fot. Paulina Szewczuk

Polska zagra w barażach do mistrzostw Europy

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: 90minut.pl

19-11-2023 / 11:05

(akt. 19-11-2023 / 11:08)

Po sobotnim awansie Holandii do finałów mistrzostw Europy reprezentacja Polski zapewniła sobie grę w barażach o awans do przyszłorocznego turnieju mistrzostw Europy w Niemczech dzięki odpowiednio wysokiej pozycji w rankingu Ligi Narodów 2022/23.

W barażach o trzy miejsca w finałach ME zagra 12 drużyn w trzech ścieżkach. Polska, która rywalizowała w dywizji A Ligi Narodów, zagra w ścieżce A. W ścieżce A zagrają cztery najlepsze drużyny z dywizji A, które nie zakwalifikowały się bezpośrednio do finałów z eliminacji. Jeżeli nie będzie czterech drużyn z dywizji A, to do ścieżki barażowej A w pierwszej kolejności zostanie dołączony najlepszy zespół z dywizji D (Estonia), a w dalszej kolejności dodatkowe zespoły z dywizji B, które nie awansowały bezpośrednio.

O tym, które z drużyn dywizji B zostaną przydzielone do ścieżki A, zdecyduje losowanie z zastrzeżeniem, że zwycięzcy grup dywizji B nie mogą trafić do ścieżki A. W półfinałach i finałach wszystkich ścieżek zostaną rozegrane pojedyncze mecze. W półfinałach pary zostaną utworzone wg rankingu Ligi Narodów - najwyżej sklasyfikowana drużyna spośród grających w danej ścieżce zagra u siebie z czwartą, a druga u siebie z trzecią. Gospodarzy meczów finałowych ścieżek barażowych wyłoni losowanie.

Ścieżka A - potencjalni uczestnicy

Chorwacja (2. miejsce, dywizja A) (*)
Włochy (3. miejsce, dywizja A) (*)
POLSKA (11. miejsce, dywizja A)
Czechy (14. miejsce, dywizja A)
Walia (16. miejsce, dywizja A) (*)

Finlandia (21. miejsce, dywizja B)
Ukraina (22. miejsce, dywizja B) (*)
Islandia (23. miejsce, dywizja B)

Estonia (49. miejsce, dywizja D)

(*) W barażach mogą zagrać tylko dwa z tych zespołów - Włochy lub Ukraina oraz Chorwacja lub Walia.

Warianty

- Chorwacja i Włochy awans bezpośredni -> półfinał Polska - Estonia

- Chorwacja awans, Włochy i Czechy brak awansu -> półfinał Polska - Czechy
- Chorwacja i Czechy awans, Włochy brak awansu -> półfinał Polska - Walia

- Włochy awans, Chorwacja i Czechy brak awansu -> półfinał Polska - Czechy
- Włochy i Czechy awans, Chorwacja brak awansu -> półfinał Polska - drużyna z dywizji B

- Chorwacja i Włochy brak awansu -> półfinał Włochy - Polska

Terminarz

Losowanie baraży eME - 23 listopada (Nyon)
Losowanie finałów ME - 2 grudnia (Hamburg)
Baraże - półfinały - 21 marca (jeden mecz)
Baraże - finały - 26 marca (jeden mecz)

