Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

18.11.2020 22:50

(akt. 19.11.2020 12:23)

Reprezentacja Polski przegrała z Holandią 1:2 w meczu 6. kolejki Ligi Narodów. Bramkę dla biało-czerwonych zdobył Kamil Jóźwiak.

W meczu ostatniej kolejki Ligi Narodów Polska podejmowała na własnym stadionie Holandię. Poprzednie spotkanie obu reprezentacji zakończyło się porażką biało-czerwonych 0:1. Przed meczem obie drużyny miały szansę na awans do fazy play-off.

W pierwszych minutach byliśmy świadkami wielu niedokładności z obu stron. Szczególnie w środkowej strefie zawodnicy często oddawali piłkę rywalom lub uciekali się do niepotrzebnych fauli. Choć nic na to nie wskazywało, to Polacy wyszli na prowadzenie już w 6. minucie. Znakomitą indywidualną akcją popisał się Kamil Jóźwiak. Skrzydłowy Derby County minął kilku obrońców, a następnie uderzył w lewy róg bramki. Piłka odbiła się od słupka i ostatecznie przekroczyła linię bramkową. Stracony gol zmotywował Holendrów to częstszych ataków. Na nasze szczęście dobrze między słupkami spisywał się Łukasz Fabiański. W 16. minucie swoją szansę miał Przemysław Płacheta. 22-latek miał dużo swobody na lewej stronie boiska, wbiegł w pole karne i zdecydował się strzał z trudnej pozycji. Piłka odbiła się od prawego słupka i trafiła pod nogi Holendrów. "Oranje" często zagrywali piłkę w kierunku Memphisa Depaya, Donyella Malena i Calvina Stengsa. Z ofensywynym tercetem dobrze radzili sobie nasi obrońcy. Piłkarze Franka De Boera szukali jeszcze swojej szansy w końcówce pierwszej połowy, jednak nie zdołali doprowadzić do wyrównania. Po obiecujących pierwszych 45 minutach Polacy prowadzili 1:0.

W drugiej połowie dobrze wyglądała nasza organizacja w obronie. Polacy starali się od razu doskakiwać do rywali, dzięki czemu stwarzali sobie okazje do kontry. Piłkarze z Niderlandów przejęli inicjatywę w ostatnich 20 minutach. W 76. minucie Jan Bednarek sfaulował w naszym polu karnym Georginio Wijnalduma, a sędzia wskazał na wapno. Do rzutu karnego podszedł Depay i trafił do siatki po mocnym strzale w lewy górny róg bramki. Holendrzy dopięli swego w 85. minucie. Piłkę z rzutu rożnego dośrodkował Steven Berghuis, a najwyżej w polu karnym wyskoczył Wijnaldum i pokonał Fabiańskiego po uderzeniu głową. Reprezentacja Polski przegrała trzeci mecz w tej edycji Ligi Narodów i zakończyła swoje zmagania na 3. miejscu z siedmioma punktami na swoim koncie.

Polska - Holandia 1:2 (1:0)
Jóźwiak (6. min.) - Depay (76. min.), Wijnaldum (85. min.)

Polska: Fabiański - Kędziora, Glik, Bednarek, Reca (81' Rybus) - Płacheta (75' Grosicki), Klich, Krychowiak (71' Linetty), Zieliński (71' Moder), Jóźwiak - Lewandowski (46' Piątek)

Holandia: Krul - Hateboer (57' Dumfries), de Vrij, Blind (84' de Jong), van Aanholt (70' Wijndal) - Klaassen (70' van de Beek), Wijnaldum, de Jong - Stengs (70' Berghuis), Depay, Malen