Legia Ladies
fot. Jan Szurek

Początek nowego sezonu Legia Ladies w III lidze kobiet

Redaktor Marek Majewski

Marek Majewski

Źródło: Legia.Net

02.09.2023 14:00

(akt. 02.09.2023 12:52)

W pierwszy września weekend startują rozgrywki III ligi kobiet sezonu 2023/24. Piłkarze w niedzielę zagrają z Widzewem, a piłkarki Legia Ladies będą podejmować inną łódzką drużynę – AKS SMS.

Jak informowaliśmy kilka tygodni temu przedstawiając skład i terminarz rundy jesiennej, rywalem miały być piłkarki Kolejarza, ale tradycyjnie w rozgrywkach kobiecych do samego końca mamy nieprzewidziane sytuacje związane z wycofaniem się niektórych drużyn z rozgrywek. Tak też się wydarzyło w naszej grupie III ligi gdzie Kolejarz porozumiał się z AKSem i ta drużyna wystąpi w nowym sezonie. AKS jest jednym z dwóch klubów działających przy Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego, która w szkole podstawowej i liceum prowadzi klasy o profilu piłkarskim dla chłopców i dziewcząt. W piłce kobiecej bardziej znany jest UKS SMS, którego piłkarki były mistrzem Polski w 2022, a w minionym sezonie zostały wicemistrzyniami. Zarząd AKS SMS podjął decyzje, że obok akademii piłkarskiej dla uczących się w szkole dziewczynek, chce utworzyć zespół seniorek i stąd porozumienie z borykającym się z kłopotami Kolejarzem i przejęcie ich zespołu i miejsca w lidze. Nowa drużyna zaczęła się praktycznie tworzyć z początkiem lipca i z dostępnych informacji wiadomo, że na początku kadra będzie mieszanką byłych piłkarek Kolejarza i młodych piłkarek akademii SMS, ale klub zapowiada wzmocnienie zawodniczkami, które mają doświadczenie w grze na najżywszym poziomie rozgrywkowym w Polsce. O sile Czarnych Panterek, bo taki oficjalny przydomek noszą zespoły AKS SMS, przekonamy się dopiero po kilku kolejkach ligowych. Z Kolejarzem w zeszłym sezonie Legionistki wygrały trzy razy. 1:0 w barażu o grę w III lidze, i później 4:0 i 6:2 w meczach ligowych. 

Terminarz Legii w rundzie jesiennej 2023/24

Legionistki rozpoczną sezon w najbliższą niedzielę, 3 września o godzinie 18:00 w LTC, wspomnianym meczem z AKS SMS. Za tydzień, również w niedzielę, czeka je wyjazdowe spotkanie z Zamłyniem, a ostatnia 11. kolejka jesiennej rundy III ligi zaplanowana jest na weekend 11-12 listopada. 

3.09

Legia – AKS SMS Łódź

10.09

Zamłynie Radom – Legia

16-17.09

Legia – Forty Piątnica

23-24.09

Polonia Warszawa – Legia

30.09-1.10

Legia – Ekosport Białystok

7-8.10

FUKS Pułtusk - Legia

14-15.10

Legia – Vulcan Wólka Mlądzka (Otwock)

21-22.10

Legia – Diamenty Warszawa

28-29.10

WAP Warszawa – Legia

4-5.11

Legia – Rekord Brzeziny

11-12.11

MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki – Legia

W międzyczasie odbędą się jeszcze rozgrywki Mazowieckiego Pucharu Polski. W pierwszej rundzie Legia Ladies trafiły na Polonię, a mecz zostanie rozegrany 13 września na Konwiktorskiej.

Nowy sezon, cel taki sam

W swoim debiutanckim sezonie Legionistki zajęły wysokie trzecie miejsce, chociaż z pewnością w drużynie był lekki niedosyt. Po rundzie jesiennej Legia była także na trzecim miejscu, o jeden punkt za prowadzącą Wisłą Płock i z takim samym dorobkiem jak Polonia. W perspektywie obu domowych spotkań z rywalkami zakładano walkę o awans, zwłaszcza że drużyna przed rundą wiosenną została wzmocniona kilkoma doświadczonymi piłkarkami.

Remisowa seria na początku rundy spowodowała, że szansa na zajęcie premiowanej awansem lokaty się oddaliła, zwłaszcza że liderująca Wisła poza remisem z Legią miała serię samych zwycięstw i w pełni zasłużenie wywalczyła awans do II ligi.

Cel na obecny sezon jest niezmienny – walka o awans do II ligi. Ponownie głównymi rywalkami będą piłkarki Polonii, Zamłynia Radom i Dargfilu Tomaszów Mazowiecki. Do tej czwórki z pewnością dołączą Diamenty Warszawa. Tegoroczny beniaminek pewnie wygrał rozgrywki IV ligi przewyższając jakością pozostałe drużyny. Stworzony w 2022 roku klub z myślą o grze w I lidze w miejsce Tarnovii, pozyskał kilka piłkarek, które grały w wyższych ligach i na pewno będzie chciał włączyć się w walkę o najwyższe miejsca.