Komentarze (76)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Pułkownik
 • 0 / 0
W tej ścieżce jest Ukraina, którą Włosi już wyeliminowali (niezasłużenie) z głównego cyklu, więc nie mamy się co podniecać, z kim zagramy w półfinale. Nie podskoczymy tryzubom nawet do pięt, a nawet mecz z nimi może wywołać narodową traumę i zakończyć karierę selekcjonera oraz paru reprezentantów.
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Czechy, Chorwacja wydaje się niemal pewny awans. Włosi raczej też. Wtedy byśmy trafili na Estonię.
Śmiesznie będzie jak trafimy na teoretycznie najsłabszą Estonię i przegramy
Możliwe ;)) bo jak mówi Probierz…nie jest cudotwórca ;))))
Kulesza na trenera miał wziaść gościa który wykona zadanie a nie kumpla który będzie mówił o tym, że pokonanie Mołdawi to cud ;)))
W Europie nie ma już słabych drużyn przecie..
Marszałek Polski
 • 6 / 0
Nie wyjść z takiej grupy z pierwszego miejsca to wstyd. A możemy nawet być na 4 miejscu. Ta reprezentacja nadaje sie na wysypisko.
Patrząc na osiągnięty wynik to tak…
Patrząc na możliwości… to brakuje trenera pod materiał który jest…
Probierz wynalazkami z Ekstraklasy świata nie zdobędzie.
Widzę, że wiele osób tutaj nie rozumie co to sport, co to piłka nożna…
Takie jest życie i taki jest sport, raz jest dobrze a innym razem potrafi być do d**y.
Wylewanie żalów i obrażanie nie ma sensu… ludzie kim
wy jesteście aby żądać od Lewego odejścia z reprezentacji? Kim są hieny dziennikarskie i innej maści byli piłkarze aby oczekiwać tego samego?
Ludzie którzy w swoim życiu nie osiągneli nawet 1/100 tego co Lewandowski.
Kibicem się jest całe życie a nie gdy zespół wygrywa.
Każdy kibic może wyrazić swoje zdanie kulturalnie i z tym nie ma problemu, ale wylewanie swojej frustracji na ludzi którzy w swoim życiu osiągneli coś czego nie mogą osiągnąć miliony… jest słabe i żałosne.
Z jednym trzeba sie zgodzić… wybór Kuleszy na prezesa pokazuje jakie jest w Polsce zacofanie i kolediowskie układy… to samo Probierza na trenera ;))) kompletne nieporozumienie !
Generał
 • 4 / 2
Bieszczady
Rozumiem, że można jechać po umysłowych ( prezes i trener), ale po fizycznych ( zawodnicy) już nie. Można i tak.

Pzdr
Zawodnicy robią wynik i to oni w 80% są odpowiedzialni za to co się stało… ale ryba psuje się od głowy ;) i chyba każdy zgodzi się z tym, że Probierz nie ma papierów na bycie trenerem reprezentacji.
Porucznik
 • 0 / 0
Nie ukrywajmy, że ME plus LN są skonstruowane tak żeby zagrało jak najwięcej drużyn i żeby kasa się zgadzała, a nie zagranie na takiej imprezie i nie wyjście z takiej grupy pokazuje jak jesteśmy ciency. A ci kibice co uwierzyli w ten balon muszą wreszcie przełknąć tą pigułe. Pokrzyczą i schowają się do nory by znów wyjść przy nadarzającej się okazji.
Pułkownik
 • 0 / 0
Bieszczady. Ale głową w tej kadrze równie dobrze można określić Lewego.
Lewy patrzac na to co odwala Probierz moze mieć dosyć :)) nie wiem czy lepiej by nie bylo aby po zwolnieniu Santosanie wybierać nowego trenera :))) Lewy by te eliminacje z Szczesnym dociagneli do koǹca :))
Pułkownik
 • 0 / 0
Patrząc co Lewy ostatnio odwala, to dla niego problemem nie jest tylko Probierz czy kiedyś CM (pamiętne milczenie przed kamerami), ale także np Xavi w FCB. Już nie mówiąc o tym że wylewając swoje frustracje wychodzi "na buraka". Pewnie słyszałeś o sytuacji kiedy schodząc z boiska nie podał ręki Lamine Yamalowi - bo "go nie zauważył"... To jest takie w jego stylu. Każdy winny tylko nie on. Nie odbieram mu zasług - osiągnął w piłce wszystko co był w stanie. Zawdzięcza to sobie, swojemu podejściu do zawodu, swojemu zdrowiu ale także ludziom, którzy stanęli na jego ścieżce kariery - przede wszystkim Jurgenowi Kloppowi.
Pułkownik
 • 0 / 0
A dlaczego według ciebie, drogi Bieszczady, Lewandowski ma stać poza wszelką krytyką? Nie musi "odchodzić", po prostu ma nie grać, kiedy na to nie zasługuje, a tak właśnie jest teraz. Jest w kiepskiej formie i ktoś inny mógłby coś więcej wnieść do gry, a zasług z przeszłości wcale mu to nie odbiera. Jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii Polski, ale nie oczekujmy, że z tego powodu ma miejsce w reprezentacji do osiągnięcia 60-tki.
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Lewandowski mówi o progresie w grze reprezentacji. Bednarek i Zalewski głoszą, że ostatni mecz w wykonaniu narodowej kadry był ogólnie dobry. Narrację taką podbija kilku ich boiskowych kolegów, a nadto 'nieomylny' Probierz. Zwycięstwo z Łotwą utwierdzi tych analitycznych ignorantów w przekonaniu, że generalnie jest w miarę OK i wyraźnie idzie ku lepszemu, więc baraże są do przejścia a awans na Euro 2024 - bezapelacyjnie w zasięgu.

