Polska - Belgia 2:0 - Awans Polaków!

17.11.2007 17:30

(akt. 21.12.2018 18:46)

Spotkanie Polska - Belgia było decydującym meczem w eliminacjach do Euro 2008. Polska wygrała z Belgią 2:0 po dwóch bramkach <b>Euzebiusza Smolarka</b> i tym samym po raz pierwszy w historii awansowała do finałów Mistrzostw Europy. Podopieczni <b>Leo Beenhakkera</b> są liderem grupy, mają 27 punktów i nic już nie zabierze im awansu do przyszłorocznego czempionatu.
Belgowie w pierwszej części meczu grali bardzo konsekwentnie i zagęścili środek pola. Cała drużyna gości dobrze radziła sobie w defensywie i groźnie kontratakowała. Reprezentacja Polski nie potrafiła poradzić sobie z nieźle dysponowanym rywalem i grała bez wyraźnego pomysłu na konstruowanie skutecznych akcji oraz bez polotu. Pierwszą groźną sytuację, w 29. minucie, stworzyli sobie Belgowie. Faroun uderzył z 25 metrów w samo okienko bramki, ale znakomicie spisał się Artur Boruc. Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa meczu zakończy się bezbramkowym remisem, w 45. minucie Euzebiusz Smolarek znakomicie wykorzystał błąd Jana Verthongena, wybiegł na czystą pozycję, minął Stijnena i skierował piłkę do pustej bramki!
Po przerwie słabego Łobodzińskiego zastąpił Jakub Błaszczykowski. W 50. minucie "Kuba" znakomicie dośrodkował w pole karne, ale Kompany przewrotką wybił piłkę na 30 metr. Tam do futbolówki dopadł Krzynówek, który huknął z pierwszej piłki. Stijnen odbił piłkę wprost pod nogi Smolarka a ten znakomicie przerzucił ją ponad belgijskim bramkarzem i zrobiło się 2:0! Polacy do końca meczu kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Pierwszy, historyczny awans do finałów Mistrzostw Europy stał się faktem!
Polska - Artur Boruc - Marcin Wasilewski, Michał Żewłakow, Jacek Bąk, Grzegorz Bronowicki - Wojciech Łobodziński (46' Jakub Błaszczykowski), Mariusz Lewandowski, Radosław Sobolewski, Euzebiusz Smolarek (85' Kamil Kosowski), Jacek Krzynówek - Maciej Żurawski (82' Rafał Murawski) Belgia - Stijn Stijnen - Guillaume Gillet, Vincent Kompany, Daniel Van Buyten, Jan Verthongen - Steven Defour (61' Pieroni), Marouane Fellain, Faris Haroun (84' Geraerts), Bart Goor - Kevin Mirallas (77' Huysegems), Moussa Dembele W innym meczu "polskiej" grupy Finlandia pokonała Azerbejdżan 2:1, spotkanie Serbii z Kazachstanem zostało przełożone z powodu śnieżycy, natomiast mecz Portugalii z Armenią zakończył się wynikiem 1:0. Tabela grupy A 1. Polska 13 spotkań - 27 pkt. 2. Portugalia 13 - 26 3. Finlandia 13 - 23 4. Serbia 12 - 20 5. Belgia 13 - 15 6. Armenia 11 - 9 7. Kazachstan 12 - 7 8. Azerbejdżan 11 - 5