowych, takich jak 11 listopada, 3 Maja; rocznic historycznych jak 17 września czy rocznica Zbrodni Katyńskiej; marginalizował też obchody związane z tematyką Powstania Warszawskiego.

Polecamy

Komentarze (49)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.