News: Polska - Irlandia Płn. 1:0, grali legioniści

Polska - Irlandia Płn. 1:0, grali legioniści

12.06.2016 19:49

(akt. 07.12.2018 14:33)

Reprezentacja Polski w pierwszym meczu podczas Euro 2016 wygrała 1:0 z Irlandią Północną. Polacy byli lepsi, przeważali i nie pozwolili rywalom na wiele. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Arkadiusz Milik. Od początku spotkania na boisku było dwóch piłkarzy Legii - Artur Jędrzejczyk i Michał Pazdan. Pod koniec spotkania na murawie zameldował się też Tomasz Jodłowiec.

Polacy od pierwszych minut ruszyli do ataków i wyraźnie przeważali. Dobrze prezentował się na lewej stronie Artur Jędrzejczyk - legionista był aktywny, wygrywał wiele pojedynków, stwarzał przewagę i zagrożenie. Nieźle prezentował się też inny przedstawiciel naszej ekstraklasy Bartosz Kapustka. Pierwsza groźna sytuacja miała miejsce w 9. minucie, ale po dograniu „Jędzy” Arkadiusz Milik uderzył obok bramki.

Reprezentacja Polski cały czas miała inicjatywę, nie pozwalała Irlandczykom na wiele, ale brakowało ostatniego podania bądź wykończenia. W 29. minucie Milik zdecydował się na strzał z dystansu, bramkarz z kłopotami ale zdołał na raty złapać futbolówkę. Dwie minuty później Polacy stworzyli sobie najgroźniejszą sytuację w pierwszej części gry - Łukasz Piszczek wycofał do Milika, ten minął obrońcę i uderzył na bramkę, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

Pięć minut przed przerwą świetnie zachował się Kapustka, który najpierw przyjął piłkę, a po chwili kapitalnie uderzył, ale fantastyczną robinsonadą popisał się bramkarz rywali.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, nadal przeważali i atakowali Polacy. W 50. minucie Jakub Błaszczykowski popędził prawą stroną, dograł płasko do Milika, a ten uderzeniem po ziemi pokonał McGoverna. 1:0 i ogromna radość, ale i całkowicie zasłużone prowadzenie kadry Adama Nawałki.

Po zdobyciu bramki Polacy nadal grali swoje. W 59. minucie Robert Lewandowski zagrał prostopadle w pole karne Irlandii do Kapustki, ale tego w ostatniej chwili zablokował McLaughlin. Dziesięć minut później w szesnastkę rywali wpadł Błaszczykowski, uderzył płasko, ale obok bramki. Irlandczycy grali bardzo ostro i zaczęli dochodzić do sytuacji ale dobrze funkcjonowała nasza obrona, zaś w bramce czujny był Wojciech Szczęsny. W 71. minucie były bramkarz Legii wybronił sytuację sam na sam z Washingtonem.

Do końca spotkania wynik już nie uległ zmianie. Polska rozpoczęła turniej we Francji od zwycięstwa. Brawo!

Polska - Irlandia Płn. 1:0 (0:0)
Bramka: Milik (51. min.)

Żółte kartki: Cathcart - Kapustka, Piszczek

Polska: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski (80’ Grosicki), Krychowiak, Mączyński (78’ Jodłowiec), Milik, Kapustka (88’ Peszko) - Lewandowski.

Irlandia Płn: - McGovern - McLaughlin, Cathcart, McAuley, Evans, Ferguson (66' Washington) - McNair (46’ Dallas), Baird (76’ Ward), Davis, Norwood - Lafferty