"Mam nadzieję, że przy dobrym losowaniu to szczęście nam pomoże" - obwieszcza kapitan reprezentacji Polski. I niech to pozostanie smutnym odzwierciedleniem oblicza tej przegranej drużyny niezdolnej nawet do przytomnej oceny sytuacji, a co dopiero sensownej, jakościowej gry (choćby z potencjalnie słabszymi od siebie zespołami).
Patrzac na sam mecz z Czechami to jakis progres jest...i gdyby punkty w eliminacjach wcześniej sie zgadzaly to nikt o ten mecz by sie nie czepial.
A wierzyć trzeba zawsze do ostatniej chwili, nigdy nie wiesz kiedy nastapi punkt zwrotny.
Porucznik
 • 1 / 10
Po czym poznać janusza futbolu?

1) "grajmy młodymi w kadrze"
2) "trzeba budować wszystko od zera"
3) "niech każdy zap*erdziela dla orzełka na piersi"

PRL przeorał ludziom mózgi i co gorsze, przekazują te banały i puste frazesy młodszemu pokoleniu.
Generał
 • 1 / 1
To niewątpliwie jest sukces

Pzdr
Generał
 • 12 / 0
To jest jeden z absurdów współczesnego futbolu, że drużyna takich przegrywów, nie zasługując na to, może grać jakiś baraż o wejście do ME. Lepiej dla wszystkich byłoby aby zostali w domu.
Pułkownik
 • 0 / 0
Ten absurd generalnie polega na tym, że grupa facetów rządzących tym interesem zrobiła z futbolu maszynkę do robienia pieniędzy. Jednym z objawów tego zjawiska jest zasada, że w finałowych rozgrywkach mistrzostw kontynentów (i świata) ma grać ponad połowa startujących, a nie jakaś tam elita, jak by się chciało dinozaurom-idealistom. Więc trudniej się obecnie do nich nie zakwalifikować niż zakwalifikować.
Wstyd!!!. Wstyd!!!!. Wstyd!!!.
piłkarze Naszej kadry, naprawdę grają tylko w swoich klubach. Dla nich!!!. Gra z Orzełkiem na sercu nic nie znaczy. Selekcjoner powinien zadawać im jedno , najważniejsze pytanie. Czy chcą grać dla Polski i zostawić za Polskę zdrowie na boisku.
Lepszy rydz...
Nawet jeśli faktycznie w I rundzie baraży trafimy na Estonię, to ciężko tutaj typować faworyta - po tym, co widzieliśmy w dwóch meczach z Mołdawią.
Marszałek Polski
 • 3 / 1
Hak ciężko? Estonia nas pyknie na lajcie
Każdy nas może pyknąć. Taki czas.
Marszałek Polski
 • 3 / 1
Nie ma co się oszukiwać. Jesteśmy głównym faworytem do wygrania całych mistrzostw
Marszałek Polski
 • 4 / 7
Jak patrzę na ta reprezentację na tych dziadów z PZPN na tego Probierza ktity bic nie osiągnął w piłce na tych pseudo kibiców których 2 tysiące Czechów przekrzukuje na naridowym to cieszę się że nic nie łączy mnie z tymi lalekami że nie mam żadnych emocji szkoda tylko Legii bo w tym czasie moglibyśmy grać ligę,a i ten Borek wieśniak który udaje mafiozę
Marszałek Polski
 • 2 / 3
iwan litości, weź się człowieku ogarnij, mamy XXI wiek, tym samym wiele przyrządów do poprawnych wypowiedzi.
Generał
 • 2 / 3
metaxa
Masz na myśli protezy lingwistyczne?