Okres przygotowawczy

Piotr TomaszewskiPrzygotowania do sezonu nasze rozpoczęły się już w drugiej połowie lipca. W ich trakcie nastąpiła zmiana trenera. Trener Jakub Słota zrezygnował z prowadzenia drużyny, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Piotr Tomaszewski. Z kolei funkcję drugiego trenera objął Jacek Grześkowiak, który w zeszłym sezonie prowadził drużynę CLJ U-17, a poprzednio w sezonach 2020/21 i 2021/22 był asystentem Dariusza Radko, kiedy Legia Ladies występowały w IV lidze.

Legionistki zagrały trzy mecze sparingowe – dwa łatwo wygrane: z Chemikiem Bydgoszcz (III liga) i z SWD Wodziław (I liga) i jeden wysoko przegrany z Ostrovią Ostrów Wielkopolski (II liga). Dwa inne zaplanowane spotkania z Wisłą Płock i Świtem Barcząca nie doszły do skutku (kłopoty ze składem, ulewa).

Tradycyjnie jak w poprzednich latach, z uwagi na okres wakacyjny, początkowo trenerzy mieli do dyspozycji kilkanaście zawodniczek, ale już od połowy sierpnia na treningach było dostępnych blisko 30 piłkarek. Do rozgrywek ligowych przygotowywała się razem cała dostępna kadra pierwszego i drugiego zespołu, który w tym sezonie został zgłoszony do IV ligi. 

Kadra zespołu

Trzon drużyny, która występowała w poprzednim sezonie został bez zmian. 

Klub opuściły dwie podstawowe defensorki, które występowały w Legia Ladies od początku seniorskiej drużyny. Obie po zdaniu matury wyjechały na studia do USA i będą kontynuować karierę piłkarską w tamtejszych zespołach uniwersyteckich. Występująca na środku obrony Julia Biesiada, będzie studiować w Indianapolis i zdążyła już zadebiutować w rozgrywkach uniwersyteckich w lokalnej drużynie IUPUI Jaguars. A występująca na prawej obronie Maria Komala będzie studiować w South Euclid w Ohio i występować w akademickim zespole Notre Dame College Women's Soccer Team.

Do klubu dołączyło pięć nowych piłkarki z lokalnych warszawskich drużyn: Małgorzata Lesińska z Ząbkovii, Justyna Bartman z MUKS Praga, oraz Joanna Jakubczak,Julia Wiatrzyk i Agnieszka Rybicka wszystkie trzy z AKS Zły.

Łączna kadra obu trenujących razem zespołów liczy ponad 30 piłkarek i tak naprawdę dopiero po kilku meczach wykrystalizuje się grupa grających w pierwszym zespole w III lidze. A z pewnością w zależności od terminarza i innych zdarzeń losowych trenerzy będą rotować składami i będzie przepływ pomiędzy pierwszą i drugą drużyną.

Poniżej podsumowanie składu Legia Ladies przed rundą jesienną.

Bramka

Numerem jeden pozostaje niezmiennie Natasza Koper. Podobnie jak rok temu część wakacji poświęciła na udział w specjalizowanych obozach dla bramkarek w Stanach Zjednoczonych, zbiera kolejne doświadczenia i jest pewnym punktem zespołu.

Niestety Natasza była jedyną bramkarką w zeszłym sezonie i w jednym z meczów, który musiała opuścić, została zastąpiona przez zawodniczkę z pola. Teraz rezerwową bramkarką ma być Maja Kowalczyk, z drużyny juniorek, która pewnie na stałe będzie występować w IV lidze.

Obrona

Po odejściu Biesiady i Komali, w obronie będą grać występujące w zeszłym sezonie Patrycja Marciniak, Klaudia Bodecka, Adriana Markiewicz, Alicja Kubik i Kinga Lebuda

Do pierwszej drużyny dołączą też zeszłoroczne juniorki z drużyny CLJ, które już grały wcześniej regularnie w pierwszej drużynie seniorek Aleksandra Żmijewska, Martyna Caban i Katarzyna Stefaniak

Do gry w obronie przymierzana jest także Natalia Chwedczuk występująca poprzednio głównie na skrzydle lub środku pomocy.

Pomoc

W linii środkowej znana z wszystkich poprzednich sezonów żelazna trójka. Grająca na szóstce Gabrysia Hajkiewicz oraz grające z przodu Marta Chmielewska i Magdalena Zduńczyk. Niestety Hajkiewicz jest obecnie kontuzjowana i jej powrót do gry będzie możliwy w drugiej połowie rundy. 

W pomocy regularnie występuje także Julia Jasińska. Debiut na wiosnę zaliczyła już Patrycja Kwiatkowska.  Po roku gry w drużynie CLJ do pierwszej drużyny wraca Rozalia Pietrzak

W środku pola mają też występować pozyskane Lesińska i Bartman.

