Gołąb

Źródło:

10.02.2003 16:22

(akt. 01.01.2019 15:56)

Legia - Banik Ostrawa 2:0 Sylwetka rywala: Rywal Legii gra na co dzień w pierwszej lidze czeskiej i po rundzie jesiennej zajmuje 5 pozycję (na 16 zespołów) z 12 punktami straty do prowadzącej Sparty Praga. Banik to trzykrotny mistrz swojego kraju (ostatni raz w 1981 roku). Zespół z Ostravy rozegrał na Cyprze już kilka spotkań sparingowych, wygrywając z FC Famagustą 1:0 oraz przegrywając 0:1 z Zenitem St. Petersburg i 2:3 z MTK Budapeszt. Legia pokonała Banik Ostrawa 2:0 (0:0) w sparingowym meczu na Cyprze. Obie bramki (w 51 i 56 minucie) zdobył Marek Saganowski Legia wystąpiła w składzie: Stanew (46. Boruc) - Szala (46. Jóźwiak), Zieliński (65. Golański), Jarzębowski - Nuhi (60. Sokołowski), Magiera (46. Surma), Szewczyk (46. Zganiacz), Majewski (46. Vuković), Kiełbowicz - Svitlica (46. Kucharski), Wróblewski (46. Saganowski). Spotkanie nie stało na wysokim poziomie. W pierwszej bardziej wyrównanej połowie sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo. Najlepsza sytuację na strzelenie bramki miał Radosław Wróblewski który strzałem głową uderzył jednak w sam środek bramki a bramkarz Banika nie miał problemów z obroną. Druga połowę Legia rozpoczęła z 7 nowymi zawodnikami (Banik dokonał tylko trzy zmiany w tym jedną wymuszoną z powodu kontuzji zawodnika już w 22 minucie meczu). Łącznie na boisku pojawiło się w drugiej połowie 9 nowych zawodników Legii. W tej części gry legioniści przejęli inicjatywę, czego konsekwencją było zdobycie dwóch bramek. Z dobrej strony pokazał się strzelec obu z nich Marek Saganowski (pierwsza bramka zdobyta po ewidentnym błędzie obrony, druga po dośrodkowaniu Jacka Zielińskiego). Banik miał szanse strzelić jeszcze bramę honorową, ale napastnik rywali nie wykorzystał jednak sytuacji sam na sam z Arturem Borucem. Legia – Zenit St. Petersburg 1:1 Sylwetka rywala: Zespół pierwszej ligi rosyjskiej. Po raz ostatni zespół z St. Petesburga zdobył mistrzostwo kraju w 1984 roku. Największym sukcesem w ostatnich latach dla piłkarzy Zenita było zdobycie pucharu kraju w 1999 roku oraz 3 miejsce w lidze w 2001 roku. Ostatni sezon nie był już tak udany i Zenit skończył rozgrywki ligowe na 10 miejscu. Rywal Legii przebywa na Cyprze od 27 stycznia. Do tej pory rozegrał tam jeden mecz sparingowy z wczorajszym rywalem Legii Banikiem Ostrava. Czesi ulegli w tym meczu Zenitowi 0:1. Jest to już kolejny obóz rosyjskiego zespołu. Podczas wcześniejszej fazy przygotowań do sezonu Zenit przebywał w Turcji, gdzie rozegrał trzy spotkania sparingowe, wszystkie przegrywając: 2:3 z NEC Holland, 0:1 z Dynamo Moskwa oraz 2:5 z Clube Bruge. Liga rosyjska rozpoczyna swoje rozgrywki w połowie marca. Przebywający na Cyprze piłkarze Legii rozegrali kolejny sparing. Tym razem rywalem legionistów był rosyjski zespół Zenit St. Petersburg. Spotkanie to zakończyło się remisem 1:1. Pierwsi bramkę zdobyli podopieczni Dragomira Okuki, w 24 minucie strzałem z 17 metrów popisał się Jacek Zieliński. - Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Radosława Wróblewskiego, piłka odbiła się od jednego z obrońców, a Jacek Zieliński strzałem z pola karnego pokonał bramkarza Zenitu - poinformował PAP kierownik zespołu Legii Ireneusz Zawadzki. Jednak już 4 minuty później rywale doprowadzili do wyrównania. Bramkę zdobył Kierżakow. Do końca spotkania nie doszło już do zmiany wyniku. Tym samym piłkarze Legii nie doznali jeszcze porażki podczas przygotowań do rundy rewanżowej. Legia zagrała w składzie: Stanew (Boruc) - Szala (Jarzębowski), Zieliński, Jóźwiak - Nuhi (Sokołowski), Surma (Golański), Majewski (Zganiacz), Vuković (Magiera), Wróblewski - Saganowski, Kucharski (Svitlica) Legia – Slovan Liberec 2:0 Sylwetka rywala: Mistrz Czech obecny sezon: 4 pozycja ze stratą 10 punktów do prowadzącej Sparty Praga W sezonie 2001/2002 Czesi dotarli do ćwierćfinału PUEFA ulęgając w nim Borusii Dortmund (0:0, 0:4). Wcześniej eliminując z gry Olimpique Lyon, Real Majorke i Celte Vigo. W tym roku Slovan przegrał kwalifikacje