Pzdr
Marszałek Polski
 • 1 / 3
haha to też :)
Niech się juz skończy ta degrengolada w rytmie disco polo Nasza repra nie nadaje się na żadne Euro .Tu trzeba budować drużynę od podstaw ale nie z tym trenerem zobaczycie ze nawet Estonia sprawi nam ciężary...dobrze że już za tydzień wraca Legiunia
Porucznik
 • 0 / 3
W kółko jest budowana od podstaw. W kółko są zmiany, roszady, kombinacje. Przestań powtarzach balasy.
https://twitter.com/ZelaznyPiotr/status/1726225852042776958?t=ohxPT-BTv_tvP8Sm3sAlGQ&s=19

Heh... kolejna kompromitacja PZPN...
Dziady kalwaryjskie.
Czasu a czasu Panie żeby zgrać, co trzeba i żeby było fajnie, ALE poza kilkoma piłkarzami, co dają radę ... (Pomijam selekcjonera, jako Polak źle na pewno nie chce, obcy (poza Leo B.) mogą mieć wyj****e) Dalej bida jak c**j!
Dawać ligę i (L)egię ...bo nudno!
Slisza po ostatnim meczu (Jak co najmniej utrzyma poziom) zaliczam do grona długoletnich Reprezentantów Polski.
Generał
 • 0 / 0
Właśnie tacy nam wszystko przegrali. Co jeden to długowieczny.

Pzdr
Ale w sumie dopóki są jakiekolwiek szanse na awans to trzeba walczyć. Nieważne, że przez baraże i nieważne w jakim stylu. Jeśli awansują i będą potrafili wyjść z grupy na ME to niewielu będzie pamiętać styl i sposób awansu. Tylko pytanie czy Probierz jest w stanie wyciągnąć coś wiecej z tej bandy przegrywów.
Marszałek Polski
 • 3 / 2
Probierz wybrany po znajomości przez Kuleszę trener tak naprawdę nie osiągnął prawie nic w Polskiej EX i efekty Mamy ..
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Trenował całkiem sensowne kluby w ekstraklasie które nie musiały się martwić o finanse i w sumie nic nie osiągnął.
Na tyle lat pracy taki PP to w sumie ślepy by ogarnął
Porucznik
 • 0 / 0
Ostatni trener naszej reprezentacji miał i CV, i osiągnięcia, i choj z tego wyszło. Probierz jest jaki jest, ale na pewno będzie potrafił wziąć nasze panienki za ryj, a przy tym publicznie źle nie powie o żadnym z nich.
A tak na marginesie to osobiście widziałbym Skorże na stanowisku selekcjonera, ale on widać że nie chce się pchać w to bagno.
https://twitter.com/i/status/1725644545998631001

Blatok oglądałeś? Najlepszy piłkarz wszechświata.
Generał brygady
 • 3 / 4
Nigdy nie pisałem o najlepszym piłkarzu wszechświata (jeśli już ktoś zasługuje na takie miano, to Messi jako najlepszy piłkarz w historii)

Pisałem o Lewandowskim jako byłym 2-krotnym najlepszym piłkarzu świata, którym był w swoim w primie. Jedynym Polaku z tytułem gracza globu numer 1.

Gdy był odpalany z Legii, nikt nie postawiłby złamanego grosza, że Lewy jest w stanie stanąć na szczycie i sięgnąć po FIFA The Best.

A szacunek tym większy, że więcej niż raz tytuł Piłkarza Roku FIFA zdobywały poza Lewandowskim jednostki w tym sporcie wybitne - Messi, Cristiano Ronaldo, Zidane, Ronaldo Nazario, Ronaldinho
...
Potrafisz się nabijać z Kawior, którego nazywasz Kasiorem, drwisz z Szymańskiego, nazywając go Sebixem, tutaj masz kompilacje z jednego występu swojego gwiazdora, którego nadal wciskasz usilnie do składu. I do tej komplikacji nie potrafisz się odnieść, do jego wpływu na grę zespołu. Strzelił dwa gole piekarzowi z Wysp Owczych i gola z Mołdawią. Miał swoje 5 minut, ale to już przeszłość. Barcelona też nie bez powodu rozgląda się rozpaczliwie za napastnikami i ciuła pieniądze na wzmocnienia w ataku, co wystarczy na Alaves, to na mocniejszych rywali już nie.
*Kawiora, Kawiorem
Generał brygady
 • 0 / 6
Stary Lewandowski wciąż jest najlepszą polską dziewiątką, a na pozycje tych dwóch leszczy są lepsi
No tak.. Pieńko, Borys i Kurzawa są lepsi niż autor dziesięciu bramek i 7 asyst dla Fenerbahce.
Statystyki tych wybitnych jednostek(gole, asysty) :

Pieńko 0/0
Borys 0/0
Kurzawa 0/1
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Lewandowski jest najlepszą 9 u nas
Może i jest co nie zmienia faktu że w obecnej formie jest przechoojwy.
Generał
 • 2 / 1
Te eliminacje to jest obraz naszej piłki. Już nic nie da się zapudrować. Dużo jest głosów, że bez Lewego będzie bieda. Ja napiszę tak - od kilku lat pisałem, że jak zabraknie Glika to zaczną się kłopoty w obronie. Brak Krychowiaka wcale nie sprawi że będzie lepiej. Dodałbym też biedę na skrzydłach po Błaszczykowskim i Grosickim. Drugi jeszcze dogorywa w tej kadrze. Tyle ze pełnowartościowych następców.