Atak, skrzydła i wahadła

Atakiem legionistki stoją. Mamy tutaj najliczniejszą grupę zawodniczek. Legia Ladies w zdecydowane większości swoich dotychczasowych meczów były stroną przeważającą i grały wybitnie ofensywnie. Niezależnie czy było to ustawienie ze środkową napastniczką i skrzydłowymi, czy jak większość spotkań rundy wiosennej ostatniego sezonu w ustawieniu 3-5-2 z wahadłami liczba piłkarek, które mogą zagrać na poszczególnych pozycjach jest spora.

Na środku ataku, skrzydle czy wahadle mamy naszą snajperkę Amelię Przybylską (26 bramek w poprzednim sezonie). Druga na liście strzelczyń Klaudia Grodzka (12) to głównie środek ataku. Tutaj też najczęściej będziemy widzieć Amandę Mourę Pietrzak (6). Jako skrzydłowe lub wahadłowe występować też będą Aleksandra Kurzelowska, Barbara Staszewska, Aneta Wasiak, Aleksandra Kowalczyk, Maria Strzałkowska i Jakubczak.

Do składu po kontuzji wracają też Izabela Przegalińska, a z drużyny CLJ możemy się spodziewać powrotu Klaudii Świstek (9 bramek w seniorkach w sezonie 2021/22).

Niestety zerwane więzadła wyeliminowały z gry w najbliższym sezonie Annę Kowalczyk i Annę Podporę.

W składzie zapewne też zobaczymy Wiatrzyk i Rybicką, a w niektórych meczach zagrają wyróżniające się piłkarki z drugiej drużyny, które będą dostawać swoje minuty w spotkaniach jedynki w III lidze.

Wsparcie dla SWD Wodzisław

22 sierpnia w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że Dariusz Mioduski wsparł finansowo drużynę kobiecą Wodzisławia. SWD, który zakończył poprzedni sezon Orlen I ligi na 4. pozycji ogłosił już wcześniej, że z powodów finansowych nie przystąpi do rozgrywek w sezonie 2023/24, a piłkarki dostały wolne w szukaniu nowych klubów. Po tym niespodziewanym ruchu ze strony, klub z Wodzisławia naprędce zaczął kompletować na nowo drużynę i sztab szkoleniowy, i uzyskał zgodę na przełożenie swoich dwóch pierwszych kolejek ligowych na późniejsze terminy (I liga wystartowała 19.08). Udało się jakoś zebrać grupę kilkunastu zawodniczek, które nawet rozegrały sparing z… Legia Ladies w ostatnią niedzielę sierpnia w LTC i klub szykuje się do swojego pierwszego meczu ligowego (nie udało się uniknąć jednego walkoweru w meczu z Lechem Poznań, bo SWD nie zdążył dopełnić na czas wszystkich formalności związanych z grą w I lidze).

 

Ta decyzja o wsparciu finansowym przez Dariusza Mioduskiego, oczywiście wywołała falę spekulacji, że jest to wstęp do przejęcia klubu z Wodzisławia i „wykupienia” dla kobiecej Legii miejsca w I lidze. Chociaż taka praktyka jest dość powszechna w piłce kobiecej, gdzie grające w najwyższych klasach rozgrywkowych ekstraklasowe Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław (oba Ekstraliga) czy Lech Poznań (I liga) przejęły lokalne drużyny kobiet, to Legia dotychczas mimo różnego rodzaju spekulacji na temat przejęcia tej czy innej drużyny z wyższych lig, konsekwentnie potwierdzała, że nastawia się na awans na boisku. A grająca jako Legia Soccer Schools drużyna seniorek zostałaby przejęta oficjalnie przez Legię Warszawa po awansie na poziom centralny (od II ligi wzwyż).

Przedstawiciele LSS potwierdzają, że temat Wodzisławia nie ma żadnego wpływu na plany gry czy rozwoju drużyn LSS w najbliższym sezonie. Wszystkie drużyny w III, IV lidze i rozgrywkach CLJ U16 i U18 startują w rozgrywkach zgodnie z planem.

Oczywiście należy pamiętać, że od sezonu 2024/25 wszystkie kluby Ekstraklasy, zgodnie z podręcznikiem licencyjnym, będą zobowiązane wspierać piłkę nożną kobiet. Jednym z kryteriów jest posiadanie zespołu seniorskiego lub młodzieżowego kobiet w oficjalnych rozgrywkach PZPN (te kryterium spełniają wspomniane drużyny LSS) albo… wspierać stowarzyszony klub kobiecy. Trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość SWD Wodzisław i rola śląskiego zespołu w rozwoju kobiecej piłki w Legii. Jak na razie zapraszamy do kibicowania kobiecym zespołom Legia Soccer School,.

Polecamy

Komentarze (6)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.