do Ligi Mistrzów z włoskim AC Milanem (dwie przegrane 0:1 i 1:2) oraz został wyeliminowany w 3 rundzie PUEFA przez grecki Panathinaikos Ateny (2:2, 0:1). W czwartym spotkaniu sparingowym w tym roku legioniści po raz trzeci zakończyli spotkanie jako zwycięzcy. Tym razem pokonali aktualnego mistrza Czech Slovan Liberec 2:0. Bramki padły w drugiej połowie spotkania. Najpierw po faulu na Cezarym Kucharskim karnego wykorzystał Jacek Zieliński (62'). Pod koniec spotkania drugą bramkę, po akcji Kucharskiego i Wróblewskiego, zdobył Marek Saganowski (80'). Jest to już jego piąty gol w meczu sparingowym! Przez większą część spotkania legioniści byli dominującą stroną w tym meczu. Zwycięstwo to jest tym cenniejsze, że Slovan to solidna drużyna, która w ostatnich latach odnosi spore sukcesy w rozgrywkach europejskich (ćwierćfinał Pucharu UEFA w sezonie 2001/2002; 3 runda Pucharu UEFA w sezonie 2002/2003), a na dodatek jest w końcowej fazie przygotowań do sezonu (pierwszy mecz Slovan Liberec rozegra 17 lutego). Liczymy, że forma legionistów przełoży się na rozgrywki ligowe. Legia zagrała w następującym składzie: Stanew (46' Boruc) - Szala, Zieliński (80' Golański), Jóźwiak, Nuhi (60' Sokołowski), Surma (70' Zganiacz), Vuković (80' Szewczyk), Majewski (60' Magiera), Kiełbowicz (46' Wróblewski), Kucharski, Svtlica (46' Saganowski). Kolejny mecz sparingowy Legia rozegra 6 lutego z Rotorem Wołgograd. Legia – Rotor Wołgograd 2:2 Sylwetka rywala: Zespół I ligi rosyjskiej. Rotor nie zalicza się do czołówki swojego kraju. Nigdy nie zdobył mistrzostwa ani nie wywalczył pucharu kraju (raz był finalistą). Największym sukcesem zawodników Rotoru było dwukrotne zajęcie 2 miejsca w lidze w 1993 i 1997 roku. W 1998 zawodnicy z Wołgogradu ledwo uchronili się przed spadkiem zajmując odległą 13 pozycję (na 16 zespołów). W czwartym już spotkaniu sparingowym rozegranym na Cyprze Legia zremisowała 2:2 (0:1) z Rotorem Wołgograd. Obie bramki zdobył najlepszy strzelec legionistów w rundzie jesiennej Stanko Svitlica. Pierwsza bramka dla Legii padła po rzucie karnym (60'), a druga po bardzo dobrze wykonanym rzucie wolnym (86') z 17 metrów. Zresztą wszystkie bramki w tym spotkaniu padły po stałych fragmentach gry Rotor Wołgograd oba gole zdobył po rzutach karnych pierwszy po faulu Zielińskiego a drugi Jóźwiaka. - Rotor postawił nam wysokie wymagania, to jeden z najsilniejszych zespołów z jakimi mieliśmy okazję zagrać podczas cypryjskiego zgrupowania. Trener Okuka sprawdził wszystkich zawodników z naszej kadry przebywającej na Cyprze - powiedział serwisowi internetowemu pzpn.pl, kierownik drużyny Ireneusz Zawadzki. My ze swojej strony pragniemy dodać, że rywalizacja w ataku zapowiada się bardzo ciekawie. Legia wystąpiła w następującym składzie: Stanew (46 Boruc) - Szala (46 Jarzębowski), Zieliński, Jóźwiak (75 Golański), Sokołowski (46 Nuhi), Magiera (46 Vuković), Surma (70 Zganiacz), Majewski (80 Szewczyk), Kiełbowicz (46 Wróblewski) - Saganowski (46 Kucharski), Svitlica. Legia – Rad Belgrad 0:3 Rad Belgrad zajmuje po rundzie jesiennej 15 miejsce w tabeli (na 18 zespołów) I ligii Serbii i Czarnogóry. Ostatni sparing Legii na Cyprze z Rad Belgrad zakończył się wysoką porażką warszawskiej Legii 0:3 (0:1). Legia wystąpiła w składzie: Stanew (46' Boruc), Jarzębowski, Jóźwiak, Kiełbowicz, Nuhi, Surma (60' Zganiacz), Vuković (65' Szewczyk), Kucharski, Wróblewski (60' Sokołowski), Saganowski (46' Magiera), Svitlica. Jak podaje oficjalna strona Legii www.legia.pl oprócz kadrowiczów Zielińskiego i Majewskiego w meczu z powodu drobnej kontuzji ścięgna Achillesa nie wystąpił także Wojciech Szala. - Nie musieliśmy tego meczu przegrać. Jednak zawodnicy byli już zmęczeni ciężkimi treningami. Tak często kończą się mecze rozgrywane na koniec zgrupowania - powiedział po meczu Gazecie Wyborczej Dragomir Okuka. 2 zwycięstwa – 2 remisy – 1 porażka 7 bramek zdobytych – 6 straconych Zdobywcy bramek: Saganowski – 3 (wszystkie z akcji) Svitlica – 2 ( jedna z karnego jedna z wolnego) Zieliński – 2 (jedna z karnego)