I tu jest pies pogrzebany. Bednarek to taki wieczny babol, jest kilku młodych, ale potrzebują czasu. W środku pola jedynie Slisz rokuje. Zobaczymy, ale źle to wygląda.
BTW... Pan Trener króciutko wyjaśnił sytuację... ;)

https://twitter.com/majkeI1999/status/1725629866605744636?t=qsDw6CvV2YD8IRoZPbDgbA&s=19
Klątwa Michniewicza ;)
Wyjasnil ale Ciebie.
Mnie wyjaśnily wyniki kadry po tym jak Kulesza podziekował Trenerowi Michniewiczowi.
Generał brygady
 • 3 / 12
Oby bez kontuzji, taki składziku, i awans pewny.

______________________________

Lewandowski - Świderski (Buksa)

Zieliński (Pieńko, Borys)

Zalewski - Moder (Kapustka) - Bielik (Łęgowski) - Cash

Nawrocki - Augustyniak - Dawidowicz

Szczęsny (Bułka)

.....

A na Euro pierwsza czwórka, bo potencjał jest ogromny.
Generał brygady
 • 1 / 7
Oczywiście Grosicki wciąż powinien być na radarze, bo jako zadaniowiec może sporo dać. Tak samo jak Wolski.
No i Kurzawa. Co chłop przeszedł metamorfozę, to szok. W środku pomocy Pogoni wygląda jak piłkarz z innego świata. Daje lepsze piłki niż Josue
Podporucznik
 • 4 / 2
Nie pij już nudziarzu.
c**ja do d**y ugra ten skład. Zgraja drewniaków, inwalidów i mentalnych zer.
Co za sukces!
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Faworyci mistrzostw Europy
Major
 • 5 / 0
I po co nam baraże -mało już było wstydu?
Generał dywizji
 • 7 / 4
Potencjalni rywale z ktorymi mamy szanse na awans
Dane procentowe z 365bet.com

Trójkąt Bermudzki 87%
Bezludna Wyspa 95%
Rosja (pewny walkower) 97%

Ja i tak bede stawial wygrana lub remis
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Z bezludną wyspą mogą być problemy
Generał dywizji
 • 0 / 0
Dlatego obstsawiam wygrana/remis
Brak bezpośredniego awansu z takiej grupy oznacza po prostu, że tam nie pasujemy. Po co dalej się kompromitować.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Otóż to. Zagrać 3 mecze tylko
W punkt.
Nie da się już patrzeć na te chciwe panienki...
Generał brygady
 • 7 / 8
Ty patrzysz w obrazek swojej primadonny Czesławy, która 711 razy umawiała się z Fryzjerem na ondulację
Generał dywizji
 • 2 / 6
Zaproponuj Rosołka do kadry.
Blatok

Wskaż fragment o Michniewiczu w tym poście.
Generał brygady
 • 1 / 6
Wskaż fragment, w którym nie ma tam o Michniewiczu.
Tym fragmentem jest oczywiście słowo chciwość
Następnym razem gdy będę chciał napisać "d3bil" to napiszę "blatok". Jedno i to samo.
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Polska była dla mnie ogromnym, negatywnym zaskoczeniem. Widziałem prawie każdy mecz waszej kadry i było jasne, że drużyna pilnie potrzebuje świeżej krwi i wygląda na to, że nie była zbyt skupiona ani zjednoczona. Nudny, stary zespół, bez fantazji i bez ognia w środku pola. Wielkie rozczarowanie i myślę, że w barażach też będą mieli problemy, chociaż półfinał wydaje się być łatwy, jeśli zagrają z Estonią - wskazuje Jahaj.
Cała prawda o naszej kadrze
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Niestety zagramy.
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Po co dalej się kompromitować?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
No właśnie to samo pomyślałem. Przejdą jakąś Estonię i osmieszą się na euro