Polska - Austria 0:0

09.09.2019 22:33

(akt. 10.09.2019 07:34)

Reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Austrią w meczu szóstej kolejki grupy G eliminacji przyszłorocznych mistrzostw Europy. Spotkanie z ławki rezerwowych oglądał zawodnik Legii Warszawa, Artur Jędrzejczyk. Debiut w dorosłej kadrze zaliczył Sebastian Szymański, piłkarz Dynama Moskwa, który do niedawna był graczem "Wojskowych". Biało-czerwoni pozostają liderem swojej tabeli z dorobkiem trzynastu punktów.

Selekcjoner reprezentacji Polski, Jerzy Brzęczek, w porównaniu do ostatniego  meczu ze Słowenią (0:2), postanowił dokonać trzech roszad w podstawowym składzie. Na murawie od pierwszych minut pojawili się m.in. Kamil Glik, Krystian Bielik oraz Dawid Kownacki, a na ławce znaleźli się chociażby Michał Pazdan, Mateusz Klich czy Krzysztof Piątek.

Początkowe fragmenty należały do Austriaków, który starali się operować futbolówką, nie tracić jej i posyłać dokładne podania. Już w 4. minucie interweniować musiał Łukasz Fabiański. Golkiper West-Hamu obronił uderzenie Marko Arnautovicia wbiegającego w pole karne. Co więcej, parę chwil później rosły snajper główkował tak, że futbolówka obiła słupek. Miejscowi starali się odpowiedzieć dośrodkowaniem Roberta Lewandowskiego na Kamila Grosickiego, który główkował, ale Cican Stanković nie dał się zaskoczyć. Z biegiem czasu gospodarze próbowali kreować okazje, grać na jeden kontakt i zabierać się do ofensywy. W kluczowych momentach brakowało jednak ostatniego podania bądź szczęścia przy wykończeniu. Najpierw, po centrze Grosickiego, strzał głową ponad poprzeczką oddał Lewandowski - skzoda bo była to niemal stuprocentowa okazja. Potem Glik oddał strzał głową, lecz Stanković był na posterunku i wyszedł z opresji. Gracze Franco Fody nie złożyli broni, ponieważ regularnie przebywali na połowie Polski i zależało im na zagrożeniu bramce strzeżonej przez Fabiańskiego.

Po przerwie, sprytnie na skrzydle podłączył się Tomasz Kędziora. Boczny defensor dograł głębiej w „szesnastkę”, o piłkę powietrzu walczył Kownacki, ale jego uderzenie, z linii bramkowej, zablokował jeden z rywali. Moment później, Piotr Zieliński prostopadle wypuścił wychodzącego Grosickiego, lecz do futbolówki szybciej dobiegł golkiper przeciwników. Austriacy także mieli swoje okazje, głównie po centrach czy strzałach z dystansu m.in. Marcela Sabitzera czy Konrada Laimera. Bliski szczęścia był również Arnautović, ale gracz chińskiego Shanghai Dongya nie trafił w sytuacji sam na sam. Potem, na murawie pojawili się były gracz Legii i zarazem debiutant w seniorskiej kadrze, Sebastian Szymański  oraz Jakub Błaszczykowski, który jednak po kwadransie musiał opuścić plac gry z powodu kontuzji.

W końcówce, obie reprezentacje walczyły o przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Ostatecznie, w Warszawie padł bezbramkowy remis. Mecz był słaby, a goście byli stroną przeważającą. Gracze Jerzego Brzęczka w dwóch wrześniowych spotkaniach zdobyli jeden punkt na sześć możliwych, nie strzelili nawet jednego gola.

Polska - Austria 0:0

Żółte kartki: Klich, Bielik - Arnautović, Sabitzer, Laimer

Polska: Fabiański - Kędziora, Glik, Bednarek, Bereszyński - Zieliński, Krychowiak, Bielik, Kownacki (58' Błaszczykowski; 77' Klich), Grosicki (70' Szymański) - Lewandowski

Austria: Stanković - Lainer, Dragović, Posch, Ulmer - Lazaro (77' Ilsanker), Baumgartlinger, Laimer (89' Gregoritsch), Sabitzer, Alaba - Arnautović.